ZNF-theaterstuk Grenspaal 369 prikt uiteindelijk alle clichés door r Gif van de spinnendoder 8 ZEELAND Augustus is een maand van overvloed. Van oogsten en narapen, van wildplukken en bushcraften. Maar boodschappen doen in de natuur kan het hele jaar door, als je weet wat je moet zoeken en waar. In Grenspaal 369 cocoont een koppel in zijn veilig we reldje. Zij is een fotografe, op zoek naar ultieme natuur plaatjes in haar afgelegen streek, nabij het Zwin. Hij een veiligheidsmedewerker, zeg maar bewaker, van diezelfde streek. Voor haar prevaleert 'mooi', voor hem 'veilig'. De ernst waarmee ze hun werk uitoefenen, zou mis schien het enige zijn dat hun rela tie zou kunnen vertroebelen. ,,Tot straks. Niet veranderen hè!", zijn de woorden waarmee hij naar zijn werk vertrekt. „Waarom zou ik?", is haar ant woord. Maar het gebeurt tóch, wanneer er bij 'hun' grenspaal plots een vreemdelinge aanspoelt. Een bootvluchteling, afgedreven naar de monding van het Zwin. De vrouw vindt deze vluchteling. Mededogen wint het van afweer. Zij verzorgt en onthaalt de vreemde vrouw. Grenzen verva gen, talen worden blikken en ge baren. Instinctief weet ze dat ze deze vouw voor haar man moet ver bergen. Maar dat kan natuurlijk niet zomaar. Bovendien is hij ge alarmeerd door zijn baas. De vreemdelinge hoort het vijandige in zijn stem. Alle drie staan ze op scherp. Tot hier, en ook verderop, is het verhaal redelijk eendimensionaal. Gebaseerd op clichés. „Vrijheid beschermen? Door die van ande ren in te perken?" Weinig per soonlijke evolutie. Wel bitsige discussie. De relatie tussen man en vrouw komt onder druk. ,,Jij hebt al een keuze gemaakt en als ik daar niet in mee ga..." - ,,Dan staat alles op het spel." Maar zelfs dat blijkt dan toch een cliché. Nienke Nasserian als Naomi in Grenspaal 369. foto koen broos buiten alle clichés van goed of slecht, zoals het eigenlijk altijd hoort - is een knappe ingreep. Echt een ontnuchterende verrassing. Het moedigt aan om heel diep na te denken over wanneer en hoe wij eigenlijk nog oorspronkelijk en ge loofwaardig kunnen zijn. Niet zo vaak misschien? En dan de muziek. Want daar is nog niet van gesproken, maar heel de voorstelling is ingebed in een compositie van Douwe Eisenga. Een redelijk deel van de teksten wordt ook gezongen, door de ac teurs, soms bijgestaan door een klein 'koor'. Knap gezongen. Die muziek heeft iets bezwerends en iets dwingends. De resultante van een melodieuze lijn met daaron der een syncopisch ritme. Piano en saxofoon versus percussie. Op geniale wijze heeft de muziek eenzelfde dubbelheid als die in het veilige van het cliché en de onrust van de realiteit. Grenspaal 369 is een voorstel ling met verrassingen om te her kauwen. Op gemeenplaatsen bouw je geen dramatische lijn. Laat staan een climax. Maar dan komt er een verrassende aap uit de mouw. De vreemde vrouw, Naomi, doorziet ten slotte al die clichés: ,,Ze be looft dingen met haar ogen. 'Wie één mens redt, redt de mensheid.' Niet dat ik dat geloof, daarvoor zag ik te veel leugens." En dus moet ze uiteindelijk niets meer weten van haar redders. Ze be sluit om dan maar ergens anders aan te spoelen en zichzelf te red den. Geloofwaardig Die plotse wending, én de muziek, dat zijn de eigenlijke dramatische hoogtepunten van dit muziek theater. Die onvermoede afloop - WILDPLUKKEN BOODSCHAPPEN DOEN IN Tegenover Cinecity in Vlissingen, bij de Spui- kom, rijpen de bramen, vlierbessen en duindoornbessen. Het hek tegenover de Aldi zit vol boks- doorn (gojibes). Tot laat in het jaar krijgt die steeds nieuwe bloemen en bessen. Ook de eerste rozenbot- tels zijn verschenen. Bottels ont- sappen en inkoken met suiker: voila, je eigen Roosvicee. Je moet het maar weten. Een handige wegwijzer is de Wild- plukwijzer (app of website). Die geeft aan wat er in de buurt te vin den is. Duindoorn (foto rondje) in Dishoek bijvoorbeeld. Cathy Maas uit Vogelwaarde is wildplukex- pert, natuurgids en herboriste. Ze vertelt hoe je de knaloranje bessen verwerkt zonder je aan de scherpe ste kels te verwonden. Maas: „De takken in stukken knippen, met bessen en al in de vriezer en ze daarna los slaan. Ik doe de takken tegen woordig met bessen en in de sappan. Resultaat: heer lijk duindoornsap." Maas zet elke dag wel iets uit het wild op tafel. Haar belangrijkste tip: ,,Ga eerst eens mee met ie mand die weet wat hij doet, die je ook vindplaatsen toont. Samen ruiken, kijken, proeven, er iets te eten van maken. Dat is gezelliger en veiliger." In de lente plukt ze de frisse, jonge onkruiden. ,,Zevenblad gaat door de aardappelpuree, ik maak er pesto van, doe het in soep, in een smoothie. Van heel jong kleef kruid kun je een zalige siroop of alcoholvrije 'amarettolikeur' ma ken: laag om laag met suiker in een potje en een dag laten staan. Flui- Zevenblad gaat door de aardappelpuree -Cathy Maas, wildplukexpert tenkruid kan prima in de groente soep. Vroeg in het voorjaar hoef je niet bang te zijn voor verwarring met andere schermbloemigen, zo als de giftige gevlekte scheer ling." In Vogelwaarde ontdekte ze kort geleden een wilde kersen boom vol kersen. „Daar kun je een fantastische likeur van maken. Op het Ei land van de Meijer zijn veel braamstrui ken. In het voorjaar pluk ik het jonge blad van de mei doorn, in de herfst de bessen: daar kun je ket chup van maken." In de binnenvest van Hulst zwemt de Amerikaanse rivier kreeft, een beruchte exoot die oe vers ondergraaft. Smaakt best, maar in officiële viswateren mag je hem alleen met een vispas van gen. Narapen Aan de andere kant van Zeeland, in Noordwelle, zit Isabel Jonker NATUURJOURNAAL Spinnen hebben een imago probleem. Zo erg zelfs dat er een speciale term bestaat voor de angst die sommige men sen hebben voor spinnen: arach- nofobie. Maar ook mensen die niet in doodsangst raken als er een spin op ze afkomt houden niet van de kleverige draden die op een mooie herfstdag boven het tuinpad ge- spannen zijn. Wat daarbij soms wordt vergeten is dat spinnen heel erg nuttig zijn door het verdelgen van ongewenste dieren als mug gen en vliegen. Spinnen ontkomen op hun beurt ook niet aan de natuurwet van eten en gegeten worden. Er is een hele groep wespen, die het speciaal en uitsluitend op spinnen voorzien heeft. Onder die zogehe ten spinnendoders zitten veel spe cialisten die zich toeleggen op één enkele spinnensoort. Anderen zijn niet zo kieskeurig en pakken ge woon wat ze tegenkomen. Ze spo ren spinnen op door hun geur- spoor te volgen en daarom zijn die spinnendoders heel drukke beest jes. Je ziet ze lopen met schichtige bewegingen en voortdurend rond draaiende antennes. In die anten nes zit het reukorgaan van de spinnendoder. Deze week zat er een spinnen- doder op de tuinbank. In eerste in stantie roerloos, maar weldra be gon het beest rond te tollen. Toen we wat beter keken, bleek dat de spinnendoder een flinke spin on der zich had, maar die had de strijd nog niet opgegeven. De wesp had de helft van de poten er al af gebeten, maar met de reste rende poten wist de spin nog ge ducht tegengas te geven. Dat duurde niet heel lang. De spin- nendoder richtte zich hoog op zijn poten en kromde het achterlijf om de spin de genadeslag toe te bren- gen. En dat in de vorm van een steek die het beest letterlijk totaal lam legde. En dat is precies de be doeling. De spin wordt wegge sleept en ondergebracht in een speciale uit klei opgetrokken nest cel en dan wordt er op de verlamde spin een eitje gelegd. Daar komt na verloop van tijd een spinnendo- derlarve uit en die heeft meteen vers voedsel bij de hand. Omdat de spin niet dood is, blijft hij vers tot- dat de larve aan zijn maaltijd be gint en de spin doodgaat. Overigens zijn er dan ook weer koekoeksspinnendoders die de nestcellen binnendringen het op de larve van andere spinnendo- ders voorzien hebben. Die vangen niet zelf een prooi, zoals de glas- vleugelspinnendoder of zwarte metselspinnendoder, zoals onze soort volgens het boekje bleek te heten. ZEELAND NAZOMER FESTIVAL woensdag 25 augustus 2021 GO Het Zeeland Nazomerfestival opende gisteravond in Sluis met de première van de locatie voorstelling Grenspaal 369. Het is een voorstelling met een ont nuchterende verrassing en be zwerende muziek, merkte re censent Willem Nijssen. Willem Nijssen RECENSIE Nog te zien in Sluis van 25 t/m 28 augustus en van 31 augustus t/m 4 september. De zalighede Ondine van der Vleuten Vlissingen M Een glasvleu- gelspinnendo- der met net ge vangen prooi. FOTO CHIEL JACOBUSSE Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40