'Zeg nu maar wat hij écht heeft, want corona bestaat niet' 'Volgende keer durf ik wel alleen' 5 Foppe Nederlof (13) uit Dinxperlo Ontkenners ,,Van naasten van patiënten die met ern stige coronaverschijnselen in het zieken huis moeten worden opgenomen, krijgen wij soms te horen: 'Zeg nu maar wat hij écht heeft, want corona bestaat niet'. Zelfs als je mensen omkeert op hun buik voor de beademing, blijven zij corona ontken nen. Die patiënten en hun naasten houden zich niet altijd aan de geldende regels van het ziekenhuis. Ze gaan wél knuffelen. Doen niet altijd een mondkapje voor, wat je wel geacht wordt te doen. Er wordt ook verbaal geweld gebruikt en gescholden. Zij zeggen bijvoorbeeld dat 'de regering ons allemaal in de macht heeft'.'' ,,Er was bijvoorbeeld een familielid dat zich simpelweg niet wilde laten testen. Zij riep: 'Jullie laten je allemaal gijzelen door de regering. Corona bestaat gewoon niet. Niemand staat mij in de weg om mijn fa milie te knuffelen'.'' ,,Ik denk eerlijk gezegd dat wij wel soepel zijn geweest. Uiteindelijk gingen er hier ook andere zaken meespe len. Haar naaste heeft het uiteindelijk niet gehaald. Dan gaat het niet meer om: was het nou corona of niet? Dan gaat het over waardig afscheid nemen. Uiteindelijk heeft zij ge lukkig wel goed en volgens de regels af scheid kunnen nemen van haar familie lid.'' ,,Wij blijven aangeven: wij zijn van me ning dat u corona heeft. We proberen die mensen zo goed mogelijk te informeren. Maar we zijn ervan afgestapt om mensen daar tot in den treure van te proberen te overtuigen. Mensen moeten zich écht houden aan de maatregelen. Als het te ge vaarlijk wordt voor onze andere patiënten, dan kunnen we niet tot bezoek overgaan.'' ,,Op de ic heb ik het nog maar één keer meegemaakt, dat iemand zei: ik wil alsnog wel de prik, ook al is het dan al te laat. Ver der heb ik nog niet heel vaak gehoord: had den we toch maar die vaccinatie gehaald. Dat heeft er misschien ook mee te maken dat in ons gebied mensen wonen die van uit geloofsovertuiging niet vaccineren of Het voelt nu zwaarder omdat de zorg wellicht had kunnen worden voorkomen mensen van niet-Nederlandse afkomst. We zien ook verdeeldheid in families: dat de ene helft van de broers en zussen wél vaccineert en de andere helft juist niet.'' ,,Het is lastig als mensen zich niet aan maatregelen willen houden, denk aan mondkapjes, 1,5 meter afstand. Volgens de regels mag je niet op bezoek komen als je in contact bent geweest met iemand met corona. Dan moet je je eerst laten testen. Maar sommigen willen zich niet laten tes ten. Dan wordt het wel moeilijk om daar goed mee om te gaan. Maar we snap pen ook heel goed dat men sen op bezoek willen gaan. Om enigszins tegemoet te komen aan dat probleem, zijn wij andere bezoektij den gaan hanteren. Er zit nu een half uur tussen het ge wone bezoekuur en het be zoek aan de coronapatiën ten op de ic-afdeling. Het is dus niet zo dat het ene be zoek meer of minder mag komen, maar door de stromen te scheiden, proberen we het veilig te maken voor ie dereen.'' ,,Zeker, dit is iets waar veel over wordt ge sproken. We hebben ruim anderhalf jaar te maken met corona, dit legt een enorme druk op ons personeel. In de eerste en tweede golf waren er ook corona-ontken ners, maar de situatie is nu wranger. Je had je nu kunnen laten vaccineren en daarmee mogelijk kunnen voorkomen dat je zo ziek was geworden. Door je wel te laten inen ten, maak je het veiliger én makkelijker voor jezelf en je omgeving. We hebben nu vier ic-bedden voor covidpatiënten. Waar we tegenop zien is als we weer meer bed den moeten gebruiken om goede zorg te verlenen. Natuurlijk krijgt iedereen de zorg die nodig is. Maar af en toe aan de keukentafel vraag je je wel af: waarom? Als je er niet in gelooft, neem dan de conse quenties en houd je aan de maatregelen. Respecteer dat mensen heel hard aan het werk zijn om goed te zorgen voor andere mensen. Ga respectvol met elkaar om.'' woensdag 25 augustus 2021 GO Tot voor kort was Foppe zo bang voor naalden dat hij wegliep als hij een vaccinatie kreeg of bloed moest laten prikken. ,,Dan riep hij: ik wil niet!, en trok hij zijn arm weg'', vertelt zijn moeder Frederike. De naaldenfobie van Foppe is ont staan door vervelende ervaringen. Op zijn 5de liep Foppe na een val een schedelbasisfractuur op. Hij had veel pijn en kreeg in het ziekenhuis allerlei nare behandelingen, waaronder een ruggenprik. Om hem van zijn fobie af te helpen, kreeg Foppe EMDR-therapie. Een be handeling (Eye Movement Desensiti- zation and Reprocessing) die vooral goed werkt als aan de prikangst een traumatische ervaring ten grondslag ligt. Het bleek ook voor Foppe de op lossing. ,,Ik zag wel op tegen de coro navaccinaties en was ook best ze nuwachtig. Toen we belden voor de afspraak, kon ik dezelfde dag terecht. Dat wilde ik niet. Maar toen zijn we toch maar gegaan, want dan was ik er meteen vanaf.'' Bij Foppe helpt het als hij niet ziet, maar wel hoort wat de verpleegkun dige gaat doen. ,,En als ik hard in de hand van mijn vader of moeder kan knijpen. Maar bij de tweede vaccinatie was dat niet meer nodig. Bloedprik- ken vind ik nog steeds spannend, maar bij een vaccinatie durf ik een volgende keer denk ik wel alleen.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN De situatie met patiënten in het zieken huis die niet geloven in corona wordt 'steeds schrijnender', volgens unithoofd intensive care van Ziekenhuisgroep Twente Tanja Hak. ,,In de eerste en tweede golf waren er ook wel corona ontkenners, maar de situatie is nu wran- ger.'' Marcia Nieuwenhuis Almelo Hoe reageren corona-ontkenners in het ziekenhuis? Kunt u een voorbeeld geven van waar u dan zoal tegenaan loopt? Wat doet u dan? Hoe reageer je als ziekenhuis op corona ontkenners? Corona-ontkenners willen zich dus niet alsnog laten vaccineren? -Tanja Hak, ic-unithoofd Tanja Hak: ,,Dit legt een enorme druk op ons personeel.'' foto lars smook Het lijkt een lastig dilemma. Aan de ene kant wil je dat mensen - of zij in corona geloven of niet - naasten kunnen bezoe ken, maar je wilt ook geen andere patiën ten in gevaar brengen. Hoe los je dat op? Neemt u dit dilemma mee naar huis?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5