Factory Festival in Sas van Gent weer afgelast en dat voelt wrang ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Nieuwe talentenjacht Fratsen voor jongeren MIDDELEEUWS ZINGEN CURSUS Middeleeuws zingen, hoe klinkt dat? Lidewei Philips geeft er cursus in, waar je geen voorkennis voor hoeft te hebben. „Iedereen kan zingen. In de middeleeuwen zong ook iedereen." Hertog Jan van Brabant, die in de dertiende eeuw leefde, was een echte ridder. Hield van vechten, was gek op vrouwen én maakte liedjes. „Liedjes componeren en zingen hoorde er net zo goed bij als vech ten met zwaard en lans", zegt Li dewei Philips. Het is nu niet meer voor te stellen, maar zingen was in de middeleeuwen doodnormaal. Niet iets waar je les voor moest ne men of waarvoor je bij een koor moest. Niet alleen troubadours en minstrelen zongen, maar letterlijk iedereen zong in het dagelijks le ven. Van boer tot ridder of edel man. Of je nou verliefd was, een gevecht had gewonnen of een grappig verhaal had: daar hoorde een lied bij. Lidewei (28) uit Vogelwaarde is harpdocente, pianiste en zangeres. Ze heeft een grote passie voor de middeleeuwen. ,,Ik heb dat van huis uit meegekregen, mijn vader is een druïde. Dat is iemand die de Keltische feestdagen volgt en bij voorbeeld een ritueel uitvoert tij dens de zomerzonnewende. Het is een hele gemeenschap, verspreid over Europa." Op jonge leeftijd luisterde ze naar Keltische muziek, bezocht ze met de familie middel eeuwse stadjes en ging harp spe len. ,,Ik heb ook een oude Ierse harp leren bespelen, op de middel eeuwse manier. Dat is een heel an dere manier van spelen." Ook vormt ze sinds kort een trouba dourduo met Eva Roeykens, met middeleeuwse vertellingen en muziek. Al eerder gaf Lidewei zangwork shops, maar ze richt zich nu voor het eerst volledig op de middel eeuwen. Mensen die onzeker zijn of denken dat ze niet kunnen zin gen, stelt ze gerust: ,,Je moet de juiste techniek hebben en positief Als je vibrato gebruikt bij een middeleeuws lied, klinkt dat erg onnatuurlijk begeleid worden." Ze gaat aan de slag met ademhaling, klinkers en uitspraak. De techniek is de basis en daarna gaat Lidewei specifiek in op middeleeuws zingen. Er zijn namelijk verschillen met hoe we nu zingen. Bij romantische liederen, wordt in de hedendaagse muziek vaak vibrato gebruikt, het trillen van de stem. Dat deden ze in de middeleeuwen niet, stem men hoefden niet geschoold te klinken. ,,Dat was echt gewoon sec zingen. Als je vibrato gebruikt bij een middeleeuws lied, klinkt dat onnatuurlijk." Zo zijn er meer de tails, waardoor een middeleeuws lied nog middeleeuwser gaat klin ken. Lidewei begeleidt op de harp en alles wordt aangeleerd op het gehoor, zoals dat toen ook vooral gebeurde. Er bestond wel noten schrift in de middeleeuwen, maar heel anders dan wij nu kennen. Lidewei geeft haar cursus op een passende plek; in een niet open baar gedeelte van het heidebos bij Moerbeke. ,,Dan ben je er even he lemaal uit. Alsof je even terugkeert naar de middeleeuwen, dat draagt bij aan de hele sfeer. Dan gaat ie dereen weer heel ontspannen weg." De cursus middeleeuws zin gen wordt zondag 29 augustus ge houden en begint om 13.30 uur. Opgeven door te mailen naar lide- wei.philips@hotmail.com, meer informatie via facebook.com/lide- weiphilipsmusic. De regels maken het voor de orga nisatie (de Stichting Rock Around the Bridge) niet mogelijk om een volwaardig festival te kunnen hou den. Dat is wrang, vindt Jan Vinke van de stichting, ook omdat op een steenworp afstand over de grens met België wel meer mogelijk is. ,,Ik gun de Belgen alles, maar het maakt het voor ons natuurlijk wel extra zuur. In Nederland is er helaas nog te veel onzeker. We zouden met toegangstesten moeten werken en met een maximum van 750 bezoe kers. En wie weet wat er na de vol gende persconferentie van het ka binet nog op ons af zou komen.'' Domper Vinke spreekt van een domper. ,,Maar de domper zou nog groter zijn als je alles hebt opgebouwd, maar vanwege nieuwe coronaregels weer moet afbreken. We stonden nu voor de grootste kostenpost: de promotie van het festival. Dit was dus het moment om een knoop door te hakken. Daarnaast hadden we vanwege alle toegangseisen ook extra beveiligingsmensen moeten inschakelen. En dan nog kun je misschien vervelende discussies aan de deur krijgen over testbewij- zen. Wij zijn allemaal vrijwilligers, we doen het voor onze lol. Daarom schuiven we het festival maar weer een jaar door.'' De laatste editie, in 2019, trok tweeduizend bezoekers. De vijfde editie staat nu op de rol voor 24 sep tember 2022. Vinke: ,,Wellicht doen we in het najaar nog wel iets heel kleinscha ligs, want we merken dat iedereen er echt aan toe is.'' HULST Jongerencentrum Komma, het Reynaertcollege en JEP Studios houden samen een nieuwe talentenjacht. Jon geren uit de gemeente Hulst kunnen met elke denkbare act meedoen aan Fratsen. ,,We ho pen dat we dit elk jaar kunnen gaan doen." Fratsen is een idee van Hulst voor Elkaar-jonge- renwerker Timo Knieriem van jongerencentrum Komma. In coronatijd polste hij hoe het met de Hulster jeugd ging en waar de jongeren behoefte aan hadden. Dat bleek een talen tenjacht te zijn. Er werd een eerste wervingsronde gedaan om te zien of en hoeveel acts zich zouden aanmelden. Er zit héél divers talent in de ge meente, constateerde Timo. ,,Van een comedian, rapper en een band tot een goochelaar." Ook bleek dat de jongeren eerst behoefte hebben aan wat hulp en ondersteuning, voor dat ze daadwerkelijk op een podium gaan staan. Op die manier is meedoen laagdrem pelig. Fratsen is bedoeld voor jongeren tussen de 12 en 24 jaar uit de gemeente Hulst. Aanmelden kan door een be richt te sturen via de insta- grampagina van Fratsen Hulst. dinsdag 24 augustus 2021 VL 'In de middeleeuwen zong iedereen' Sophie Stockman Vogelwaarde -Lidewei Philips j Kijk op de site bij /video Het Factory Festival in Sas van Gent gaat ook dit jaar niet door. Vorig jaar werd de vijfde editie van het gratis festival in De Leutfabriek ook al uitgesteld vanwege de coronamaatrege len. Meer dan dertig artiesten zijn afgezegd. Raymond de Frel Sas van Gent Lidewei Philips met haar replica van een middeleeuwse harp. foto kelly thans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51