EUWS 11 Een groot deel van het beboste noordwesten van Evia, een groot Grieks eiland, stond onlangs in lichterlaaie. Geblust werd er weinig, de nadruk lag op de evacuatie van mensen. René en Susan Loohuizen zagen de vlammenzee op zich afkomen. Dat het huis van René (66) en Susan (61) Loohuizen op het Griekse eiland Evia niet in vlammen is opgegaan, hebben ze waarschijnlijk aan hun buurman van 94 te danken. ,,Hij wei gerde weg te gaan toen het dorp ge- evacueerd werd'', zegt Susan op het terras voor hun huis in Rovies, krap twee weken nadat verzengende bos branden duizenden hectares bos in de as legden. Vier jaar geleden ver huisde het stel erheen vanuit Baarn. ,,Hij reageerde zoals ze dat hier al ge neraties lang doen: je kapitaal en je erfenis, daar ga je niet van weg.'' Zo goed en zo kwaad als het kon hield hij de boel nat. ,,Ik denk dat het daarom hier gestopt is'', zegt René, terwijl hij achterin de tuin staat. Ze wonen vrij dicht aan de rand van het dorp. Aan de andere kant van het hek staan overblijfselen van bomen en enkele uitgebrande huizen. Daarach ter kilometerslang naargeestig zwart geblakerd landschap. ,,Het is onher kenbaar'', zegt Susan met zachte stem. ,,Evia was prachtig groen, van wege de pijnbomen. Zo dicht be groeid, tot aan zee. Met prachtige doorkijkjes bij huizen. Nu zie je van overal direct de zee.'' Bosbranden komen elke zomer voor in Griekenland, ook op Evia. Al generaties is het devies: de jonge mannen brengen de rest van de be volking in veiligheid op het strand, en helpen vervolgens mee met blus sen. Maar sinds kort geldt er een Verbazing Groot was de verbazing toen ze te rugkwamen en van achtergebleven dorpsgenoten hoorden dat er nau welijks brandweer was, en dat de genen die er waren, toezagen op de evacuatie in plaats van te pro beren de brand te bedwingen. ,,Ook hebben we maar een enkele keer een blusvliegtuig gezien. Dat dropte dan een lading water en vloog weer weg.'' Op het dun bevolkte en agrarische Evia heb ben ze sterk het gevoel dat ze in de steek gelaten zijn en er alleen Evia was prachtig groen, vanwege de pijnbomen. Zo dicht begroeid tot aan zee voorstonden. Het eiland had de pech dat gelijktijdig grote branden in voorsteden van Athene woedden. Daar gingen de meeste aandacht en bluscapaciteit naar toe. Pre mier Kyriakos Mitsotakis heeft dat ook min of meer toege geven: prioriteit ligt bij het beschermen van mensen levens. Banketbakkerij De banketbakkerij in de straat van René en Susan had minder geluk dan zij. Zowel de werkplaats waar eigenares Zoi Chalasti (55) en haar familie de lekker nijen maakten als de win kel waar ze die verkocht, brandde tot aan de grond toe af. Ook zij hadden gehoor gegeven aan de oproep om uit het dorp te vertrekken. „De ovens, machines, koelkasten... de hele voorraad. Alles weg", zegt Chalasti tussen de stin kende verwrongen zwarte resten en bergen kapot glas. „Natuur lijk ben ik kwaad. Deze brand had niet zo uit de hand hoe ven lopen. Hij duurde meer nieuw systeem waarbij de nadruk ligt op evacuaties. Dat kwam er onder meer nadat drie jaar geleden meer dan honderd mensen om het leven waren gekomen bij branden in de buurt van Athene. Tijdens de branden eerder deze maand op Evia, maar ook bij Athene en bij het antieke Olympia kregen duizenden mensen via hun telefoon het bericht zo snel mogelijk naar een dorp dichtbij te gaan dat veilig was. René en Susan gaven er gehoor aan. „Er was geen elektriciteit, en de kerk klokken beierden onafgebroken als teken van waarschuwing. Het was angstaanjagend", zegt Susan. dan een week! Er stond nauwelijks wind.'' Een geluk bij een ongeluk is nog dat hun woning boven het pand relatief weinig schade opliep en nog bewoonbaar is. Een andere meevaller: Chalasti's gezin is niet afhankelijk van de land bouw, zoals het overgrote deel van de mensen op Evia. Net als iedereen heeft ook haar familie een stukje land met olijfbomen. Dat is weliswaar verbrand, maar zij leefden er tenmin ste niet van. Dat is wel anders voor duizenden eigenaren van olijfbomen en pijnbomen. Van de hars daarvan wordt onder meer retsina gemaakt. En wat te denken van de dennenho- ning? Meer dan 40 procent van de Griekse honing kwam uit dit gebied. De regering belooft iedereen te compenseren en heeft een noodpak- ket van 500 miljoen euro beschikbaar gesteld. Maar het gaat tientallen jaren duren voor de bebossing weer op peil is, en velen twijfelen eraan of het überhaupt wel kan. En of bewoners daar wel op willen wachten. De angst is dat een deel van hen het eiland voorgoed verlaat. ,,Mijn man zou binnenkort met pensioen gaan, dat gaat niet door. We gaan de zaak herbouwen, met over heidssteun. Dat gaat wel lukken. Maar wie komt straks mijn gebak ko pen?'' vraagt Chalasti zich hardop af. ,,De imkers, olijfboeren, geitenhou ders: die hebben geen werk, en dus geen geld om bij mij te kunnen uit geven. Toeristen zullen wegblijven, want wie wil er vakantie vieren in een zwartgeblakerd landschap?'' En toch: de strandtentjes zijn al weer open, en de eerste zonaanbid- ders luieren inmiddels languit op de ligbedjes. En in tegenstelling tot veel bergdorpen, zijn de plaatsjes aan zee grotendeels intact gebleven. ,,Kom hier op vakantie'', besluit Chalasti. ,,Je helpt ons ermee en je kunt hier nog steeds een heel fijne strandva- kantie hebben.'' woensdag 25 augustus 2021 PC Een week lang brand heeft de groene heuvels bij het dorp Pefki zwart geblakerd. foto reuters Thijs Kettenis Rovies - Susan Loohuizen Zoi Chalasti in haar afgebrande bakkerij. ,,Alles weg.'' FOTO THIJS KETTENIS Susan en René Loohuizen: ,,Evia is onherkenbaar.'' FOTO THIJS KETTENIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11