Gidsen van Visserijmuseum vertellen op de boot 4 MISTER SENIOR PRIDE LHBTI-ACCEPTATIE IN ZEEUWSE ZORGCENTRA^ Het gaat de kersverse Mister Senior Pride Lammert Veenhuizen (73) uit Westdorpe aan het hart. ,,Dat er in Zeeland nog maar één zorginstelling een Roze Loper heeft, is een kwalijke zaak." Veenhuizen zet zich al jaren in voor de accep tatie van lhbti-oude- ren in Zeeland. Maan dag (Nationale Roze Ouderendag) beloonde de Stich ting Roze 50+ zijn werk met de ti tel Mister Senior Pride 2021. In Roze 50+ werken ouderenorgani- satie ANBO en lhbti-belangenver- eniging COC Nederland samen. ,,Ons ideaalbeeld is een wereld waarin iedereen zichzelf kan zijn. Een wereld waarin je je niet hoeft te verantwoorden voor wie je bent.'' In Zeeland is er, zeker als het om ouderen gaat, volgens Veenhuizen nog heel wat werk aan de winkel. Voorlichting De Westdorpenaar is apetrots op zijn onderscheiding, maar hoopt vooral dat zijn titel bijdraagt aan het bereiken van zijn doel: een Roze Loper bij alle Zeeuwse zorg instellingen. In Nederland zijn er al honderden Lopers. Het certifi caat benadrukt dat bestuurders en medewerkers nadenken over hoe roze ouderen zichzelf mogen zijn in hun zorgcentrum. ,,In Zeeland heeft alleen Cleijenborch in Co- lijnsplaat er eentje. Ik merk dat heel veel medewerkers van zorg instellingen wel bereid zijn het ge sprek aan te gaan met ouderen, maar als het gaat om het maken van beleid voor de lange termijn wordt de boot nogal eens afgehou den. Ook in de opleidingen voor verplegend personeel mag er best meer aandacht aan worden be steed. Want met ouderen praten over seksualiteit is vaak niet een voudig'', vertelt Veenhuizen. Hij geeft voorlichting in zorg centra en spreekt regelmatig met individuele ouderen over hun ge- voelens. ,,Veel ouderen zijn opge groeid met de gedachte dat homo seksualiteit 'iets psychisch' is. Daarom praten ze er maar niet over, 'want daar krijg je moeilijk heden mee'. Je moet er een ander daarom maar niet mee lastigval len, hoor ik vaak. DSt is de kern van het probleem. Het is he-le- maal geen kwestie van lastigval len.'' Discriminatie Veenhuizen bespeurt in zorgcen tra nog altijd veel discriminatie onder ouderen. ,,Als een homosek suele kleinzoon van een buur vrouw op bezoek komt, dan wordt daar al snel over gesproken. En dan Met ouderen praten over seksualiteit is vaak niet eenvoudig is dat vaak vrij grof en kwetsend. Ook dat maakt het voor roze oude ren nóg moeilijker om uit de kast te komen. Ik ken medewerkers van zorgcentra die bovenop dit soort roddelpraat springen, maar er zijn er ook die niet goed weten hoe ze hiermee om moeten gaan. Ze mis- sen de vaardigheden om dan het gesprek aan te gaan.'' Een tandje bij Overigens proeft Veenhuizen ook een behoorlijke vooruitgang in de acceptatie van lhbti'ers in Zeeland. ,,Mijn man Frits en ik zijn een aan tal jaren geleden in Westdorpe ko men wonen. We zijn hier echt vol ledig geaccepteerd. Als ik met Frits dans op een dorpsfeest, is er nie mand die daar iets van zegt. Zo kan het dus ook. Dat Goes in 2023 gaststad is voor Roze Zaterdag is natuurlijk ook pure winst. We zijn in Zeeland best al ver, hoor. Maar voor de ouderen moet er echt een tandje bij.'' nen van alles vertellen", zegt Jaap Albregtse van het Visserijmuseum. Zijn collega Henk Schipper doet het even voor en wijst naar een groot containerschip van de Duitse rederij Hamburg Süd, tegenwoor dig onderdeel van Maersk Line uit Denemarken, dat over de Wester- schelde richting de Noordzee vaart. ,,Zie je die witte containers? Dat zijn koelcontainers. Daar ligt dus iets in dat kan bederven." Jaap Al II Kinderen weten vaak niet waar Zeeuws- Vlaanderen ligt! bregtse gaat verder: ,,Op de Wester- schelde passeren ook veel schepen met auto's. Die gaan naar de Sloe- haven of naar Gent." Wie minder geïnteresseerd is in schepen kan zijn hart ophalen met uitleg over het leven op en onder het water. ,,En als we naar Vlissin- gen varen, vertellen we over de eve nementen daar. Gaan we naar Bres- kens, geven we uitleg over wat er in Zeeuws-Vlaanderen te doen is", zegt Jaap van de Luijster. Zeeuws- Vlaanderen mag sowieso wel wat bekender worden, vindt Henk Schipper. „Kinderen weten vaak niet eens waar het ligt! Dat leren ze blijkbaar niet bij aardrijkskunde." De gidsen varen tot en met eind september van maandag tot en met vrijdag mee. Breskens Het Visserijmuseum werkt sinds gisteren samen met de Wester- schelde Ferry. Met een combiticket kunnen reizigers het museum in de haven van Breskens bezoeken. En tijdens de overtocht vertellen mu- seumgidsen van alles over de Wes- terschelde. ,,De grote vaart, het ge tij, de loodsen, de zeehonden en hoe lang de schepen zijn. We kun- woensdag 25 augustus 2021 'Zet een tandje bij voor Ihbti-ouderen' Raymond de Frel Westdorpe -Lammert Veenhuizen, Mister Senior Pride 2021 -Henk Schipper, gids Jaap Albregtse, Jaap van de Luijster, Henk Schipper en Corry van Kerkvort zijn de varende gidsen. foto camile schelstraete Er valt heel veel te vertellen over de Westerschelde. De vrijwillige gidsen van het Visserijmuseum in Breskens doen dat vanaf nu op de boot tussen Breskens en Vlissingen. ,,Zo kunnen we di rect het museum promoten." Bob Maes Mister Senior Pride 202 Lammert Veenhuizen hoopt dat straks elk Zeeuws zorgcentrum een Roze Loper heeft. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36