Oh ja, kantoor! 9 korte tijd worden gebruikt en zijn niet geschikt voor mensen die hun asiel procedure moeten afwachten. De be staande asielzoekerscentra zitten zo goed als vol, meldde het COA vorige maand al. Begin 2020 was dat ook al zo. In februari van dat jaar stond burge meester Sybrand Buma van Leeuwar den zelfs op het punt om in een eve nementenhal in zijn stad een noodop vang te openen. Maar toen kwam het coronavirus en bleek dat niet meer no dig. Inmiddels trekt het aantal asiel zoekers weer aan. Al jaren sluit de instroom van asiel zoekers niet aan bij de capaciteit bij het COA en de Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND), die beslist of een asielzoeker in Nederland mag blijven. Of asielzoekerscentra (azc's) puilen uit, of ze staan leeg. Vorig jaar sprak het kabinet af dat de opvang voortaan 'flexibel' moet zijn om 'snel te kunnen meebewegen met de be hoefte'. Het asielproces moet ook worden versneld. Maar het probleem is dat asielzoe kers die in Nederland mogen blijven, nauwelijks vertrekken uit het azc. Ge meenten hebben door de woning nood geen huizen voor hen. ,,Er zitten 11.000 statushouders in azc's. Als die mensen morgen allemaal een huis toegewezen zouden krijgen, geeft dat lucht", zegt de COA-woordvoerder. Dan is er in één klap plek zat. Dat is geen realistisch scenario, dus moet er een andere oplossing worden gevon den. Voor het ministerie van Justitie en Veiligheid heeft zo'n structurele oplossing 'prioriteit'. Voor de korte termijn bouwt defen sie op verzoek van het COA een ten tenkamp voor maximaal duizend mensen in de bossen bij Nijmegen. Op die plek verrees tijdens de vluchtelin- gencrisis van 2015 ook al tentenkamp Heumensoord om grote aantallen vooral Syrische asielzoekers op te van gen. Gedacht wordt ook nog aan noodopvang in evenementenhallen, net als in 2020. Dat is niet ideaal, er kent de COA-woordvoerder. ,,Maar het is beter dan waar ze vandaan kwa men." Al langer probeert het COA be staande centra langer open te houden. Ook zijn er nog 'tig' gemeenten waar voormalige azc's leegstaan, bijvoor beeld omdat het gemeentebestuur ooit aan de inwoners beloofde dat de opvang voor maximaal vijf jaar open zou blijven. Nieuwe locaties zou de or ganisatie ook graag openen, maar dat gaat 'zeer moeizaam'. Het duurt nor maal al lang om een nieuw azc te ope nen, maar met de gemeenteraadsver kiezingen van 2022 in het vooruitzicht is er niet veel politieke wil bij gemeen teraden om binnen hun gemeente grenzen opvang mogelijk te maken. Vol Ook bij defensie raakt de rek eruit. De kazernes zullen op heel korte termijn alweer vol zitten. Dat denkt ook het COA: ,,Als de evacuaties doorgaan, ko men er elke dag meer dan honderd mensen binnen." Verbeek heeft niet direct meer ka zernes paraat en doet een beroep op het COA om eerst zelf naar locaties te kijken. Maar als het moet, gaat hij weer zoeken. ,,Het elastiek kan altijd nog verder worden uitgerekt." IN QUARANTAINE DAG 529 Bij het tijdsbesef van je kleine kinderen sta je zelden stil. Soms komt het evenwel ineens binnen. Ik weet nog goed dat we vijf jaar geleden verhuisden naar het huis waarin we nu wonen. Om van alle inpakstress bij te komen, wa ren we net voor de verhuizing een weekendje met de kleuters naar Friesland geweest. Toen kwam de verhuizing van de ene naar de andere stad en een paar weken later besloten we voor de zomervakantie de klein tjes toch maar even een weekje uit te laten op Vlieland. Op een ochtend, we waren alweer even terug in ons nieuwe huis, kwam de jongste met haar lievelingsknuffel in de armen de slaapkamer binnen en vroeg: 'Waar gaan we volgende week wonen?' To taal gedesoriënteerd, dacht dat we elke week ergens anders onze intrek namen. deze week naar beneden stormde om naar mijn echte werk te gaan. Ja, het kan weer af en toe en ik had een af spraak met mijn nieuwe baas. We moesten het maar eens over mijn toekomst hebben. De kleintjes hebben nog vakantie. Ze zaten te tekenen aan de grote eet tafel. Enfin, daar kwam ik de trap af gestormd. Het was geen afspraak waarop je even in T-shirt verschijnt, dus ik had een overhemd van het rek geplukt en droeg een jasje. 'Hé, wat Ik realiseerde me dat ze mij de laatste anderhalf jaar in spijkerbroek en T-shirt hadden gezien zie jij d'r uit. Je lijkt wel een direc teur!' was de ontvangst die de oudste me opkijkend van haar tekening gaf. En het was meer dan oprechte verba zing. Ook die van 6 keek me met grote ogen aan: wat is er aan de hand? Op dat moment realiseerde ik me dat ze mij de laatste anderhalf jaar van hun leven in spijkerbroek en T- shirt hadden gezien. Voor de oudste betekent dat een vijfde, voor de jong ste zelfs een kwart van haar leven. Als je nagaat dat echte herinneringen pas beginnen wanneer we 2 of 3 zijn, lig gen die percentages zelfs hoger. Ik was niet geschokt, hoor. Ik kon erom glimlachen, deed een ronde dansje. 'Vroeger droeg ik altijd pak ken, jongens.' En ik besefte dat die hele coronashit voor kinderen en jongeren snel voorbij moet zijn. Voor mij is het anderhalfjaar op de 64. Een bijzondere episode. Laat het voor hen vooral iets worden waar ze later met enige verwondering en een 'oh ja!' op terugkijken. woensdag 25 augustus 2021 GO kazernes en tenten Net aangekomen Afghaanse kinde ren verkennen in le gerplaats Hars kamp hun nieuwe omgeving. FOTO RAPHAEL DRENT Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Eenzelfde inzicht kreeg ik toen ik Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Een militair op de Ameri kaanse vlieg basis Ram- stein in Duits land vermaakt Afghaanse kinderen die op de basis worden opge vangen. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9