Jean Paul de Bruijn wil lieve vrede bewaren O O) CD O Paralympics in Tokio van start met twee Zeeuwse atleten ZEELAND 11 Na een vierde plaats in Rio gaat pararoeier Corné de Koning in Tokio voor het hoogst haalbare: paralympisch goud. Kerkhove Oefenduels De Paralympics zijn gisteren in Tokio officieel geopend. Pararoeier Corné de Koning (31) uit Kloetinge is één van de twee Zeeuwse atleten in Tokio. Vijfjaar geleden in Rio de Janeiro was De Koning er ook al bij en was hij slechts twee seconden verwijderd van een medaille. Kan hij in Tokio de ul tieme kroon op zijn imposante car rière zetten? In Tokio gaat De Koning samen met Annika van der Meer voor goud in de gemengde dubbeltwee. Dat is direct het eerste verschil met Rio, want des tijds roeide hij nog aan de zijde van Esther van der Loos. Samen met de 35-jarige Van der Meer wist De Ko ning zich al tweemaal (in 2017 en 2018) tot wereldkampioen te kronen. In Tokio behoren ze dan ook zeker tot de kanshebbers, maar eenvoudig gaat de gouden missie allerminst worden. De grootste concurrentie komt uit Groot-Brittannië. Sterke Britten In april van dit jaar werd het Neder landse duo als Europees kampioen onttroond door de Britten Lauren Rowles en Laurence Whitely. Het verschil was groot: negen seconden in het voordeel van het Britse duo dat in 2016 ook al het goud in Rio en in 2019 de laatste wereldtitel opeiste. ,,Ja, de achterstand was aanzienlijk'', erkende De Koning na afloop van die race. ,,Ik ben niet geschrokken, maar ik heb wel gezien dat die twee weer heel hard kunnen roeien. Ze maakten in druk door twee keer dicht bij ons we reldrecord te komen, terwijl het niet eens ideaal weer was." SYLVANA VAN HEES Inmiddels zijn we een paar maan den verder en is het de vraag of De Koning en Van der Meer het gat heb ben kunnen dichten met de Britten, die nu regerend Europees-, Wereld- én Paralympisch kampioen zijn. Tij dens het 'verloren' EK in april konden ze nog als excuus opvoeren dat Van der Meer in de aanloop niet helemaal fit was en ze daardoor als duo ook niet optimaal hadden kunnen trainen. De Bruijn is vanwege zijn deelname aan een toernooien bij een concurre rende bond in Zuid-Korea formeel nog tot 4 oktober geschorst door de wereld biljartbond UMB. De Grand Prix valt weliswaar niet onder deze UMB, maar de bond stelde wel dat alle spelers die tegen hem in actie komen, geen ran king punten verdienen voor interna tionale wedstrijden. De Bruijn noemde dit 'morele chan tage door de UMB' maar ondanks pro test, ook vanuit de Nederlandse biljart bond KNBB, bleef de UMB onverbid delijk. Ook het verzoek om de schor sing een maand in te korten werd afge wezen. Ook de raad van de Grand Prix- spelers met onder anderen Dick Jas pers verzette zich tegen de gang van zaken. Maar vergeefs. Daarop trok De Bruijn zijn deelname in en zette de biljartbond een streep door zijn inschrijving. ,,Ik wil mijn col lega-biljarters niet benadelen en doe nu niet mee. Ik had graag punten ver diend om later te kunnen deelnemen aan de Masters en eventueel het WK en EK driebanden. Hopelijk lukt me dat nog in de resterende GP's.'' De Bruijn heeft al aangekondigd dat hij niet meer aan de wedstrijden van de Koreaanse rivaalbond gaat deelnemen. Als zijn schorsing in oktober verloopt, kan hij weer aan alle evenementen van de UMB deelnemen. Zijn deelname in september aan de eredivisie drieban den bij Dallinga.com is niet in gevaar. Die valt niet onder de UMB. Maandag begonnen drie andere Zeeuwse biljarters wel aan de Grand Prix. Sylvia Eckel (Hansweert) werd ondanks een gemiddeld van 1.000 uit geschakeld. Joke Breur (Terneuzen) won twee keer en werd groepswin naar, Raymond Eckel (Hansweert) won en verloor een partij maar gaat door. Zij komen woensdag opnieuw in actie. Berry Dallinga (Sluiskil) begint op dezelfde dag aan zijn Grand Prix. Willen Van der Meer en De Koning hun ultieme gouden droom in vervul ling zien gaan? Dan is er in het land van de rei zende zon deze week geen ruimte voor excuses. De Spelen van Tokio zijn het ul tieme doel voor De Koning en Van der Meer en tevens hun laatste kans om samen tot een ultiem hoogtepunt te komen. Het is duidelijk dat Van der Meer er mee stopt na Tokio en dus zal de kroon nu gezet moeten worden. De Koning gaf al aan nog vol ambities te zitten. In oktober gaat hij naar het WK in Shanghai om zijn titel in de skiff te verdedigen en daarna wil hij kijken of hij nog meer grenzen kan verleggen. ,,Ook in 2022 wil ik ook nog blijven roeien in de skiff en ik wil kijken wat ik nog kan bereiken als ik een jaar lang individueel train en me zelf flink push." Vrijdagochtend vanaf 03.50 uur Ne derlandse tijd zijn de series met De Koning en Van der Meer. Een dag later vinden de herkansingen plaats en zondag vanaf 04.30 uur staat de finale gepland. woensdag 25 augustus 2021 Kloetinge won dankzij treffers van Kyle Does burg en Tho mas de Rijke met 1-2 bij Luc- tor Heinkens- zand. Demy Kole scoorde tegen. Terneu- zense Boys versloeg Arne- muiden met 1-2, dankzij goals van Glenn Mi- chielsen en Cor-Pieter Pan der. Arjan Maas scoorde tegen. Roeikoning uit Kloetinge gaat in Tokio voor ultieme bekroning Tennisster Le sley Pattinama- Kerkhove (foto) is al snel uitge schakeld op de US Open in New York. Op de openings dag ging ze in de eerste ronde van het kwalificatie toernooi met 6-2 6-2 onder uit tegen de 23-jarige Fran- gaise Harmony Tan. De 29-ja- rige Zeeuwse had met name moeite met haar eerste op slag, waarop ze slechts 31% van de punten wist te winnen. 1-2 Menno Kole Tokio Voor rolstoelbasketbalster Sylvana van Hees (28) uit Oud-Vossemeer zijn de Para lympics vandaag al direct ge start. Vannacht kwam zij met het Nederlands team in actie tegen de Verenigde Staten. Morgen, vrijdag en zondag volgen de andere drie poule wedstrijden tegen respectie velijk China, Algerije en Spanje. Programma: 25 aug. 04.15 uur: Nederland-Verenigde Staten 26 aug. 13.30 uur: Nederland-China 27 aug. 04.15 uur: Nederland-Algerije 29 aug. 02.00 uur: Nederland-Spanje 31 aug. 05.30, 07.45, 11.15 en 13.30 uur: kwartfinales 2 sep. 11.15 en 13.30 uur: halve finales 4 sep. 10.45 uur: om brons 4 sep. 13.00 uur: finale 2 Corné de Koning en Annika van der Meer wonnen als duo samen al 3 grote titels. Er was goud op het WK 2017 én het WK 2018 en ze verover den eveneens samen goud op het EK 2020. CHAMID Corné de Koning (rechts) en zijn teamgenote Annika van der Meer werden in oktober 2020 nog Europees kampioen in Poznan. foto scs/soenar Driebander Jean Paul de Bruijn uit Hulst doet deze week niet mee aan de eerste Grand Prix van dit kalen derjaar. Hij laat het toernooi in Ca- pelle aan den IJssel aan zich voor bij gaan om collega-biljarters niet te duperen. Joop van den Oudenhoven Hulst Rolstoelbasketbalster Sylvana van Hees komt deze week bijna ie dere dag in actie. foto bram berkien a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43