Boekentip zomerhit ke zin hee zoveel lading Bh Nummer der nummers O 8) O O mm 6 Letterlijk hoogtepunt: de luchtwachttoren in Eede (15 meter) moest Zeeuws-Vlaamse burgers beschermen als Russische vliegtuigen Nederland zouden binnenvallen. Ronald de Croock zet zich in om de toren te behouden én om Eede leefbaar te houden. k ij de komende editie van Film by the |Sea, volgende maand in Vlissingen, 'heeft schrijver Jaap Robben een ge wichtige taak. Hij is voorzitter van de vakjury, die de beste nieuwe boekverfilming moet kie zen. Hij treedt daarmee in de voetsporen van Rinus Ferdinandusse, Adriaan van Dis en Stine Jensen. Robben is vooral bekend door zijn roman Birk (2014), waarmee hij diverse prijzen in de wacht sleepte. Iets minder bekend, maar zeker niet minder goed, is de opvolger die vier jaar later verscheen. Alleen de titel is al prachtig: Zomer- vacht. De roman, die de long list van de International Booker Prize haalde, gaat over de dertienjarige Brian. Hij woont met zijn vader in een caravan op een groezelig bedrijven terrein. Zijn lichamelijk en verstandelijk gehandi capte broer Lucien ver blijft in een instelling. Als die ingrijpend wordt verbouwd, komt Lucien tijdelijk bij zijn vader en Brian wonen, met alle uitdagingen en problemen van dien. Net als Birk doet Zomervacht het goed onder scholieren. Dat is vooral te danken aan de toe gankelijke stijl en het directe taalgebruik van Robben. Tegelijkertijd heeft elke zin zoveel la ding, dat het boek jong én oud aanspreekt en dat brede publiek ook verdient. Niets is zo moeilijk als ogenschijnlijk eenvoudig schrij ven. Thunder Road en ik moesten een beetje aan elkaar wennen. Het was jaren gele den niet direct liefde op het eerste ge zicht, maar toch: ik bleef de openingstrack van Bruce Springsteen's album Born to run luiste ren. Ik weet zelf ook niet zo goed waarom, mis schien door het gevoel dat het oproept: het houdt het midden tussen melancholie en eu forie. Het slaan van een hordeur, een broei erige avond. Rijden over stoffige wegen op weg naar iets mooiers. Dat werk. Bruce vertelt een verhaal met een stem waar je je aan kunt warmen, de mondharmonica en pingelpiano doen de rest. Ik ben stilaan en haast on gemerkt verknocht geraakt aan Thun der Road, het is mijn nummer der nummers. Het kan altijd en op elk moment maar komt het allerbeste tot zijn recht in de zomer. Bij voorkeur 's nachts in de auto, in je eentje. BRUCE I SPRINGSTEEN Eede f h k ben een echte 'Djeena- m ore', ons dorp dat ontstaan I is bij riviertje de Ee, ken ik I goed", vertelt Ronald de I Croock (63). Hij is geboren en getogen in het buitengebied van Eede. Net als zijn vader die jaren in het vlas zat, maar overstapte op tuin bouw toen linnen minder populair werd. Ronald is zelf procesoperator in Terneuzen. Als voorzitter van de Eedese dorpsraad strijdt hij voor be houd van bijzonder militair erfgoed, de luchtwachttoren van Eede. Een wandeling door Eede met De Croock is ook een reis door de ge schiedenis. ,,Eede is al tijdens de Tachtigjarige Oorlog ontstaan, het groeide uit tot hét vlasdorp van Zeeuws-Vlaanderen." Hij noemt trots dat koningin Wilhelmina op 13 maart 1945 in Eede terugkwam uit ballingschap en toont het monu ment dat herinnert aan die histori sche grensovergang. ,,Wist je dat de Duitsers in 1941 Eede samen met St. Kruis bij Aardenburg voegden?" Bij het vieren van 60 jaar 'grens overgang' in 2005, voerde de Dorps raad samen met andere dorpsbewo ners een historisch schouwspel op. De raad besloot dat jaar ook de lucht- wachttoren op te knappen. Die toren is gebouwd in 1954 en stamt uit de tijd van Koude Oorlog. De Russen In heel Nederland zijn er nog maar negentien luchtwachttorens, waar van drie in Zeeuws-Vlaanderen. In de jaren '50 stonden er 130 van die torens door het hele land. De ranke, hoge betonnen bouw sels lijken een beetje op torens van houten balkjes uit spelletjes als Ka- pla of Jenga. Maar de wachttorens zijn gebouwd uit betonnen elemen ten, alleen de trappen binnenin zijn van hout. De speels ogende torens waren gebouwd met een uiterst seri eus doel. Vanaf de luchtwachttorens moes ten vrijwilligers 'de Russen' in de gaten houden. Op bestaande gebou wen waren er ook nog eens 146 uit- kijkpunten. Ook daar waren vrijwil ligers van de Bescherming Bevolking (BB) alert op vijandelijke vliegtuigen. De luchtwachttoren in Eede is in 1954 gebouwd en inclusief onder bouw is die toren ruim 15 meter hoog. Adoptie was win-win De Stichting Militair Erfgoed had in teresse in de luchtwachttoren in de Brieverstraat in Eede en kocht hem in 2005. Restauratie van de toren zou ruim een ton in euro's kosten, ver wachtte de stichting. ,,Dat vonden wij als Dorpsraad wel heel veel geld. We hebben de toren toen geadop teerd en beloofd dat wij hem zouden opknappen." De adoptie ging door. Het opknap pen bleek nog een heel project: de vloer moest vernieuwd, beschadigde betonelementen vervangen en de houten trappen waren in erg slechte staat. De renovatie van de trappen was de eerste klus die de dorpsraad aanpakte. ,,Onze voorzitter van de dorpsraad toen, Johan Rootsaert, zat in de trap pen, hij wilde wel bouwtekeningen maken en tips geven. Als Dorpsraad kochten wij hout en leerlingen van Bouwopleiding Zeeland maakten de trappen, het was een 'win-win situa tie.' De leerlingen leerden veel en onze toren kreeg weer prima trap pen." Geen Rus gezien ,,Radarinstallaties vertrouwden ze in de jaren '50 nog niet helemaal; 'de vijand' zou onder de radar kunnen vliegen en Nederland binnendrin gen", vertelt De Croock. Het was de tijd van de Koude Oorlog, en de vij and, dat waren de Russen natuurlijk. Het Korps Luchtwachtdienst had als motto 'kijken, luisteren, doorge ven'. Vrijwilligers konden een oplei ding krijgen in vliegtuigherkenning. Eén van de luchtwachten in Eede was Clement Rootsaert. Na een op leiding vliegtuigherkenning werd hij vrijwilliger bij bescherming bevol king. ,,In zeven jaar heeft hij alles bij el kaar 200 uur op wacht gestaan, maar hij heeft nooit een Russische vlieg tuig gezien", weet De Croock. Cle- We hebben de toren geadopteerd en beloofd dat wij hem zouden opknappen dinsdag 24 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze week geeft verslaggever Rolf Bosboom een inkijkje in zijn boekenkast. Verslagge ver Sophie Stockman kiest zomerhits uit. BORN 10 RUN 'Als er onraad was, ging er een alarm af GO Arie Westeneng 8) <U Ronald de Croock laat de toren zien. De luchtwachttoren is 15 meter hoog. De Croock laat zien hoe het richtsys- teem wordt gebruikt. Nadine Baer (rechts) probeert het geluid van haar trom pet uit voor het jubi leum. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE - Ronald de Croock, voorzitter dorpsraad Eede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38