II 8 NIEUWS AFGHANISTAN TALIBAN In allerijl wordt gezocht naar opvangplekken voor de grote groep Afghanen die naar Nederland komt. In asielzoekerscentra is nauwelijks plek. Een tentenkamp bij Nijmegen moet plek bieden aan maximaal duizend Afghanen. En er zijn kazernes beschikbaar. 'Hebben jullie nog een locatie? We hebben nü ruimte nodig.' Die vraag krijgen gemeenten dezer dagen van het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA), dat verantwoordelijk is voor de opvang van asielzoekers die naar ons land komen. ,,We zijn naar stig op zoek naar noodopvang en ge wone opvang", zegt een woordvoer der. Van een noodkreet wil hij nog niet spreken, maar feit is dat het COA een gebrek heeft aan plekken waar uit Ka boel geëvacueerde Afghanen kunnen worden opgevangen. Niet voor niets is defensie de afgelopen dagen inge sprongen door noodlocaties te openen in kazernes. ,,Als niemand het meer weet, bel je defensie", stelt luitenant- generaal Mario Verbeek, commandant van het Defensie Ondersteunings commando. ,,Deze situatie kun je ook niet verzinnen. Ondersteuning bie den is voor ons daily business." Geëvacueerde Afghanen die in ons land aankomen, worden nu opgevan gen op drie kazernes 'zonder vaste be woning door militairen': in het Gro ningse Zoutkamp (470 mensen), Zeist (300) en Harskamp (800). De laatste twee locaties zijn volgens een woord voerder 'echt noodopvangplekken'. Normaal gesproken zijn daar eenhe den gelegerd die er oefenen. In Zout kamp is dat niet standaard zo, daar kunnen de evacués langer blijven. Noodopvang Maar hoelang de noodopvang duurt, is ongewis. In principe is de afspraak maximaal zestig dagen, zegt luite nant-generaal Verbeek. Dat is niet in steen gebeiteld. ,,In nood moet je el kaar helpen en water bij de wijn doen." Al heeft de opvang wel conse quenties voor de getraindheid van mi litairen. Schietoefeningen in Hars kamp zijn 'tot nader order' geschrapt; die kunnen niet doorgaan nu er men sen in de kazerne verblijven. De defensielocaties kunnen maar We zijn naarstig op zoek naar noodopvang en gewone opvang dere landen zijn vervoerd. Eerder al riepen de taliban vrouwen op om binnen te blijven. Het is vol gens de woordvoerder niet de bedoe ling dat dit permanent is: er is nieuw beleid in de maak. Wat dat is, werd niet duidelijk. Voor nu is het slechts voor hun eigen veiligheid, zei hij. ,,Vrouwen raken ook hun werk niet kwijt en krijgen gewoon hun salaris doorbetaald." De taliban doen er alles aan om te benadrukken dat ze geen kwaad in de zin hebben. Buitenlandse ambassades kunnen gewoon open blijven, zeggen ze: de veiligheid van het personeel wordt gegarandeerd. Ook scholen, zie kenhuizen, universiteiten, lokale overheden, Koranscholen en radio- en tv-stations zijn volgens de nieuwe heersers weer in bedrijf. Of dit goed schiks of kwaadschiks gebeurt, is niet bekend. Veel mensen bleven na de machtsovername uit angst thuis, waardoor tal van openbare voorzie ningen stilvielen. Op veel plaatsen gingen taliban langs de deuren om mensen te manen weer aan het werk te gaan. Ook is er volgens de taliban Ga terug naar huis, het werk en het normale leven. Het is tijd om samen verder te gaan geen zwarte lijst met mensen die uit de weg geruimd moeten worden, we gens onder meer het samenwerken met de bezettingsmacht. ,,Het verle den is vergeten en vergeven." Tegelij kertijd bevestigden de Verenigde Na ties gisteren berichten over executies door talibanstrijders. Michelle Bache- let, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten, noemde het nieuws 'geloofwaardig'. Ook zouden vrouwen overal in het land beperkingen wor den opgelegd en zouden de taliban kindsoldaten aan het werven zijn. Gisteren is in Kaboel William J. Burns aangekomen, de directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Hij is er voor overleg met Abdul Ghani Baradar, die namens de taliban de vredesonderhandelingen met de VS leidde. Het is niet duidelijk waar de gesprekken over gaan. De Amerikanen zorgen voor de veilig heid en de coördinatie op het vliegveld van Kaboel. Als ze dat na 31 augustus niet meer doen, wordt het voor veel andere landen (waaronder Neder land) vrijwel onmogelijk nog mensen te evacueren. Op de G7-top van gisteren, waar in een videovergadering de zeven be langrijkste industrielanden aan deel namen plus de Europese Unie, zouden verschillende landen bij de VS hebben aangedrongen op een verlenging van die deadline. Het Amerikaanse minis terie van Defensie was echter duide lijk: ,,Alles blijft zoals het is." Er zou angst bestaan dat de taliban geweld gaan gebruiken als het vliegveld lan ger open blijft. Wel hebben de G7-lan- den afgesproken om gezamenlijk na te denken over de toekomstige relatie met de taliban. En ze blijven helpen de humanitaire crisis in het land het hoofd te bieden. De taliban hebben gisteren extra druk op de ketel gezet door de bevol king tijdens een persconferentie te verbieden nog naar het vliegveld te gaan. Ook de vele duizenden mensen die daar momenteel bivakkeren, in de hoop op een vlucht naar veiligheid, werden gemaand rechtsomkeert te maken. ,,Ga terug naar huis, het werk en het normale leven", zei de woord voerder. ,,Er is geen gevaar. Het is tijd om samen verder te gaan. Wat ons be treft is de oorlog voorbij. We hebben ieders talenten nodig." Hij vroeg met name de Amerikanen om mensen niet meer aan te moedi gen het land te verlaten. Er zijn inmid dels, negen dagen na de inname van Kaboel, zeker 50.000 mensen geëva cueerd via het vliegveld van de hoofd stad. Het Witte Huis meldde dat de VS ook gisteren weer 12.700 mensen naar elders heeft gebracht, aangevuld met nog eens 8900 mensen die door an- woensdag 25 augustus 2021 GO Afghanen naar Hanneke Keultjes Den Haag - COA-zegsman VS houdt vast aan datum van vertrek -woordvoerder taliban Er zijn na de inname van Kaboel zeker 50.000 mensen geëvacueerd via het vliegveld van de Afghaanse hoofdstad. Rotterdam SUM Alle Amerikaanse soldaten zijn eind deze maand weg uit Afghani stan. Dat is de uitkomst van een speciale G7-top. Verschillende bondgenoten hadden aangegeven meer tijd nodig te hebben om mensen te evacueren, maar de VS gaat daar niet in mee. De taliban verbieden intussen Afghanen het land te verlaten. Mark van Assen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8