filosofische wandeling M Bekijk nu de actuele weersverwachting op jouw locatie! ZEELAND 3 IS DE AARDE Download de PZC app dinsdag 24 augustus 2021 M Rijksbouw meester Floris Alkemade in de plenaire zaal van het tij delijke Tweede Kamergebouw, met op de ach tergrond de vijf panelen van het kunst werk van Jos de Putter. meer de positie van gesprekspart ner. Het enige wat ik ermee wil zeggen is: hier is de aarde. Ik hoop dat het uitnodigt om ernaar te kij ken, dat mensen het apart of mooi vinden, dat het inspiratie geeft of gewoon een glimlach ontlokt. Alles wat ik er meer over zou zeggen, wordt al heel snel belerend." Anderhalf jaar lang heeft hij eraan gewerkt. ,,De kluiten rivier en zeeklei komen overal vandaan, uit heel Nederland. Die heb ik bij allerlei akkers en langs wegen op gehaald, om ze vervolgens maan denlang te drogen. Er zit ook Zeeuws-Vlaamse klei bij, van de grond waar ik als j ongetj e overheen liep en waar ik nog onkruid heb lo pen wieden." Geen verstand Het omvormen tot een kunstwerk had nogal wat voeten in de aarde. ,,Het oogt wel eenvoudig om grond daadwerkelijk overeind te zetten, maar dat is het niet. Daar is heel veel research aan voorafgegaan en ik heb allerlei mensen geraad pleegd. Ik mag dan wel een boeren zoon zijn, maar ik ben er nu wel achter dat ik helemaal geen ver stand heb van klei." Elk paneel is anders van karakter. De Putter ziet ze als momentopna men, als stills van een film. Samen vertellen ze een verhaal, dat begint met volkomen onbewerkte grond en eindigt met omgeploegde aarde. ,,Zo blijf ik iets dichter bij wie ik ben, bij mijn metier als documen tairemaker. Maar de betekenissen die de panelen voor mij hebben, wil ik niet opdringen. Niemand hoeft het ook zo te zien." Wereldkaart Hij kreeg tijdens het maakproces de opdracht voor nog een tweede kunstwerk, dat nu hangt in de naastgelegen ruimte, bij de zogehe ten 'patatbalie'. Landschappen, heet het werk, dat De Putter samen met kunstenaar Elvira Wersche maakte. Het bestaat uit vier pane len. ,,Het is een wereldkaart, ge maakt met zand dat afkomstig is uit de hele wereld. De twee werken horen bij elkaar, naar mijn gevoel. Allebei zeggen ze: je kunt op deze manier naar de aarde en naar de wereld kijken. Een uitnodiging is het, meer niet. Je kunt alleen maar hopen dat mensen daar open voor staan." casts zijn aan een geweldige op mars bezig, dus ook om die reden is de keuze te begrijpen. En mis schien te prijzen. Misschien, want het voelt een beetje dubbel: jezelf afsluiten geeft een ander soort fo cus, een nieuwe beleving. Maar het is zo individueel en universeel, dat je er nauwelijks een festivalgevoel van krijgt. Na de kennismaking met 'haar' van de telefoon, krijgen we een re laas uit de mond van de zee (over de eeuwigheid), van een worm (over de oorsprong), van de dijk (een jazz-rap over goed en fout en risico durven nemen) en van de wind (over rust en beweging). Ondertussen zijn we aan het wandelen, vanaf het Polderhuis in Westkapelle (boven op de dijk in loggen met QR-code). Dan over de dijk richting Domburg. Tot het vo- geltelpunt en terug een klein uurtje. Een goed decor voor een fi losofische excursie. En voor wie wandelen wat moeilijker is, is het net zo interessant om plaats te ne men op een bankje. De zee als Grote Aanwezige is wel een be langrijke inspirerende factor. Eens goed nadenken over zin en oorsprong van het leven, over hoe het verder moet met de mensheid, kan belangwekkend zijn. Maar voor die helft van de mensen die zich introvert kan noemen, is het eigenlijk helemaal niets nieuws. Die helft kruipt wel vaker in de huid van de dingen om hen heen, en denkt na. Walk of Things biedt dus een kans van één op twee op iets verrassends of op iets zeer ver trouwds. Stel je locatie in en ontvang het uitgebreide weerbericht van de gemeente waarin je je bevindt, inclusief temperatuur, kans op regen, hoeveelheid neerslag, wind en luchtvochtigheid. Je ziet de weersinformatie tot wel 14 dagen vooruit. Nee, kunstwerk van klei FOTO ANP Licht bewolkt Max 19"/Min 13" 9 Toon weer op jouw locatie Jocatie toe en krijg een veel L ider weerbericht (met oa stegen wind) 20* 10° NNW2 20* 10* WZW 3 21* 13* NN0 2 22* 15° NN0 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35