4 AFGHANISTAN TALIBAN Evacuatie onder druk De lijst met mensen die weg willen uit Afghanistan groeit nog elk uur. In het crisiscentrum van Buitenlandse Zaken wordt 24 uur per dag gewerkt iedereen te evacueren. Het is een race tegen de klok. Al meer dan een week proberen duizenden mensen via het vlieg veld van de hoofdstad Kaboel het regime van de taliban te ontvluch ten. Er zouden op dit moment zo'n 20.000 mensen wachten op een vlucht en daar komen er steeds meer bij. Velen zitten uren lang vast, zonder water of eten. Vanwege de beperkte capaciteit van het vliegveld, de chaos met uitreisvisa, het gedrang aan de poorten en het toenemende ge weld schiet 'een van de grootste evacuaties ooit (aldus de Ameri kaanse president Joe Biden)' niet zo snel op als iedereen zou willen. Er zijn ook al dodelijke slachtof fers gevallen, al is onduidelijk hoeveel precies. De meldingen lo pen uiteen van zeven tot twintig doden. Gisterochtend viel er vol gens een Duitse legerwoordvoer- der één dode bij schermutselin gen. Volgens het Witte Huis heb ben de Verenigde Staten sinds 14 augustus, toen de taliban op het punt stonden Kaboel in te nemen, 37.000 mensen geëvacueerd. Dat gaat niet alleen om Amerikanen (vaak van Afghaanse afkomst), maar ook om burgers van andere landen. Omdat er zo veel mensen weg willen, hebben de Amerika nen de hulp verordonneerd van de burgerlijke luchtvaart. Het gaat om achttien vliegtuigen van zes Amerikaanse maatschappijen, die vanaf bases in het Midden-Oosten de vluchtelingen verder vervoe ren. Deze toestellen mogen niet zelf in Kaboel landen, maar kun nen zo wel de militaire lucht macht ontlasten. De Amerikanen meldden gisteren dat ze in 24 uur 10.000 mensen hebben meegeno men. Nog eens 5900 mensen zou den zijn geëvacueerd door in to- taal 61 vliegtuigen van de coalitie die troepen heeft of had in Afgha nistan. Gisterochtend vertrok een tiende Nederlandse vlucht uit Ka boel, met 94 passagiers aan boord. Troepen Toch ziet het er niet naar uit dat de deadline van 31 augustus gehaald wordt. President Biden heeft eer der gezegd dat hij wil dat voor die tijd alle Amerikaanse troepen weg zijn uit Afghanistan. De rest van de internationale troepenmacht houdt die datum ook aan, omdat niemand zonder hulp van de VS wil achterblijven. De Britse pre mier Boris Johnson gaat er echter vandaag bij een speciale G7-top over Afghanistan op aandringen dat er meer tijd wordt genomen. De zeven belangrijkste industrie landen en de EU vergaderen van middag over de situatie. De taliban willen echter van geen wijken weten. Zij noemen elke dag na 31 augustus een 'dui delijke schending' van de afspra ken die er gemaakt zijn. Voor hen is die datum een 'rode lijn' die niet gepasseerd mag worden. Het zou een 'verlenging van de bezetting' betekenen. Wat ze precies gaan doen als het toch zo ver komt, is niet duidelijk. Het is niet aanne melijk dat ze een gevecht zullen aangaan met Amerikaanse solda ten, die nu nog de controle heb ben over het vliegveld. Er worden inmiddels op verschillende ni veaus en door verschillende par tijen gesprekken gevoerd met de taliban. Qatar zou bemiddelen. De Wereldgezondheidsorgani satie WHO sloeg gisteren alarm om een ander probleem. Nu het vliegveld alleen maar gebruikt mag worden voor evacuaties door militaire toestellen, blijven hulp goederen voor de bevolking ste ken in de omringende landen. Volgens de WHO staat er 500 ton aan medische hulpgoederen klaar. ,,Zelfs al vóór de gebeurtenissen van de afgelopen weken was er in Afghanistan een van de grootste humanitaire operaties van dit mo ment aan de gang. Meer dan 18 miljoen mensen hebben dringend hulp nodig'', aldus de organisatie. ZOUT IN DE WONDEN op langer evacuatievluchten mo gelijk te maken. De Amerikaanse president Biden zou dat overwe gen, maar de taliban was duidelijk: op 1 september moeten alle bui tenlandse militairen het land heb ben verlaten. ,,We moeten onze mensen dan al weg hebben voor het vliegveld sluit", zegt Van Rijnsoever. ,,We kijken al hoe we de mensen die er daarna nog zijn zo goed mogelijk kunnen begelei den bij hun vertrek." De operatie wordt bemoeilijkt omdat er mensen 'zich nog voort durend aanmelden'. Over aantal len wordt niet gesproken. Het overgrote deel van de evacués is al in Kaboel, maar er zitten ook men sen in andere delen van het land. ,,Om vanuit andere plekken naar Kaboel te komen is echt heel erg ingewikkeld", zegt de topambte naar. Motie De lijst groeit vooral door de mo tie die de Tweede Kamer vorige week woensdag aannam die regelt dat ook Afghanen geëvacueerd moeten worden die voor Neder landse missies hebben gewerkt als bijvoorbeeld kok of chauffeur - of mensenrechtenverdedigers of journalisten die gevaar lopen. ,,We p de gang ligt een stapeltje lege pizzado zen, in het keu kentje liggen sandwiches verpakt in pa pier. Op de muur van de ene ka mer hangt een plattegrond van het vliegveld in Kaboel, in een andere hangen vluchtschema's van eva- cuatievluchten. Het crisiscentrum van het ministerie van Buiten landse Zaken is geen grote ruimte waarin tientallen mensen turen op schermen en landkaarten. De ambtenaren werken - vanwege corona - verspreid over zo'n acht kamertjes op de zesde verdieping van het ministerie. Hun taak, zegt topambtenaar Carola van Rijnsoever, de plaats vervangend secretaris-generaal op het departement: ,,In de dagen die ons resten zo veel mogelijk men sen terughalen." Tot 31 augustus zouden de Amerikanen het vlieg veld open houden, maar die da tum is nog ongewis. Demissionair minister Sigrid Kaag van Buitenlandse Zaken riep de VS samen met andere landen dinsdag 24 augustus 2021 GO Taliban gunnen VS geen dag langer respijt De chaos op het vliegveld van Kaboel duurt onverminderd voort. De taliban weigeren ver zoeken om de evacuatieperi ode te verlengen tot na 31 au gustus. Dat is wat hen betreft een 'rode lijn'. Mark van Assen Rotterdam «JM De Amerikanen hebben in 24 uur 10.000 mensen meege nomen. Een speciale commando-een heid van de taliban heeft een foto in scène gezet die een kopie voorstelt van de iconi sche foto van het planten van een Amerikaanse vlag op Iwo Jima in 1945. Met de foto van de elite-eenheid Badri 313 in Afghanistan strooien de taliban extra zout in de Amerikaanse wond tijdens de chaotische af tocht. De commando's zijn ook nog eens bewapend met ach tergelaten Amerikaanse wa pens. foto's brunopress, ap Buffelen om Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4