CASD doet water bij de wijn voor De Vos SCHOUWEN-DUIVELAND 5 KUNSTWERK CZAV-SILO ZIERIKZEE Het duurt niet lang meer voor de joekel van een peilstok op de grote, witte graansilo in Zierikzee te zien is. De voorbereiding voor de veertig meter hoge blauw witte peilschaal is al begonnen. Fred Duffener van Schultz Schilders uit Zierikzee, is begonnen met Zo komt de silo eruit te zien. fotobewerking joop van den hi Michiel Bouwman Zierikzee Hoog en eenzaam staat Fred Duffener in het bakje van zijn hoog werker. Aan de Zie- rikzeeënaar de taak om twee zijgevels van de oude silo mos- en algenvrij te maken. Maar dat is nog maar de eerste stap naar het kunstwerk dat aandacht moet vragen voor de klimaatcrisis. De boel moet nog schoon gespo ten worden met een hogedruk spuit. Duffener grijnst, terwijl hij op de grond een sjekkie draait in zijn pauze. ,,Dat kan alleen niet van te dichtbij, want dan vliegt al les eraf wat er nog op zit." Zeker beneden en in het middenstuk bladdert de verf op het beton van de silo al aardig af. Als het voor werk is gedaan, wordt de blauwe achtergrond van de peilschaal erop gespoten. ,,Met keimverf', zegt Duffener. ,,Een mineraalverf die goed hecht en die dampdoorla- tend is. Daardoor gaat-ie niet blad deren. Dat kan in een dag gebeurd zijn als het weer meewerkt." De silo is nog wel eigendom van de CZAV, maar wordt sinds vorig varingen mee. Op één van de silo's die we in Breskens hadden, staat het werk Broden en vissen van Johnny Beerens, dat zaterdag op Radio 4 verkozen werd tot mooi ste buitenkunstwerk van Neder land." Overigens is de schildering maar een deel van het geheel, een pro ject van onder meer Watersnood museum en Stichting BewuSD, dat zich laat vangen onder het pro ject ACT AS ONE. Liefst tweedui zend leerlingen en begeleiders ne men op 10 september een grote bewegende animatie op nabij de silo, vertelt René Bosma van Be- wuSD. Het doel is mensen aan het denken te zetten en bewust te ma- ken van de klimaatcrisis, door de visuele impact die zowel peil schaal als videoclip hebben. ,,We hopen het project te kunnen pre senteren aan de wereldleiders op de klimaatconferentie COP26 in Glasgow", zegt Bosma. In voorbereiding op die tiende van september worden bij het so ciaal werkbedrijf in de gemeente, De Zuidhoek, tweeduizend 'boe ken van formaat' gemaakt. Onge veer 1,40 bij 1 meter, zegt Bosma, met vier kleuren per boek. Via een app krijgen de leerlingen bij het maken van de animatie precies te zien wat ze ermee moeten doen zodat het geheel goed overkomt als dat vanuit de lucht gefilmd wordt. jaar niet meer gebruikt door de landbouwcoöperatie. Dat er een schildering van veertig meter op komt is dan ook prima, zegt Leo nard van der Velde van de organi satie. ,,We hebben er wel goede er- Marcel Modde Zierikzee De Jong kan er met z'n pet nog niet bij dat het misliep met de 'machts overdracht' afgelopen vrijdag. Tij dens de vergadering leek er op wat kritische vragen na volgens hem geen vuiltje aan de lucht. Maar ach teraf besloot De Vos af te zien van het CASD-voorzitterschap. Hij sloeg aan het twijfelen door het ge mis aan financiële jaarverslagen. Stichtingen als CASD, die werken met subsidies en sponsorgelden, moeten in een duidelijk overzicht op hun website alle inkomsten en uitgaven kunnen verantwoorden. ,,Dat is transparantie. Die heb ik nooit gekregen en dat zou beteke nen dat ik moet gaan besturen in een schimmige wereld", herhaalde De Vos gisteren in een reactie waar voor hem een belangrijk pijnpunt lag. Die plooi kan volgens De Jong snel worden gladgestreken. Na af loop van een spoedberaad gisteren met onder meer de tweede pen ningmeester en oud-burgemeester Cees van Liere, benadrukt hij dat de stichting financieel gezond is. CASD werkt met aparte commis sies die het jaarprogramma van concerten in de steigers zetten en uitvoeren. ,,De leden van die com missies krijgen bijna elke maand een overzicht van de inkomsten en uitgaven te zien", aldus De Jong. De Vos zegt geen reden te hebben te vermoeden dat er ergens geld aan de strijkstok blijft hangen, maar geeft aan dat deze praktijk wettelijk tekort schiet voor een instelling waar tienduizenden euro's subsi diegeld naartoe gaat. ,,De commis sies kunnen hun gang gaan zonder dat daar bestuurlijk ooit een klap op is gegeven. Op het moment dat je controle krijgt, moet je verant woording kunnen afleggen over de financiële gang van zaken. Dat doe Je kan zo'n stichting niet (meer) runnen alsof het je eigen winkeltje is je met een goedgekeurd jaarverslag. Dat heb ik niet gezien." De Jong houdt daarentegen overeind dat zijn beoogd opvolger 'alle nodige stukken heeft gehad'. ,,Ik begrijp niet waar hij dat vandaan heeft." In een mail aan De Vos geeft de stichting aan bereid te zijn de vrije rol van de commissies in te perken en de besluiten voortaan aan het overkoepelend bestuur over te la ten. Of deze toezeggingen vol doende zijn om hem alsnog over de streep te trekken, kan De Vos nu nog niet zeggen. ,,Daar moet ik eerst nog eens heel goed over na denken. Maar dan wel pas als ik al les zwart-op-wit heb gekregen en met een compleet nieuw bestuur, want samen hebben ze dit op z'n beloop gelaten. En meneer De Jong zal zich dan wat mij betreft niet meer mogen bemoeien met de communicatie en uitvoering. Hoe zeer ik zijn enorme inzet ook be wonder, je kan zo'n stichting niet (meer) runnen alsof het je eigen winkeltje is." dinsdag 24 augustus 2021 Peilstok houdt ons bij de klimaatles het beschilderen van de CZAV-silo in Zierikzee. foto katja van noort „Albert de Vos is de beste kandi daat-voorzitter die de stichting Culturele Activiteiten Schou- wen-Duiveland kan wensen om de organisatie breder op de kaart te zetten." Martin de Jong, de huidige man aan het roer, zegt bereid te zijn tegemoet te komen aan alle voorwaarden van De Vos, om zo zijn beoogd opvolger alsnog binnenboord te halen. Maar echt helemaal van harte gaat dat niet. -Albert de Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49