MEDIA CULTUUR 25 Hits op Spotify lukkig had ik de tape laten meelopen, want soms weet je echt niet meer wat je zojuist precies deed.'' De rode draad van het gesprek is Blijven slapen, de samenwerking tussen Snelle en Maan, die na een eerste sessie thuis bij Snelle (met mede componisten Okke I pp Punt en Jimmy Huru) een basis had. „Daarna lieten ze het mij horen, mocht ik er over heen plassen. Ik was eigenlijk de consument die er voor het eerst naar luisterde. Want dat blijft de kunst: bedenken hoe de eerste reactie van de luisteraars zal zijn.'' Blijven slapen had potentie, maar of het 'de eindstreep' zou halen wist niemand zeker. ,,We hebben aan de melodie gesleuteld, de zang opnieuw opgenomen, een funky Nile Rod- gers-gitaartje toegevoegd, maar bij het luisteren was ik er steeds na twee Mijn werk? Een beetje rommelen met elkaar en iets leuks maken. Het is teamsport derde van het liedje wel klaar mee.'' De oplossing vond hij toen hij de zang wegliet en alleen het instru mentale deel overhield. ,,Ik luisterde in de auto en kreeg de zanglijn in mijn hoofd die je nu na twee minuten in het lied hoort. Nog steeds was dat niet ge noeg. Het liedje voelde als een feestje, maar ik hoorde dat niet terug. Toen hebben we hier samen in de studio let terlijk een feestje ge maakt door een paar microfoons neer te zet ten en gewoon lekker te klappen en te roepen: 'Heee! Hooo! Heee!' Dat is mijn functie, herkennen waar in het nummer iets zit dat er niet uitkomt.'' Energie Krabman, die begin deze eeuw in Diemen-Zuid zijn eerste muziek- ervaringen opdeed met Lange Frans en Baas B, spreekt honderduit en met een grote geestdrift. Geen moment valt hij stil. ,,Ik zal wel een vorm van ADHD hebben, ja'', zegt hij met een brede lach wanneer zijn energieke voorkomen benoemd wordt. ,,Los van het muzikale zijn mijn sociale vaardigheden net zo belangrijk. Ik zorg voor de juiste sfeer en energie om de artiest te laten stralen. En ge lijkwaardigheid is belangrijk, er moet geen ego zijn in de ruimte.'' Wat zijn werk nu precies inhoudt? Krabman heeft er geen kant en klare omschrijving voor. ,,Een beetje rom melen met elkaar en iets leuks ma- ken. Het is teamsport.'' En waarom hij nu zoveel hits heeft voortge bracht? ,,Ja, dat is maf, hè'', zegt hij met verwondering. ,,Dat vraag ik me Ik zorg voor de juiste sfeer en energie om de artiest te laten stralen ook weleens af. Het is echt niet zo dat ik het allemaal even fix. Vaak is het een beetje touwtrekken met ideeën en als die er niet zijn, zoeken we naar een manier om ze te krijgen. Ik ga wel altijd voor een goed refrein. Hoor ik dat niet, dan produceer ik het lie ver niet. Als coach zeg ik dan: leuk liedje, maar waar is het refrein? Daar duw en trek ik heel erg aan. Ga maar na: Leef, Frans Duits, Als het avond is, Blijven slapen, allemaal hebben ze een groot refrein. Mijn zusje zei afgelopen weekend: 'Als het in mijn hoofd blijft hangen, is het van jou.' Dat is wel een goed teken." Krabman speelt zelf gitaar en werd als jongetje net zo goed geïnspireerd door Metallica als door Me, myself and I van De La Soul. ,,Ik leerde mezelf alles aan, begon met beats maken in de computer. Ik ben als 18-jarige wel naar het conser vatorium gegaan, maar dat was meer om te voorkomen dat ik als alterna tief een of andere shitstudie moest gaan volgen. Ik ben van het ene in het andere gerold, ben nooit bezig geweest met een carrière, hou op man. Er is niet zoveel veranderd sinds ik begin 20 was. We doen maar wat, en dat vind ik heel prettig.'' Hitpotentie Wanneer de liedjes de studio verla ten en de wijde wereld ingaan, heeft Krabman nog geen idee van de hitpoten tie. „Meestal heb ik het ver keerd, als ik iets 'wel oké' vind, kan het zomaar ont ploffen. De eer van mijn werk zit hem niet in de streams, maar of het vak manschap erin zit. Men sen die weten hoe dit werkt, herkennen dat. Het is heel makkelijk om te zeggen: daar is weer zo'n hitje. Doe het maar eens. En daarna nog eens en nog eens. Makkelijk, met ar tiesten als Snelle en Suzan Freek? Van hen wordt ook meer verwacht en zij beginnen ook elke keer weer op nul. Toen Als het avond is zo'n enorme hit was geweest, zat ik hier ook met Suzan en Freek: En nu? Wat wordt de volgende dan? Ik heb echt geen formule, hoor. Dat mocht ik willen. Dan had ik hem elke dag gebruikt.'' woensdag 25 augustus 2021 GO A Arno Krabman in zijn studio. FOTO MARCO OKHUIZEN Als het avond is (Suzan Freek) - 65 miljoen streams Leef (André Hazes) - 52 miljoen Smoorverliefd (Snelle) - 50 mil joen Blauwe dag (Suzan Freek) - 47 miljoen Blijven slapen (Maan en Snelle) - 36 miljoen Nu wij niet meer praten (Jaap Rees- ema en Pommelien Thijs) - 35 miljoen De overkant (Suzan Freek en Snelle) - 35 miljoen In de schuur (Snelle en Ronnie Flex) - 28 miljoen Kleur (Snelle) - 28 miljoen Goud (Suzan Freek) - 26 miljoen Als ik je weer zie (Maan, Typhoon, Thomas Acda en Paul de Munnik) - 23 miljoen 44 —Arno Krabman, producer 44 —Arno Krabman, producer AT De hoezen van enkele van Krab- mans talloze hits. T ^/oNtys

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25