'Aantekening Opiumwet' gooit roet in het eten 19 Waarvan akte jaar kan overbruggen als ik geen op drachten heb. Maar wat iemand zou moeten sparen, moet iedereen voor zichzelfbepalen.'' Maar hoe weet je hoeveel geld je achter de hand moet houden? Schat gewoon iets in, adviseert Willemse. ,,Maak het jezelf alsjeblieft niet te moeilijk om dat op de cent te gaan uitrekenen. Als je een heel weekend met een fles wijn je financiën moet doorlichten, zou ik ook al snel den ken 'laat maar zitten dat sparen, ik gooi wel wat geld in crypto'.'' Wat onverstandig zou zijn. Kies gewoon een bedrag waar jij je prettig bij voelt, zegt Willemse. Wat haar betreft moet je niet te lang wachten met beleggen. ,,Het beste moment om te starten is altijd nu. Als je het eng vindt, heb je altijd wel een reden om het niet te doen. Terwijl de geschiedenis uitwijst dat als je belegt voor de lange termijn, zo'n twintig jaar, je altijd eindigt met winst, of je nou bij een lage of hoge koers aandelen koopt.'' Toch is beleggen niet voor iedereen weggelegd, waarschuwt Willemse. Sommige mensen raken er te gestrest van. ,,Als je elke dag checkt of de koersen dalen en het zweet je uit breekt, houd het dan gewoon bij je spaarrekening. Het leven moet wel leuk blijven.'' Bovendien zijn er ook nog andere manieren om je geld voor je te laten werken, dan alleen sparen of beleg gen. ,,Zoals je hypotheek aflossen, het verduurzamen van je huis of investe ren in een crowdfundproject van een interessant bedrijf.'' Van spaar- deposito's is Willemse geen fan. ,,De hoogste depositorente in Europa is 1,5 procent, en dan moet je je geld voor tien jaar vastzetten bij een bank in 'Je moet vooral begrij pen wat je doet, anders kun je net zo goed naar het casino gaan' Estland. Nou wat denk je, zullen we dat gewoon lekker niet doen?'' 'Laat je niet opjagen door alle verhalen' ,,Ik ben nog net niet geobsedeerd door geld, maar wil er wel alles uit halen wat erin zit, bekent personal finance blogger Ingmar van den Steen (33). ,,Lang was dat door te sparen, maar anderhalf jaar geleden ben ik begonnen met beleggen. Maar niet voordat ik er genoeg vanaf wist. Ik heb een jaar gestudeerd voordat ik wist wat bij mij past.'' Zo kwam blogger Van den Steen erachter 'risico-avers' te zijn. ,,Ik zou nooit zomaar een aandeel van een individueel bedrijf kopen dat altijd failliet kan gaan. Bij mijn risicoprofiel past beleggen in ETF's, een Exchange Traded Fund, waarmee je belegt in meerdere bedrijven tegelijk. Ik zorg er daarnaast altijd voor dat ik genoeg spaar. Zo wil ik een buffer hebben van vier maanden mijn inkomen, zodat ik altijd geld achter de hand heb als iets misgaat. Als je plotseling zonder werk komt te zitten, wil je niet dat je je aandelen moet gaan verkopen. Dan heb je op dat moment misschien minder rendement dan beoogd of zelfs verlies geleden.'' Van den Steen zou dan ook niet iedereen adviseren om te gaan beleggen. Beleggen is niet beter dan sparen, vindt hij. ,,Je moet vooral begrijpen wat je doet. Anders kan je net zo goed naar het casino gaan. Laat je dus niet opjagen door alle ver halen. Beleggen is niet verstandiger dan sparen als je er niks vanaf weet.'' 'In eerste half jaar verloor ik duizend euro' ,,Sinds mijn achttiende ben ik druk bezig met sparen, met beleggen vanaf mijn 21ste'', vertelt Genevieve Pool (27), klantenservicemedewerker en fervent belegger. „Ongeveer 25 procent van mijn inkomen spaarde ik en 25 procent gaf ik uit aan aandelen. Het eerste halfjaar ben ik daar flink de mist mee ingegaan. Dan zag ik een leuk, spotgoedkoop aandeel van een upcoming bedrijf, dat drie maanden later alweer klapte. Ik heb in dat half jaar wel 1000 euro verloren, en dat op een minimumloon. Nu stop ik nog maar 10 procent van mijn inkomsten in beleggen, en ook 10 procent in sparen.'' 'Moneymanagement' is nog véél belangrijker dan sparen of beleggen bij elkaar, vindt Pool. Pas als je weet wat je inkomsten zijn, weet je wat je over hebt om te beleggen. „Schrijf dus nou gewoon een keer op wat er uitgaat en inkomt. Je zult zien dat je altijd 10 procent van je inkomen kunt missen.'' 'Beleggen is echt beter dan sparen' ,,Ik ben altijd een echte spaarder geweest. Voordat ik ging beleggen, spaarde ik elke maand'', zegt busi- nesscoach Paulien Eerdenburg (35). Totdat ze zich vier jaar geleden verdiepte in beleggen en leerde dat het geen zin heeft om veel achter de hand te hebben. ,,Mijn beeld was altijd dat beleggen alleen bestemd was voor mensen met veel geld of tijd. Maar dat is onzin. Beleggen is voor iedereen. Als je kunt sparen, kun je ook beleggen. Al vanaf 29 euro per maand, de prijs van één ETF.'' Van Eerdenburg begon met beleg gen met kleine bedragen, zo'n 100 euro per maand. Nu belegt ze elke maand 800 euro. ,,In het begin deed ik maar wat, maar ik raad iedereen aan een beleggingsplan te maken waarin je jezelf duidelijk een doel voor ogen stelt. Anders ben je tot je 65ste heel braaf 100 euro per maand aan het inleggen, maar bereik je nog niet het bedrag wat je graag zou willen hebben.'' Zo is haar doel om voor haar pensi oen 1 miljoen euro te beleggen. Dat gaat de goede komt op. ,,In een paar jaar tijd heb ik nu 70.000 euro in aandelen opgebouwd. Dat geld stijgt zonder dat ik ervoor hoef te werken met gemiddeld zo'n 7 procent per jaar door het rente-op-rente effect.'' „Beleggen is dan ook echt beter dan sparen'', vindt Van Eerdenburg. „Mensen stellen het beginnen met beleggen continu uit. Ze zijn druk met werk, zeggen ze. Maar als je er nou gewoon één keer een dag of twee uittrekt, levert het op de lange termijn veel meer inkomsten op dan een paar dagen werken.'' ijnheer De L. is een kleine handelaar in onroerend goed, voor wie ik af en toe koop- en leveringsaktes opstel. Meestal gaat het om de koop en verkoop van appartementen in het flatgebouw waar hij zelf ook woont. Enkele maanden geleden klopte hij bij mij aan, omdat hij een door hem aangekocht appartement had doorverkocht aan een jongeman die snel woonruimte nodig had. De jongeman kwam op straat te staan toen zijn relatie was verbroken. Ik stelde de benodigde aktes op en zorgde dat betaling en overdracht hun beslag kregen. Maar nu, drie maanden later, staan mijnheer De L. en de jonge koper weer op de stoep. De jonge man trekt weer bij zijn vriendin in en wil daarom snel van het appartement af. Mijnheer De L. is be reid het van hem te kopen tegen de aankoopprijs. Hij heeft ook belang bij een snelle overdracht, want als het pand binnen zes maanden na zijn eer dere aankoop wordt doorverkocht hoeft hij er geen overdrachtsbelas ting over te betalen. Als handelaar betaalt mijnheer De L. 8 procent overdrachtsbelasting en op een verkoopprijs van ongeveer tweeënhalve ton scheelt hem dat 20.000 euro. Maar als ik bij het Kadaster de gegevens van het appar tement controleer blijkt dat de gemeente er een 'aantekening Opiumwet' bij heeft laten plaatsen. Dat betekent meestal dat er een wietplantage ofXTC-laboratorium is aangetroffen. Heeft de jongeman het verhaal ver- zonnen om snel te kun nen cashen? Een onverwachte streep door de rekening, want op last van de politie mag een 'drugspand' zes maanden niet worden betreden. Dat maakt een snelle verkoop problematisch, waardoor de termijn waarbinnen mijnheer De L. zijn overdrachtsbelasting kan terugkrijgen zou verstrijken. Weg 20.000 euro. Wat is hier gebeurd? Heeft de jongeman het ver haal over zijn relatie verzonnen om snel te kunnen cashen met een wietplantage en daarna de boel weer van de hand te doen? Zoiets zou niet de eer ste keer zijn. De jongeman bezweert dat hij van niets weet, maar mijnheer Van L. wil eerst met eigen ogen zien hoe het appartement eraan toe is voor hij het doorverkoopt. Als ik navraag doe bij de gemeente komt de aap uit de mouw: in een garagebox van het flatgebouw is inderdaad een wietplantage aangetroffen. Een ambtenaar van de gemeente heeft daarop voor het héle flatgebouw een aantekening Opiumwet laten opnemen. Ook dat gebeurt vaker. Het gevolg is echter dat overdracht van een verkocht apparte ment bij de notaris vertraging oploopt. Het kost wat overredingskracht, maar de ambte naar blijkt bereid de aantekening van het flat gebouw te halen. Zo kan de verkoop alsnog plaats vinden en kan mijnheer De L. zijn 20.000 euro terugvorderen. GO WOENSDAG 25 AUGUSTUS 2021 - INGMAR VAN DEN STEEN Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Prima, gaan we regelen. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19