I Zurgen in een zurghotel 9 Hou je fatsoen en denk aan de wet DE NATUUR i Streektaal naast een bak net gedopte erwten. Gisteren van de akkerrand 'nage raapt', vertelt de Schouwse. ,,De rooimachines van een loonbedrijf reden af en aan om ze te oogsten van een perceel in Noordgouwe. De machines missen weleens een randje en daar kun je dan dus de overgebleven erwten plukken." Ze heeft ook al een mandje na- geraapte uien staan. ,,Het is een manier van leven. Straks ga ik ook aardappels rapen. Anders wordt het ondergeploegd." Respecteer wel de ongeschreven (fatsoensre gels: hinder de boer niet, blijf ver weg van oogstvoertuigen. Vraag als het even kan toestemming. Isabel J onker weet overal wel iets te vinden: moerbeibomen met sappige bessen, sleedoorns in tra ditionele Zeeuwse hagen, tamme kastanjes op Haamstede. Voor de thee, moerasspirea uit de berm, klaprozen, duizendblad en ka mille. Ook champignons plukt ze zonder aarzelen. Jonker heeft het paddenstoelen plukken geleerd van een Zwitserse vriendin die biologe is. ,,Daar ver zamelt iedereen paddenstoelen en hebben mensen er veel verstand van. Maar je moet wel weten welke soorten echt veilig zijn. Zoals voor alles geldt: bij twijfel, afblijven." Deze zomer heeft ze geregeld oesters van de Blokkendam ge raapt, aan de buitenkant van de Brouwersdam. In Zeeland liggen de zilte zalig- heden voor het oprapen. Tien kilo oesters per persoon mag. Een paar handjes kokkels uit het zand gra ven voor eigen consumptie zal ook geen probleem zijn, maar wie 'in strumenten' gebruikt zoals een riek, wordt als stroper gezien. Vogelpoep Ko Wagenaar van Eco-Oester (be ter bekend als 'de Oesterman) houdt de beste plekken voor zich: ,,Anders gaat men daar massaal naartoe en schelpdieren zijn in de eerste plaats voedsel voor vogels. Zoek langs de kust, op plaatsen waar eb en vloed sterk zijn, weg van de havens. Als het hoogtever schil minder is, zoals langs het Veerse Meer, heb je kans dat de schelp- en schaaldieren verontrei nigd zijn met vogelpoep." 's Zomers, als het massatoerisme op zijn hoogtepunt is en de tem peratuur van het water hoger, is ook de kans het grootst dat de schelpdieren poepbacteriën of gif stoffen uit algen bevatten. Ko Wa genaar neemt geregeld groepen mee voor een 'Oesterexperience'. „Wij zijn aangesloten bij de offici ële instanties, zoals het Mossel kantoor, die aangeven waar de wa terkwaliteit goed is. Vaak staan er borden op de dijk om de mensen te waarschuwen, bijvoorbeeld in het oostelijk deel van de Ooster- schelde." Hoe kouder het water, hoe minder risico: ,,Als de mensen met Pasen kreukels rapen is het water nog een beetje kouder. Dan komen er minder algen voor", zegt hij. Ook het Noordzeewater is kouder. Pluk daarom rustig mos selen van de paalhoofden in plaat sen als Westkapelle en Domburg. Ko is regelmatig te vinden op de slikken, schorren en dijken om zee wieren te oogsten. Ko: ,,Niet met wortel en al uittrekken, maar knip pen! Dan kunnen ze doorgroeien." Er zijn veel soorten, zoals bessen- wier, roodhoorntjeswier, zeesla, visdraadwier en Japans bessenwier en wakamé. Zeegroenten als lam soor of zeeaster (maart tot juli) en zeekraal (half mei tot begin sep tember) mogen alleen met een ver gunning gesneden worden. Zee kool is beschermd. Ie dochte da me het wè konde waoge, een butenlanse reis. De huus aode onze testbe- wiezen moeiteloos op onze mo biel gezet. Angemoedigd deu de lief- desverklaering van Vlamingen, die een 'huwelijk' tussen Nederland en Vlaenderen wè zaehe zitte, konde me, voruutlopend op wat komme kan, zeie da me in eihen land bleve, toen me drie dagen Vlaamse Arden nen boekte. Nederland was hlad vol vo een 'op het leste moment reisje' en dideu kwaeme me di terecht. Twi echtpae- ren, vier old-timers, hienge proeve van de glooiende wegen. Nae wat zoekwerk konde me nog, via het we- reldbekende 'booking.com' over nachte mee ontbijt in Ronse, in een zurghotel! Een zurghotel en hliek een toeristische anbieding? Een telefoon tje leerde ons, da ze d'r van aole mar ten tuus bin. Ze zurge vo mensen die eêl vee zurg nodig ebbe, mè ook vo mensen die een stuuitje hin uus aode, huus die in de zeumer een weekje jeugdkamp ieuwe en ook nog mensen zoas ons; rustzoekers mee een elektrische fiets! Eerdere bezoe kers preze het Prinsenhof d'n emel in; nette kaemers, vriendelijk perso- neêl, uutstekend ontbijt en nog wat van die dingen. Een anraoier! Onderwehe ebbe me eest nog een fietstocht gemaekt in de buurte. Ze aode prima weer afgeheve, mè die êne buuë viel net boven Lede wie weet nie wi dat leit..). Tegen d'n ae- ven meldde me ons. Toen wier het pas zurgelijk in 't zurghotel. Ze aode een overboeking en vo ons waere d'r hin twi kaemers mi vrie. Eên echt- paer kon bie mekaore de nacht deu- brienge, het andere kreeg twi eên- persoons kaemers, aode ze bedocht! Nou dat was nie ons plan. Ook het al- tenatief mee twi vrouwen bie meka- ore en de mannen ieder op een aparte kaemer wier nie eêns in 'de groep' besproke. Me mochte het wè annu- lere, mè wi moest je nè toe? Ten einde krehe me toch een twidde ka mer angebooie, mè die ao wat man kementjes. Een zurgkaemer in een zurghotel dus. De tillevisie dee't nie, di stoenge nog hin stoelen, stopcon tacten waere nog nie klaergemaekt en het keukenblok was kael. Me ebbe 't genome en 's aevens las ik nog even wat booking.com over Prinsenhof schreef.Zaete ons in dat 'perfecte' verbluuf? Me ebbe op redelijk goeie bedden geslaope. De volgenden ochen krehe me een ontbijt wi je goed van oenger tot genoeg kon ete. En vriendelijk waere ze zeker. In de eetzaal aode me gezelschap van twi groepjes kleine huus op jeugdkamp. Nostalgie vo mien! Onze vrienden in de andere kaemer aode overigens nie vee meer luxe, dus wier de gedeêlde smart alve smart. Excuses kwaeme d'r zat. Het weer was drie daehen goed en vee dingen wenne! Mè wat ze van boo- king.com schrieve moe je mee een wagonlaeding zout neme! woensdag 25 augustus 2021 GO n liggen hier voor het oprapen Isabel Jonker met erwten en uien die ze heeft nageraapt. ,,Het is een manier van leven.'' foto marieke mandemaker De Oosterschelde is Natura 2000 gebied: alles daarbin nen is beschermd. Zolang je alleen een maaltje oogst en je fatsoen houdt, wordt het veelal gedoogd. Wildplukken valt onder de Wet Natuurbe scherming. Wat in de natuur groeit, is allereerst voor de vogels, insecten en andere dieren. Bovendien kan het voortbestaan van een soort bedreigd worden, als er te veel weggenomen wordt. Sommige soorten staan op de rode lijst van beschermde planten: daar moet je echt van afblijven. Als het om algemene soorten gaat, en je niet meer mee neemt dan een bakje bessen of paddenstoelen, knijpen boswachters over het alge meen een oogje toe. Strikt ge nomen kunnen grondeigena ren - overheid, provincie, par ticulieren - je beboeten voor wildplukken. Pluk struiken en bomen dus niet leeg. Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41