23 Ruiters zonder Gal naar EK Vos wint tijdrit Ladies Tour Eiking nieuwe leider Vuelta Oranje geklopt door Turkije Na een break van vier weken schiet het meeslepende F1- seizoen dit weekeinde in België weer in gang en zet Max Verstappen de jacht in op WK-leider Lewis Hamilton. Wat was de laatste decennia de sportieve impact van de zomerstop? Als de Formule i erin slaagt om het streefaantal van 23 races te organi seren, zijn er vanaf komend week einde in de Ardennen nog liefst 312 WK-punten te verdienen. Zo be zien is het gaatje tussen Lewis Ha milton en Max Verstappen van acht punten natuurlijk verwaarloosbaar. Maar voor de zomerstop kantelde het momentum. Verstappen leidde de strijd om de wereldtitel half juli nog met 32 punten, maar werd op Silverstone en de Hungaroring van de baan gereden door een Mercedes en zag Hamilton zo langszij komen. Ondertussen liep ook de verbale oorlog tussen de teams van Merce des en Red Bull Racing op. Hoog ste tijd om even afstand te nemen voor iedereen. Hoofden leeg ma ken, batterij opladen en voorberei den op het loodzware tweede deel van het seizoen. Maar wat is precies de invloed van de zomerstop in de F1? Kij kend naar alle jaargangen (2000, zonder zomerstop, niet meegere kend) deze eeuw was het vijf keer niet de coureur die in de zomer aan kop ging die uiteindelijk we reldkampioen werd. In 2007 en 2010 lukte het respectievelijk Kimi Raikkönen en Sebastian Vettel om vanaf de derde plek halverwege op te rukken en in de slotrace de titel veilig te stellen. Vettel poetste in 2012 een achter stand van 52 punten op Fernando Alonso weg in negen races na de zomer. Nico Rosberg zette in 2016 PROGRAMMA^ Resterende GP's FORMULE 1 met succes een inhaalrace in op teamgenoot Hamilton. De Brit op zijn beurt zag het jaar erop Vettel vanuit leidende positie instorten. Er is meer dat opvalt. Alonso won in 2005 nog maar één race na de break, Jenson Button in 2009 helemaal geen. Beiden hadden zo'n grote voorsprong opgebouwd dat ze toch nog kampioen konden worden. Vettel won in 2013 vanaf de Grote Prijs van België juist alle negen races, terwijl hij voor de stop maar vier keer de beste was. De zomerstop was geregeld dus toch een natuurlijk kantelmoment in het seizoen. Normaal gesproken is het raceseizoen dan net over de helft. Door corona was dat vorig jaar, toen er veel later kon worden begonnen en er helemaal geen se rieuze pauze was, al niet zo. Ook dit jaar zijn er meer punten te ver dienen na de zomer dan daarvoor, als de afgelaste Grand Prix's van Japan en Australië alsnog worden opgevuld en ook andere races die mogelijk nog wegvallen worden vervangen. De precieze kalender voor het najaar wordt momenteel in elkaar gevlochten, maar onder drie triple headers - drie raceweekeinden op rij - komen de coureurs vermoede lijk niet uit. In principe worden nog twaalf races verreden in een tijdsbestek van 105 dagen. Te beginnen zondag in Spa- Franchorchamps. In de zomerstop van vier weken mochten teams twee weken niet op de fabrieken komen. Dat wil niet zeggen dat er op de achtergrond niet wordt na- gedacht over het vinden van een fractie meer snelheid. Maar in het laatste jaar van het huidige For mule i-reglement zijn de auto's wel goeddeels 'uitontwikkeld'. Mercedes en Red Bull Racing zul len in de marge ongetwijfeld nog iets vinden de komende maanden, maar het is onlogisch aan te ne men dat één van beide teams ineens een serieus gat zal slaan. Red Bull staat bekend als de ren stal die gedurende het seizoen de meeste progressie boekt. Van 2015 tot 2018 behaalde Verstappen ge middeld genomen beduidend meer punten per race na de zomer dan ervoor. De afgelopen twee jaar was dat niet het geval. Bij Hamilton zijn de verschillen tussen de eerste en tweede sei zoenshelft al jaren verwaarloos baar. Ook hier is geen aanleiding te verwachten dat één van beiden in september of oktober ineens af haakt. Het verschil tussen deze twee, en hun materiaal, is zo klein dat het reëler is ervan uit te gaan dat het enerverende seizoen ge woon verdergaat waar het vier we ken geleden is gebleven. Zomer stop of niet. woensdag 25 augustus 2021 GO PAARDENSPORT Edward Gal neemt niet deel aan het Europees kampioenschap dressuur, komende maand in Duitsland. Zijn paard GLOCK's Total U.S. krijgt rust na de zesde plek in Tokio. Zijn troef GLOCK's Toto Jr. heeft niet de vorm voor een groot kampioen schap. Marlies van Baalen, Adelinde Cornelissen, Dinja van Liere en Hans Peter Minderhoud gaan wel. Tha- mar Zweistra kan zich als vijfde ruiter binnenkort op een trainingskamp alsnog in de equipe rijden. WIELRENNEN Marianne Vos (34, foto) is winnares geworden van de proloog van de Simac Ladies Tour, de Ronde van Nederland voor vrouwen. Ze was de snelste in een korte indivi duele tijdrit over 2,4 kilo meter. Vos legde het par cours in de bochtige stra ten van Ede af in een tijd van 3 minuten en 1 se conde. Vandaag is de eer ste etappe, van Zwolle naar Hardenberg. WIELRENNEN Michael Storer heeft zijn tweede ritzege gepakt in de Ronde van Spanje. De Australiër van Team DSM won de tiende etappe in de Vuelta na 189 kilometer tussen Roquetas de Mar en Rin- cón de la Victoria. Primoz Roglic heeft na een val in de afdaling van de slotklim de leiderstrui overgedra gen aan de Noor Odd Christian Eiking. VOLLEYBAL De Neder landse volleybalsters heb ben op het EK de eerste nederlaag geïncasseerd. Oranje was in Roemenië in de vierde groepswedstrijd niet opgewassen tegen het sterke Turkije: 3-0 (25-21, 25-21, 25-20). Nederland was al zeker van een plaats in de achtste finales. Van daag sluit Oranje de groepsfase af met de wed strijd tegen Zweden. o n seizoen? Meestal niet Verstappen (links) en Hamilton geven elkaar geen meter toe, zoals hier in de GP van Frankrijk in juni van dit jaar. fotos reuters Rik Spekenbrink Rotterdam FORMULE 1-SEIZOEN 29 aug. België Spa-Francor. 5 sept. Nederland Zandvoort 12 sept. Italië Monza 26 sept. Rusland Sochi 3 okt. Turkije Istanbul 24 okt. Verenigde Staten Austin 31 okt. Mexico Mexico-Stad 7 nov. Brazilië Sao Paulo 21 nov. nnb nnb 5 dec. Saudi-Arabië Jeddah 12 dec. Abu Dhabi Yas Island GRAND PRIX BELGIE SPA-FRANCORCHAMPS WK-stand (na 11 van de 23 GP's) Coureurs Constructeurs 1. Hamilton 195 1. Mercedes 303 2. Verstappen 187 2. Red Bull 291 3. Norris 113 3. Ferrari 163 4. Bottas 108 4. McLaren 163 5. Pérez 104 5. Alpine 77 6. Sainz 83 6. AlphaTauri 68 7. Leclerc 80 7. Aston Martin 48 8. Gasly 50 8. Williams 10 9. Ricciardo 50 9. Alfa Romeo 3 10. Ocon 33 10. Haas Verstappen moet acht punten goedmaken op zijn rivaal Hamil ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23