Internationale dievenbende stal keyless zeker 47 auto's Elite-militairen halen in Kaboel gestrande evacués op Acht verdachten opgepakt NIEUWS 3 OEFENING MARINE Het onderzoek startte in juni 2020 naar aanleiding van verschillende keyless diefstallen in Aarschot en Kortenberg. Hierbij onderschep pen dieven via een elektronisch systeem het signaal van de auto sleutel. Zo kunnen ze van afstand de auto openen en starten. ,,Een gestolen auto uit Aarschot werd teruggevonden in Aartselaar en één van de twee gestolen voer tuigen in Kortenberg werd terug gevonden in een zeecontainer in de haven van Antwerpen'', meldt het parket van Leuven. „Verder onderzoek bracht aan het licht dat de gestolen voertuigen door de or ganisatie werden overgebracht naar afgelegen locaties en loodsen in- en rond Brussel en Bonheiden. Vervolgens werden deze voertui gen in zeecontainers geladen en via de haven van Antwerpen ver scheept naar diverse Afrikaanse landen.'' Centraal in het onderzoek ston den twee hoofdverdachten, een man (50) uit Evere en een Duitse man (53) uit Roosdaal. Zij werden er van verdacht om de volledige transporten naar het Afrikaans continent te organiseren en facili- teren. ,,De verdachten werkten met verschillende groepen auto dieven in zowel binnen- als bui- tenland en richtten zich voorna melijk op dure SUV-voertuigen'', klinkt het bij het Leuvense parket. „Tijdens het verdere verloop van het onderzoek konden der tien zeecontainers, met daarin ge middeld twee a drie gestolen voertuigen, door de politiedien sten worden onderschept. Ver schillende gestolen voertuigen werden ook teruggevonden op de openbare weg en publieke par kings in en rond Brussel. Tot op vandaag zijn 47 voertuigen terug gevonden die gestolen zouden zijn door de organisatie." Zowel bij de huiszoekingen in België als Nederland vond de po litie gestolen kentekenplaten, W De gestolen auto's werden verscheept naar landen in Afrika OBD-toestellen, GPS-trackers en inbrekersmateriaal voor het ple gen van autodiefstallen. De Federale Gerechtelijke Poli tie van Leuven voerde acht huis zoekingen uit in de woningen van de zes verdachten in Evere, Roos- daal, Sint-Jans-Molenbeek, Sint Gillis en Haacht, in het kantoor van de 50-jarige hoofdverdachte en in de drie locaties te Sint-Pie- ters-Leeuw en Bonheiden die door de organisatie gebruikt wer den om gestolen voertuigen 'koud' te zetten. In Eindhoven, Waalre en Budel werden vier huiszoekingen uitge voerd. Een Nederlandse man van 41 jaar werd samen met zijn zoon van 20 jaar gearresteerd vanwege hun specifieke rol binnen de orga nisatie. Zij zullen later aan België worden overgeleverd. Het kabinet beschrijft de nieuwe werkwijze in antwoord op Kamer vragen. Een deel van de in totaal ne gentig aanwezige militairen 'assis teert de evacués om het vliegveld te bereiken', schrijven demissionair ministers Ank Bijleveld (Defensie) en Sigrid Kaag (Buitenlandse Za- ken) aan de Tweede Kamer. Ingewijden melden dat het daad werkelijk om het ophalen van men sen gaat. Dat wordt niet met zoveel woorden gezegd 'in het belang van de veiligheid van onze militairen, diplomaten en evacués'. De be windslieden willen 'de operatie niet in gevaar brengen', schrijven zij. Het kabinet houdt er 'ernstig re kening mee' dat niet iedereen 'tij dig kan worden geëvacueerd'. Er is nog maar weinig tijd voor de omvangrijke evacuatieoperatie, Ne derland kan nog mensen evacueren zolang de Amerikanen het vlieg veld open houden, maar op 31 au gustus moeten alle Amerikaanse militairen weg zijn uit het land. Door meer mensen onder militaire begeleiding naar het vliegveld te loodsen, hoopt Nederland sneller meer mensen te kunnen evacue ren. Eerder stelde het kabinet nog dat gestrande Nederlanders en Af ghaanse helpers op eigen gelegen heid naar het Hamid Karzai Inter national Airport moesten komen. Dat bleek door de slechte veilig heidssituatie - de taliban hebben overal checkpoints en rond het vliegveld staat een grote mensen menigte - niet te doen. Zaterdag werden al extra militai ren naar de regio gestuurd. Destijds wilde Defensie niet zeggen om hoeveel mensen het ging. Dat blij ken er nu 28 te zijn, onder wie leden van de Brigade Speciale Beveili gingsopdrachten (BSB). Deze elite militairen van de Koninklijke Ma- rechaussee worden vaak ingezet in gevaarlijke landen als Irak of Afgha nistan, ook voor de beveiliging van diplomaten. Vorige week werden al 62 militairen - commando's en ma riniers - meegestuurd met het noodteam van de ambassade dat de evacuatie moet begeleiden. Defensie heeft ook twee Cougar- helikopters met bemanning gereed gemaakt voor transport naar de re gio, al worden die vooralsnog niet ingezet om mensen naar het vlieg veld van Kaboel te pendelen. Ook worden uit voorzorg extra speciale eenheden gevlogen naar een plek in de buurt van Afghanistan. Daar naast staan in Nederland eenheden van het Korps Mariniers en de Luchtmobiele Brigade paraat als dat nodig is. P8 woensdag 25 augustus 2021 GO mi—ut u .aea Een marineschip vertrekt rich ting de Noordzee voor een interna tionale mijnenbestrijdingsoefe- ning, genaamd Sandy Coast 21. Zowel Nederlandse en Belgische marineschepen als vijftien sche pen van de Navo nemen deel aan de oefening van mijnenbestrijding ten noorden van de Waddeneilan den. In totaal zijn er zeshonderd militairen uit binnen- en buitenland betrokken bij de oefeningen, die tot en met 10 september duren. De eerste week wordt geoefend op zee, de tweede fase wordt afgewerkt in Eemshaven. fotosanp De Federale Gerechtelijke Poli tie van Leuven heeft, in samen werking met onder meer Ne derlandse politiediensten, acht aanhoudingen - twee in Neder land - verricht in het onder zoek naar een internationale organisatie die gestolen voer tuigen verscheept naar Afrika. Joris Smets Leuven Nederlandse en Afghaanse eva cués hoeven niet langer op eigen kracht naar het vliegveld van Kaboel te komen. Neder landse militairen die in Afghani stan zijn, gaan nu ook de stad in om gestrande mensen langs de taliban te loodsen. Eerder was dat voor het kabinet nog taboe. Haneke Keultjes Den Haag/Kaboel Nederlandse militairen halen nu ook zelf in Kaboel evacués op. FOTO MINISTERIE VAN DEFENSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3