Steeds meer werkende 75-plussers O O O lil 16 ECONOMIE Kwakkelende bedrijven overeind houden Vanaf oktober is het afgelopen met de coronasteun voor bedrijven. Dat is geen moment te vroeg, vinden de meeste economen. Toch roepen veel bedrijven om verlenging. Kort Aflossingsvrije hypotheek vaker aangevraagd Het aantal aangevraagde aflossingsvrije hypotheken neemt dit jaar toe. Dat blijkt uit gegevens van Hypotheken Data Netwerk (HDN). Dat komt volgens adviesketens voor hypotheken onder meer door de toename van het aantal oversluitingen, waarbij con sumenten hun bestaande aflossingsvrije hypotheek overzetten. Ook verhogen klan ten hun hypotheek voor bijvoorbeeld een verbouwing. Een aflossingsvrije hypotheek is een vorm waarbij de klant tot de eindda tum alleen rente betaalt. Daardoor zijn de maandlasten een stuk lager. Omdat er niet wordt afgelost, moet het geleende bedrag op de einddatum in één keer worden betaald. Duitsland kampt met groot tekort aan personeel Duitsland heeft jaarlijks ongeveer 400.000 arbeidsmigranten nodig om personeels tekorten op te kunnen vangen. Ook zouden mensen die nu nog onvrijwillig in deeltijd werken, vooral vrouwen, de mogelijkheid moeten krijgen langer te gaan werken. Volgens directeur Detlef Scheele van de Bundesagentur für Arbeit zijn de buiten landse werknemers nodig voor banen in de zorg en de transportsector. Door de vergrij zing in Duitsland neemt het aantal mensen in de beroepsleeftijd dit jaar met 150.000 af. Chinse taxi niet naar Europa De Chinese taxidienst Didi Global stelt zijn plannen voor de komst naar West-Europa uit, mede vanwege zorgen bij overheden over hoe het bedrijf omgaat met gegevens van klanten. Dat meldt persbureau Bloom berg op basis van bronnen. In eigen land ligt de taxi-app de laatste tijd zwaar onder vuur van de autoriteiten door verdenkingen van het schenden van privacy- en concurrentie regels. Didi is de grootste speler op de taxi- markt in China. Het bedrijf zou nu zeker een jaar willen wachten met de plannen om actief te worden in onder meer het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Frankrijk. Arcelor Mittal Boskalis Unilever PostNL Het kabinet kreeg veel kritiek op de trage aanpak van de coronapande- mie. Maar dat gold niet voor de steun aan getroffen bedrijven en ondernemers. In een paar maanden tijd werd een steunpakket uit de grond gestampt en aangepast als er knelpunten in bleken te zitten. Tientallen miljarden werden uitge deeld aan subsidies, banken ver leenden uitstel van betaling, even als de belastingdienst. En het werkte. De werkloosheid bleef stabiel laag, terwijl de econo mie vorig jaar een historische krimp liet zien. Het aantal faillisse menten daalde zelfs tot historisch lage niveaus. ,,De steun is erg nodig geweest'', zegt Jan-Paul van de Kerke, econoom bij ABN Amro. „Anders waren er veel faillissemen ten gekomen.'' Die faillissementen werken ook verderop door. ,,Een faillissement heeft ook gevolgen voor de keten en de banken.'' Toeleveranciers wor den bijvoorbeeld ook getroffen bij een faillissement. Ze zien een klant wegvallen en moeten maar hopen dat ze hun rekeningen betaald krij gen. Dat kan weer tot een nieuwe golf faillissementen leiden. Inmiddels is de economie weer boven Jan. Voor dit jaar wordt een groei van bijna 4 procent verwacht. Ergens in de komende maanden is het bbp, dat wat we met zijn allen verdienen per jaar, weer hoger dan voor de coronacrisis. Dat de economie weer op volle toeren draait blijkt ook uit de pro blemen op de arbeidsmarkt. Er is nu al een tekort aan personeel in veel sectoren. Dat remt juist weer de groei. Bouwbedrijven kunnen niet aan mensen komen en tech nici en it'ers moet je ook met een lantaarntje zoeken. Veel horeca bedrijven sluiten noodgedwongen een of meerdere dagen per week, omdat ze geen personeel kunnen krijgen. De steun is erg nodig geweest. Anders waren er veel faillissementen gekomen Het steunbeleid heeft kortom goed uitgepakt. Maar nu de economie weer op eigen kracht groeit is het tijd om de steun te stoppen. Door gaan zal zelfs tot grotere economi sche schade leiden, waarschuwen economen. Door de steun worden bedrijven die niet efficiënt werken in leven gehouden. Dat remt de economi sche ontwikkeling en kan zelfs tot zogenoemde 'zombiebedrijven' lei den. Dat zijn bedrijven die alleen door steun in leven blijven. Dat lijkt geen goede besteding van belas tinggeld. Dat kan beter uitgegeven worden aan onderwijs of als subsi die aan bedrijven die wel groeien en banen creëren. ,,De steun is onlangs verlengd tot oktober om te voorkomen dat bedrijven in het zicht van de haven alsnog zouden stranden'', zegt Van de Kerke. Maar na oktober is het afgelopen met de generieke steun aan bedrijven. Schoonmaak Dat betekent niet dat alle bedrijven gered zullen zijn. ,,De corona restricties worden afgebouwd, maar dat betekent niet dat alle bedrijven weer volop draaien'', zegt Van de Kerke. ,,Bedrijven die na de crisis niet volop draaien, hebben mogelijk een verdienmodel dat niet toekomstbestendig is.'' De econoom noemt de schoon maakbranche als voorbeeld. ,,Er zal meer worden thuisgewerkt in de toekomst. Dat betekent minder kantoorruimte en dus minder schoonmaakwerk.'' Datzelfde geldt voor cateringbedrijven. Steun voor die bedrijven is niet wenselijk, In 2003 waren negenduizend 75-plussers nog aan het werk, nu zijn dat er 30.000. Dat betekent dat vorig jaar 2,2 procent van de bevol king van 75 jaar of ouder nog betaald werk verrichtte. Het zijn vooral mannen die minder dan 12 uur per week aan de slag zijn als zelfstandige, bijvoorbeeld als beel dend kunstenaar of chauffeur, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Sinds 2003 steeg het aantal mensen van 65 jaar of ouder met een be taalde baan van 75.000 tot 300.000 vorig jaar, 3,3 procent van alle wer kenden. Deels is die toename te verklaren door de vergrijzing. Het aantal 65-plussers is in de peri ode 2003-2020 toegenomen van 2,1 miljoen naar 3,3 miljoen. Daarnaast is een groter percentage 65-plussers nog aan het werk. De arbeidsparti cipatie is vooral na 2015 flink geste gen, als gevolg van de stapsgewijze verhoging van de AOW-leeftijd tot 66 jaar en 4 maanden in 2020. Volgens de CBS-cijfers heb ben 65- en 66-jarigen vaak nog een vaste baan. Maar de meeste 67-plus- sers met werk zijn vaak aan de slag als zelfstandige, in de meeste geval len zonder personeel. Tussen de beroepsgroepen loopt het percentage werkende 65-plus- sers flink uiteen. Zo was van alle beeldende kunstenaars ruim een kwart een 65-plusser, het hoogste percentage van alle beroeps groepen. Maar ook onder chauf feurs (15 procent) en meubelma kers, kleermakers en stoffeerders (14 procent) zijn nog veel mensen op hoge leeftijd aan het werk. De leeftijd waarop werknemers willen stoppen met werken, is de afgelopen jaren licht opgeschoven. Ook de uiterste leeftijd waarop ze denken nog te kunnen werken, ligt hoger. Zelfstandig ondernemers willen tot op hogere leeftijd door gaan dan werknemers en zij den ken daartoe ook langer in staat te zijn. MEER GELEEND VOOR VERBOUWING HUIS 400.000 ARBEIDSMIGRANTEN NODIG ZORGEN OVER PRIVACY VAN APP O •w Staalfabrikant was in trek bij de beleggers. Het bedrijf zag het orderboek in de eerste jaar helft stijgen naar een recordni veau. woensdag 25 augustus 2021 GO Het levensmid delenconcern voerde de dalers aan. Een uitspraak over de fusie van PostNL en Sandd laat mogelijk nog lang op zich wachten. Verder gaan met coronasteun slecht voor de economie Peet Vogels Amsterdam - Jan-Paul van de Kerke, ABN Amro Nederland telt steeds meer wer kenden die ouder zijn dan 65 jaar. Van deze 65-plussers met een betaalde baan is een op de tien ouder dan 75 jaar. Natasja de Groot Den Haag E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16