3 dagen Kust 9 Doden en vermisten door storm terde gevels, dwars door het dorp loopt. Begin 14de eeuw zwaaide Maghinardo Pagani Da Susinana de scepter in Brisighella en omstreken; Witte Welp in Toscane, maar aarts vijand Ghibellijn in Emilia-Ro- magna. Dante walgde van zoveel op portunisme. Net als Dante zelf reist de Treno di Dante verder oostwaarts; de bergen uit, de Povlakte in. Eerst langs Faenza, in 1893 nog het eindpunt van deze spoorlijn. Het stadje is typisch voor deze streek, opgetrokken in rode baksteen en de stoepen overdekt met eindeloze galerijen. Faenza is wereld beroemd om zijn aardewerk en het grote museum in de stad vertelt van die geschiedenis. Het laatste stukje, over dubbel spoor, naar Ravenna lijkt op Neder land, eindeloze vlakke landerijen met fruitbomen af en toe onderbroken door een boerderij, een hoogspan ningsmast of een kerktoren. De laag hangende wolken op deze grauwe zomerdag versterken de vergelijking. Ook het gevecht dat Ravenna al eeu wenlang voert tegen het water, doet Nederlands aan. Onder het altaar van de San Fran- ciscuskerk, waar in september 1321 Dantes begrafenismis werd opgedra gen, zwemmen vissen in het grond water. In de loop der eeuwen is de fundering van de kerk verschillende malen opgehoogd om de vloer droog te houden. Dante Alighieri woonde de laatste jaren van zijn leven in Ravenna en schreef er, zo wordt algemeen aange nomen, het laatste deel, het Paradijs, van de Divina Commedia. De stad viert de zevenhonderdste sterfdag van Dante uitbundig. Er zijn speciale rondleidingen door de stad, er is een Net als Dante zelf reist de Treno di Dante verder oostwaarts; de bergen uit, de Povlakte in tentoonstelling met afbeeldingen van zijn hoofd in een galerie schuin tegenover de kerk en het Dante mu seum is spectaculair vernieuwd. In een hallucinerende multimedia ex perience wordt de man, zijn werk en zijn tijd prachtig neergezet. Hoewel Dantes werk wereldbe roemd is, de Divina Commedia is in 49 talen vertaald, is er over de man zelf verrassend weinig bekend. Zeker na zijn verbanning uit Florence in 1302 weten we niet heel veel. Hij zwierf door Midden-Italië, ver bleef als gast bij verschillende adel lijke families, deed diplomatiek werk en schreef. In Ravenna krijgt hij, na jaren van eenzaamheid, gezelschap van zijn drie kinderen. Een reisje naar Venetië wordt hem fataal. Op de terugweg door de moerassige delta van de Po loopt hij malaria op en sterft in de nacht van 13 op 14 sep tember 1321. Mijn kracht tot Godsaanschouwing was vervlogen, Maar als een wiel dat staag zijn kring beschrijft, Zo werden mijn gevoel en wil bewogen Door Liefde, die de zon en sterren drijft. Dante Alighieri's reis eindigt in een tombe naast de San Franciscuskerk waar de mis werd opgedragen. Tropische storm Henri heeft in de Verenigde Staten aan ten minste 22 mensen het leven ge kost, meldt The New York Times. Ook zijn er volgens de krant ze ker vijftig mensen vermist, na dat hevige regenval in onder meer de staat Tennessee tot overstromingen leidde. Onder de slachtoffers zijn ook kinde ren, bevestigen autoriteiten, onder wie een pas zeven maan den oude baby. Zondagavond (Nederlandse tijd) kwam de storm aan in Rhode Island. Ook daar, en in veel andere noord oostelijke Amerikaanse staten, waaronder New Jersey, New York en Massachusetts, leidt de harde wind en hevige regen tot overstromingen en stroomuit- val. Duizend vluchten in het gebied zijn vanwege de storm geschrapt. In New York liepen enkele metrotunnels onder wa ter. De treinverbinding tussen New York en Boston werd stil gelegd. Zeker 125.000 huizen en bedrijven zitten zonder stroom. De autoriteiten in Ten nessee riepen eerder op de dag al de noodtoestand uit en zet ten bovendien de Nationale Garde in. Waar wacht je nog op? Dat je buurt onder water komt te staan? Meer coronapatiënten belanden in ziekenhuis Het aantal coronapatiënten in de ziekenhuizen stijgt. Giste ren hielden 678 patiënten met Covid-19 een ziekenhuisbed bezet. Dat zijn er 18 meer dan op zondag. Op de intensive ca res lagen gisteren 224 corona patiënten, een stijging van 5 ten opzichte van het etmaal er voor. Tussen zondagochtend en gisterochtend werden 2425 nieuwe besmettingen geregis treerd. Versoepeling: docent weg Hereniging gezin: vragen Leger ziet toe op lockdown Incl. diner 4 dgn Zuid-Limburg 3 dgn Giethoorndiner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocpg dinsdag 24 augustus 2021 GO Treinen is de trend, zeker in tijden van corona. Op afstand van elkaar relaxed reizen, terwijl het landschap als een levend schilderij aan je voorbijglijdt. Onze verslaggevers stapten in diverse landen in de trein en nemen u mee. andaag: Italië Imola en Faenza zuchten beide Onder de Welp van het Witte Nest: hij die Verwisselt van partij per jaargetijde. (Hel. Canto 27; 49-51) De bijna vijftig jaar oude locomotief op het station van Brisighella. FOTO'S ANGELO VAN SCHAIK De citaten uit de Di vina Commedia komen uit Goddelijke Komedie, Uitgeverij Athenaeum (2019), Amsterdam. Vertaling: Ike Cialona en Peter Verstegen) (Paradijs. Canto 33; 142-145) NEW YORK De klimaatactivisten van Extinction Rebellion protesteren in Londen tegen kli maatverandering ZEIST AMSTERDAM Matt Cornell, do cent literatuurwe tenschappen aan de Universiteit van Amsterdam (UvA), neemt ontslag omdat hij de ver soepeling van de coronaregels op de universiteiten onverantwoord vindt. 'Alleen zij die volledig gevac cineerd zijn, zou den welkom moe ten zijn op de cam pus', schrijft Cor nell in een opinie stuk. DEN HAAG Partijen willen op heldering van staatssecretaris Ankie Broekers- Knol over de gewij zigde manier waarop wordt be sloten over gezins hereniging met minderjarige asiel zoekers. HANOI Militairen handha ven sinds gisteren de zeer strenge lockdown in Ho Chi Minhstad (het vroe gere Saigon), de grootste stad van Vietnam. Om een grote uitbraak van het coronavirus tegen te gaan, heeft de Vietna mese regering in woners verboden hun huis te verla ten. Zelfs bood schappen doen mag de komende twee weken niet. De trein tuft door Toscane en Emilia-Romagna. Vier de zomer bij de Zuid-Hollandse kust, met badplaatsen Ter Heijde Kijkduin! 4* Fletcher Hotel-Restaurant Carlton, Naaldwijk (7,5) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 3-gangen diner, gratis wifi en parkeren Aankomsten t/m okt. Betaal pas bij aankomst! 4* Fletcher Parkstad, Kerkrade (8,0) 4* Hotel2 Heerenveen (7,7) Slaap in voetbalstadion Roda JC Incl. rondvaart door Giethoorn (1 uur) I 3 nachten incl. ontbijt qa li 2 nachten incl. ontbijt m Gratis wifi en parkeren O ire™ lx diner (hoofdgerecht) Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings kosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9