7 ment Rootsaert is in 2020 overleden, hij was toen 91 jaar. De uitkijkpunten stonden in een driehoek. Als er on raad was, ging er een alarm af. Het kon ook dat vrijwilligers zelf iets meenden te horen. Ze klommen de torens in en moesten kijken en luis teren. Ze bonden een verrekijker aan een wijzer op een schijf, het lucht- wachtinstrument. Daarmee kon je ook coördinaten opnemen. De vijand Bovenin de toren hing een telefoon om te bellen naar het luchtwachtcen- trum in Breda. Met meldingen uit meerdere torens had je een drie hoeksmeting: een plaatsbepaling van 'de vijand'. De toren in Eede vormde een 'driehoek' met torens in Cadzand en Schoondijke, maar die torens zijn er niet meer. Begin jaren '60 werden radarsyste men beter en vliegtuigen sneller; waarnemingen via luchtwachttorens waren niet meer nodig. Maar tussen '62 en '80 was de toren in Eede een meetpost voor eventuele nucleaire aanvallen. Het was de tijd van de angst voor 'de bom'. ,,Kijk, dit is de bunker die in 1968 is toegevoegd", zegt De Croock onder aan de toren. „Waarnemers konden met z'n vieren schuilen in deze on dergrondse atoomschuilkelder." Hij vertelt over een luchtrooster en een mechanische luchtzuivering. De toren nu Het hek bij de luchtwachttoren is dicht, twee paarden grazen rond de toren om het gras in toom te houden. De toren is alleen op afspraak te be zoeken, zegt De Croock. ,,Nu zijn vooral de kauwtjes in de toren." Dat is van binnen te zien, de houten trap treden zitten onder. De Croock zou graag een expositie Waarnemers konden met z'n vieren schuilen in de ondergrondse atoomschuil kelder over de Koude Oorlog op de verdie pingen van de toren realiseren. ,,Al klimmend langs foto's van belang rijke momenten uit die tijd gaan, lijkt me wel wat." Maar het is geen makkelijke expo- sitieplek. De wind speelt door de openingen in het beton en heeft bijna vrij spel. Bovenop de toren wijst De Croock in de richting van het Leopoldkanaal, waar zeer zwaar is gevochten tijdens de Tweede We reldoorlog. Hoog van de toren blazen ,,Ik ben in gesprek met trompettiste Nadine Baer, die graag rond de her denking van de Koude Oorlog 'hoog van de toren' zou willen blazen", zegt De Croock met een glimlach. Zij heeft bij herdenkingsdiensten van de Eerste en Tweede Wereldoor log al de Last Post of het Taptoe Signaal geblazen. De herdenking aan de Koude Oorlog heeft Baer extra la ding, omdat haar familie ooit van Oost- naar West-Duitsland vluchtte. Koude Oorlog Haar trompetspel kan bij de herden king van 60 jaar Koude Oorlog op 22 en 23 oktober 2022 een mooie aan vulling zijn op de feestelijkheden, denkt De Croock. ,,De geschiedenis laten herleven is prachtig." Als voor zitter van de dorpsraad wil De Croock Eede graag onder de aan dacht brengen. ,,Willen we dit mooie dorp leefbaar houden, moe ten we alles aangrijpen om onszelf in de kijker te spelen." Voorlopig is de luchtwachttoren alleen op af spraak te bezichtigen. Scholen, ver enigingen en zendamateurs kunnen een afspraak maken. Ook tijdens de jaarlijkse Wilhelmina wandeltocht is de toren open voor publiek. dinsdag 24 augustus 2021 GO - Ronald de Croock, voorzitter dorpsraad Eede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39