'M'n moeder mc me terugduwen' De GGD's maken zich zorgen over het relatief grote aantal jongeren dat zich vanwege prikangst nog niet heeft laten vaccineren. Jongeren kampen vaker dan volwassenen met ernstige prikangst. Zij krijgen daarom extra begeleiding aangeboden. 4 CORONA BESCHERMING f h u vooral jongeren worden M H geprikt, zien we op onze priklocaties meer gevallen I van ernstige prikangst. Ook zien we dat flauwvallen nu vaker voorkomt'', zegt arts Esther van Puffe- len, die spreekt namens de koepelorganisa tie van GGD's. Op de priklocaties van GGD Zuid-Holland Zuid, waar zij medisch coör dinator van is, gaat het om 'meerdere geval len per dag'. Een priklocatie in de Achter hoek maakte zelfs mee dat een 16-jarige jon gen tot drie keer toe de deur uit liep voor hij kon worden ingeënt. Na een lang telefoon gesprek met een GGD-arts en weer een nachtje slapen lukte het de vierde keer wel. Met een theedoek voorgebonden als blind doek, zodat hij de naald niet zag. De grootste zorgen maken de GGD's zich echter over de angstgevallen die zij niet zien. Van Puffelen: ,,Er zijn ook mensen die zó bang zijn voor naalden dat ze überhaupt geen prikafspraak maken. Het is erg zonde als angst mensen die wel graag gevaccineerd willen worden, ervan weerhoudt om dat te doen.'' Volgens schattingen van de GGD's heeft 20 procent van de volwassenen een vorm van prikangst. Onder jongeren ligt dat per centage hoger, blijkt uit wetenschappelijke onderzoeken en uit ervaring van de GGD's. ,,Vanuit onze reisvaccinaties en het Rijks vaccinatieprogramma (waaronder de inen tingen tegen HPV en meningokokken die kinderen op 13- of 14-jarige leeftijd krijgen, red.), weten we dat jongeren extra gevoelig zijn voor flauwvallen'', zegt woordvoerder Laetitia Gruwel van koepelorganisatie GGD GHOR. Dat heeft deels een lichamelijke oorzaak, gerelateerd aan de bloedcirculatie. ,,Mensen die lang en slank zijn, vallen eerder flauw. Dat geldt ook voor pubers die een groei- spurt doormaken.'' Een vervelende ervaring in het verleden, zoals flauwvallen, kan ook een rol spelen. Evenals angst om de controle kwijt te raken. Prikangst ontstaat vaak al op jonge leeftijd. Vaak gaat die vanzelf over, maar bij een deel van de mensen wordt de angst alleen maar intenser. Zij ontwikkelen een prikfobie. GGD GHOR schat in dat 20 procent van de mensen met serieuze prikangst zich niet laat vaccineren. Dat zou in Nederland neerkomen op enkele tiendui zenden jongeren. Prikangstspreekuur De gezondheidsdiensten zien dat als een probleem nu de middelbare scholen en het hoger onderwijs weer open gaan, terwijl de zeer besmettelijke deltavariant van het co ronavirus in Nederland rondgaat. Zo werd gisteren bekend dat het reproductiegetal, dat aangeeft hoe snel het virus zich ver spreidt, voor het eerst in ongeveer een maand boven de 1 is gekomen. Het aantal nieuwe coronagevallen is gestegen, na een paar weken van daling. In de afgelopen week zijn 17.315 positieve tests geregistreerd. Dat is 4,5 procent meer dan de week ervoor. De vaccinatiegraad onder jongeren loopt bovendien nog achter. Daarom nemen de GGD's extra maatregelen om mensen met prikangst over de drempel te helpen. Zo zijn in Utrecht en Arnhem speciale prikangst- spreekuren ingesteld. Op diverse prikloca- ties zijn voorlichtingsfilmpjes gemaakt waarin geen naalden zijn te zien. ,,Het helpt mensen die bang zijn om controle te verlie zen, als ze precies weten waar ze terechtko men en wat ze kunnen verwachten'', ver klaart Van Puffelen. Angstige volwassenen kunnen kiezen voor een vaccinatie met het Janssen-vaccin, waarbij één prik voldoende is. Voor jonge ren geldt dat niet, omdat het Janssen-vaccin niet is goedgekeurd voor mensen onder de 18. Wel kunnen zij inmiddels in elke regio op inloopuren terecht. ,,Dan hoeven ze niet eerst dagen tegen hun prikafspraak op te zien. Zij kunnen spontaan binnenlopen op een moment dat ze zich goed voelen en er klaar voor zijn'', zegt de arts. ,,Ook zijn op elke locaties prikkers aanwezig die extra tijd en zorg aan angstige mensen besteden.'' De GGD adviseert mensen met prikangst om direct bij binnenkomst te melden dat ze bang zijn. ,,Dan zorgen we dat je niet in de rij hoeft te staan en liggend, in een rustige ruimte, kunt worden geprikt.'' Simone Rijnbende (15) uit Bunnik woensdag 25 augustus 2021 GO Vaccinatie weigeren uit prikangst baart zorgen Annemieke van Dongen FOTO ERIK VAN T WOUD ,,Ik ben heel bang voor naalden. Het idee dat ze iets in je spuiten, daar word ik al naar van. Mijn vader heeft dat ook, dus ik heb die angst geloof ik van huis uit meegekregen." Toch besloot Simone de coronavaccinatie te halen. „Voor de mensen om me heen. Dan kan ik met een gerust hart naar opa en oma. Maar ook omdat het dingen makkelijker maakt. Voor feest jes heb ik dan straks niet elke keer een negatieve test nodig.'' Ze had haar vaccinatieafspraak 's avonds gepland, zodat haar moeder mee kon. ,,In de loop van de dag werd ik steeds zenuwachtiger. Toen ik aan kwam bij de prikhal, stond ik te trillen, ik kreeg het heel warm en werd een beetje benauwd. In m'n hoofd ging alles tegenwerken. De prikster pro beerde me gerust te stellen. Ik zou lig gend worden geprikt. Maar ze bleef zo lang praten, dat ik wilde opsprin gen en weglopen. M'n moeder heeft me teruggeduwd en gezegd dat ze beter meteen kon prikken. Daar was ik blij mee, want toen was ik er vanaf. We hadden dat van tevoren bespro ken." Simone viel niet flauw, ook na de tweede prik niet. Al was de spanning de tweede keer minstens zo groot. ,,Ik probeerde mezelf rustig te houden door goed op m'n ademhaling te let ten en had een flesje limonade mee genomen voor de suikers. Het hielp om na de prik een tijdje op m'n rug te blijven liggen, met m'n knieën om hoog.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4