'We willen onze tijd varend en comfortabel doorbrengen' Lilian Janse pleit voor rolstoelpicknicktafels in haar stad Lening voor starters 5 Ben Gillissen op zijn boot. foto lex de meester De zelfbouw-catamaran van Ben Gillissen nadert zijn voltooiing. „Wij willen straks rustig varend van ons pensioen genieten. Daar is deze boot voor gebouwd.'' Emile Calon Veere Stel, je wilt als starter een woning kopen die iets te duur is, zodat je daar geen hypotheek voor kunt af sluiten. In sommige gevallen kan de gemeente dan bijspringen met een extra lening: de starterslening. Dat kon tot nu toe alleen bij wo ningen die hooguit 180.000 euro (vrij op naam) kostten. De meeste huizen zijn inmiddels een stuk duurder, dus konden starters als nog vrijwel nooit iets kopen. Nu wil de gemeente Veere de grens optrekken naar 260.000 euro en komen er dus meer huizen in aan merking voor mensen die met een starterslening willen kopen. Burgemeester en wethouders van Veere willen zorgen dat betaal baar wonen weer mogelijk wordt, voor jongeren én voor ouderen. Ze willen samen met woningbouw vereniging Zeeuwland in verschil lende kernen woningen bouwen die voor 225.000 euro (vrij op naam) te koop zijn. En als het om levensloopbestendige woningen gaat mogen ze 250 mille (von) kos ten. Dat bedrag kan jaarlijks wor den aangepast, zo blijkt uit een voorstel dat volgende maand be sproken wordt door de gemeente raad. Het college wil die grens van 225 of 250 mille bewaken door voor de te bouwen woningen de kavelprijs en de omvang van de kavel te be perken. Het wil vooral levensloop- bestendige woningen bouwen in de verschillende kernen. Daarmee brengt het de doorstroming op gang en worden zowel starters als senioren geholpen die een kleinere woning zoeken. Zulke betaalbare woningen wor den de komende jaren gebouwd in verschillende kernen. In Aagte- kerke gaat het om tien. Vijf in Bouwlust III, gereed 2023. En vijf op de huidige locatie van de gymzaal aan de Porrenaerstraat, gereed in Veerse college wil ervoor zorgen dat betaalbaar wonen weer mogelijk wordt 2024. In Domburg wil het college in 2023 zeven woningen aan de Zuidstraat en Brouwerijweg laten bouwen die betaalbaar blijven. In Gapinge komen zes betaalbare le- vensloopbestendige woningen of tiny houses aan de Schotsehoek. Wanneer is nog niet bekend. Serooskerke-Oost In Meliskerke komen voor 2026 zes levensloopbestendige en betaal bare woningen aan de Zeester. In 2023 moet ook een aantal betaal bare woningen komen in Seroos- kerke Oost. Hoeveel is nog niet be kend. En in Westkapelle wil het college ook bouwen. Daar komen binnenkort locaties voor woningen vrij als er twee nieuwe scholen worden gebouwd en een sportzaal. Hoeveel en hoe duur is echter nog niet bekend. Maar volgens het col lege worden die woningen wel in 2025 opgeleverd. ,,Ken je de ervaring van schaatsen over de Walcherse watergangen? In mijn jeugd heb ik dat meer maals gedaan, in de winters dat er natuurijs lag. Het vertrouwde landschap ervaar je dan op een heel andere manier. Zo'n idee wil ik met deze boot ook realiseren: rustig varen, geen haast, alsof je met een soort camper op stap bent, maar dan over de waterwe gen." De catamaran van de Vlissingse architect Ben Gillissen ligt in de Binnenhaven, en te midden van alle gestroomlijnde boten valt het eigen ontwerp van Gillissen di rect op. Hij is er nu anderhalf jaar mee bezig geweest en verwacht nog een of twee maanden nodig te hebben. ,,Kijk, ik ben met pen sioen, en mijn partner en ik wil len onze tijd varend en comforta bel doorbrengen. Vroeger heb ik aan wedstrijdzeilen gedaan, maar daar ben ik nu te oud voor. Verder wil ik voor mijn nachtrust niet meer in een krap vooronder hoe ven kruipen. Op de boot willen we dus een beetje comfortabel le ven." Mede vanwege de wens om elektrisch te varen drong de noodzaak van een eigen ontwerp zich al snel op. Catamarans hebben een lage waterweerstand, legt de architect uit. „Bovendien zijn het zeer sta biele boten." Zodoende koos hij voor de bekende vorm met de dubbele romp. Daarnaast maakte de wens van elektrische aandrij ving een groot dak noodzakelijk, voor een flinke verzameling zon necollectoren. ,,Dat waren de uit gangspunten voor het ontwerpen van deze boot." Scheepskenners Romp, opbouw en dak heeft hij zelf in elkaar gezet, van PET- schuim. Hij laat een paar stalen van het materiaal zien en voelen. ,,Het is licht en toch stevig, en goed bewerkbaar. Als ik hout had gebruikt, was de boot twee keer zo zwaar geworden." Het afgelo pen jaar kon hij in de loods van Stichting Behoud Hoogaars aan zijn boot werken. ,,Er waren daar vaak ervaren scheepskenners aan het werk, en die hebben mij re gelmatig van nuttig advies voor zien en geholpen." De komende weken worden, door een Fries bedrijf, twee zoge heten POD-motoren aan de boot gehangen. ,,Je kunt immers niet alles zelf doen. Elektriciteit is bo vendien cruciaal, dat moet veilig en in orde zijn. Ook de scheeps romp heeft hij weliswaar zelf ge bouwd, maar laten uittekenen door een jachtenbouwer. Hierna volgt de keuring die alle nieuwgebouwde boten moeten ondergaan. Het wordt de tweede test voor Gillissens catamaran, na de succesvolle tewaterlating van een paar weken geleden. ,,Ook dat was een spannend moment. Een complete boot heb ik immers nooit eerder gebouwd. Gelukkig bleken er geen lekkages of andere mankementen te zijn." Daarna kunnen Gillissen en zijn partner van wal steken. ,,De Franse kana len, dat lijkt ons wel wat. Geen grote, open wateren, daarvoor is deze boot niet gemaakt. Een maand varen, dan weer een maand thuis. Die afwisseling is voor ons een mooi perspectief." Rolstoelpicknicktafel, een mond vol. Maar voor mensen in een rol stoel een ideale 'oplossing', pleit SGP-fractievoorzitter Lilian Janse. Onder het extra lange tafeldeel zit geen bank, zodat rolstoelgebrui kers daar makkelijk met hun rol stoel aan kunnen schuiven. Maar de ondergrond waarop de tafel staat moet wel egaal zijn. ,,Anders is het voor mensen in een rolstoel nog onbereikbaar", aldus de Vlissingse politica. Brandnetels Janse ziet nu her en der in Vlissin- gen picknicktafels staan die voor rolstoelgebruiker onbereikbaar zijn. ,,Voor mensen die goed ter been zijn overigens soms ook", zegt Janse ,,Op parkeerplaats de Nolle onder aan de boulevard staat er één vlak bij het schelpenpaadje dat naar de boulevard gaat. Daar groeien zo veel brandnetels dat ik er ook niet op durf te zitten. Voor rolstoelers hele maal moeilijk, want er ligt een ver- hoogde stoeprand. Andere staan naast fietspaden in het duinzand." ,,Van de Vlissingse bevolking be hoort vijfentwintig procent tot de senioren. Die zijn vaker afhankelijk van een rolstoel of scootmobiel. Een kwetsbare groep ook die, zeker nu, niet snel op een vol terras gaat zit ten. Voor hen zou het een goede op lossing zijn om aan zo'n tafel lekker met familie en vrienden in een park of het bos te kunnen zitten. En de tafels zijn geschikt voor iedereen.'' Lachend: ,,Zo'n extra lang blad is al tijd handig voor je eten en drin ken.'' Voor Janse hoeven niet alle hui dige picknicktafels vervangen te worden door nieuwe. ,,Je kan ook denken aan extra tafels. Bijvoor beeld in het Westduinpark straks. Dat is een groot gebied, daar kan je er best twee of drie plaatsen. En straks in het nieuwe Dokter Stum- phiuspark in het Scheldekwartier. Dat zou een mooi begin zin.'' Janse is niet bang voor afbrekende tafel bladen of omkiepende tafels. ,,Het blad is verstevigd met een balk aan de onderkant en je kunt de tafel goed verankeren." Zij verwijst ook nog even naar Brugge, waar achttien van derge lijke tafels zijn neergezet in parken en op pleinen. In totaal worden er daar de komende tijd veertig neer gezet, verspreid over binnenstad en deelgemeenten. De stad beschikt overigens, net als Gent, over een toegankelijkheidsambtenaar. ,,Ge- weldig", vindt Janse een dergelijke functie. Zij hoopt dat Vlissingen daar ook ooit rijp voor zal zijn. dinsdag 24 augustus 2021 Veere gaat de regels verruimen Jongeren in de gemeente Veere moeten weer de mogelijkheid krijgen met behulp van een star- terslening een woning te kopen. Sinds september 2020 ver strekte de gemeente Veere zulke leningen niet meer, omdat de woningen te duur waren ge worden. Jos Overbeeke Vlissingen M Een rol stoelpicknick tafel, onder het verlengde tafelblad kan een rolstoel gebruiker makkelijk aan schuiven. FOTO SGP VLISSINGEN Gezellig met z'n allen aan de picknicktafel in het park; ook rolstoelers. Dat beeld heeft Li lian Janse (SGP) voor ogen als ze het dagelijks bestuur van Vlissingen vraagt om rolstoel picknicktafels in haar stad. Wat elders kan, moet toch ook hier lukken, meent Janse Annemarie Zevenbergen Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37