M Opgeluchte bewaker Abdul 5 kijken wel eerst of dat wel echt zo is", zegt crisiscoördinator Claire Zalm. „Vooral de eerste dagen kwam er een hausse aan mails binnen." Speciaal vanwege deze motie tuigde Buitenlandse Zaken afgelo pen weekend team-motie op. ,,We hebben zaterdag om 23.00 uur een appje gestuurd of mensen zondag konden komen werken, en zon dagochtend zaten hier tussen de tachtig en honderd mensen", zegt de hoogste ambtenaar van het mi nisterie, secretaris-generaal Paul Huijts, die even komt vragen of Zalm alles onder controle heeft. Het motieteam is één van de drie groepen waaruit het crisis centrum bestaat. Er is ook nog een team consulair, dat zich bezig houdt met de evacuatie van Ne derlanders (honderden zitten er vast terwijl ze op familiebezoek waren) en een team-Kaboel - ook wel 'de schaduwambassade' - dat over de evacuatie van tolken en ambassadepersoneel gaat. ,,Er wordt gekeken hoe zoveel mo gelijk mensen zo snel mogelijk kunnen worden geëvacueerd", zegt Van Rijnsoever. ,,Het moet haalbaar zijn." Denk aan mensen die op een evacuatielijst staan die zich op dezelfde plek bevinden en samen naar het vliegveld kunnen reizen. Of dat onder militaire be geleiding gebeurt, wordt niet ge zegd. ,,Dat is operationele infor matie." Zalm, directeur Veiligheid, Cri sis en Integriteit op het ministerie, heeft er net zes dagen inclusief twee 24-uursdiensten op zitten. Vannacht kon ze weer slapen zon- Hun taak: in de dagen die ons resten zo veel mogelijk mensen terughalen der telefoon die elk moment kan rinkelen; ze geeft het stokje over aan een collega. Ze kwam terug van vakantie om de evacuatieope ratie in goede banen te leiden. ,,Dat hoefden ze me niet te vragen, ik ben gewoon teruggekomen." Ze was niet de enige. De ambte naren die zij aanstuurt, komen uit allerlei plaatsen. De net afge zwaaide ambassadeur in Zim babwe schoof aan, een diplomaat die gisteren aan zijn nieuwe func tie in Brussel zou beginnen werkt voorlopig nog in Den Haag. Veel mensen hebben een band met Af ghanistan: ze hebben ooit op de ambassade in Kaboel gewerkt of waren betrokken bij ontwikke lingsprojecten. Binnen de drie teams hebben ambtenaren eigen taken, vertelt Zalm. Sommigen controleren de inbox van het speciale e-mail- adres, anderen checken of iemand wel echt kok was bij de Neder landse missie en weer anderen bellen mensen op de evacuatie- lijst. Elke middag en avond heb ben de chefs van de drie teams cri sisoverleg, daarbij schuiven soms ook mensen aan van Defensie, de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) en het Centraal or gaan Opvang Asielzoekers (COA). In Kaboel heeft ambassadeur Caecelia Wijgers hulp gekregen van Michel Rentenaar, ambassa deur in Irak. Zij gaan in wissel diensten 12-uursdiensten werken. ,,Caecilia kwam niet eens toe aan een paar uurtje slaap per nacht", zegt plaatsvervangend secretaris generaal Van Rijnsoever. ,,Er moet volcontinu gedraaid worden." dinsdag 24 augustus 2021 GO Afghanen schuife len een Boeing C-17 van de Amerikaanse luchtmacht in, die hen in veiligheid zal bren gen. Het vliegveld van Kaboel wordt be schermd door militai ren uit de VS en hun bondgenoten. Soms hebben de soldaten onverwachte taken, zoals het troosten van een baby of het ver enigen van familiele den. foto's ap, reuters De Afghaanse be waker Abdul Hayat Sultani (40) die met zijn vrouw en zeven kinderen vluchtte voor de taliban en zich verschanste in een kelder, is met zijn gezin in Neder land. Waar hij nu precies is, weet Abdul niet precies. In Nederland in elk geval. „Toen het vliegtuig door de wolken afdaalde en ik voor het eerst Ne derland zag, was dat zo'n mooi moment. Ik ben eindelijk vrij man. We zijn veilig." Abdul was tussen 2004 en 2006 actief als bewaker voor het Nederlandse leger. Vanwege zijn activi teiten voor de bui tenlandse 'bezetter', liep hij na de machtsovername van de taliban ge vaar. Gisternacht slaagde het gezin er eindelijk in om het vliegveld van Kaboel te bereiken. ,,We kre gen een e-mail van de ambassade, met daarin de plek op het vliegveld waar we ons moesten mel den. De omstandig heden rond het vliegveld waren nog steeds vreselijk. Er waren wel tien- of twintigduizend men sen die probeerden binnen te komen. Kinderen huilden en er was heel veel ge schreeuw." Om bij het hek van het vliegveld te komen, moest Abdul met twee kinderen door stromend water heen, vertelt hij. ,,Aan de andere kant van dat water was een hek van ijzer. Daar stond een Britse sol daat, die wilde me niet doorlaten. Toen zag ik een soldaat met een Neder landse vlag. Ik ben Abdul Hayat, riep ik, ik sta op de lijst! Ik liet hem mijn papie ren zien en mocht naar binnen. Daarna zijn ook mijn vrouw en andere kinderen gekomen." te halen iedereen op tij d weg Drukte in een van de crisiscentrum-ruimtes. foto ministerie buza - Carola van Rijnsoever, topambtenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5