Enige mogelijkheid is weglokken uit de stad met veilig broedgebied elders Als er niet snel iets gebeurt, broeden volgend jaar nog veel meer krijsende meeuwen op daken. Niet alleen in Vlissingen, maar ook in Middelburg en Goes. Om te voorkomen dat de vogels straks hele wijken uit de slaap houden, moeten we ze een handje helpen. Want ze komen niet voor niks naar de stad. meeuwen kijken verder dan hun sna vel lang is. ,,Hou daarom ook gebieden zoals Neeltje Jans geschikt voor meeuwen. Door neerslag van te veel stikstof verruigen daar de duinen. 20 jaar geleden waren die nog kaal en open. Nu staan ze vol met wilg, berk en duindoorn. Stichting Het Zeeuwse Landschap doet er al veel aan. Nemen we geen maatregelen, dan Terreinen waar ze eerst zaten, worden nu gebruikt voor woningbouw zoals waar nu woonwijk Scheldekwartier wordt gebouwd moeten we het zelfweten. Dan krij sen de komende jaren veel meer broe dende meeuwen de Zeeuwse steden bij elkaar, vreest Buijs. „Bovendien gaan ze broeden op plekken waar je ze niet wilt hebben, zoals op de Hooge Platen in de Westerschelde of Water- dunen bij Breskens. Een plek voor vo gels als de grote stern, kluut en strand- plevier. Kwetsbare beschermde kust- broedvogels waar we als land afspra ken over hebben gemaakt om die te behouden." Gaan daar duizenden meeuwen broe den, zijn die andere vogels er weg. Zo grijpt alles in elkaar. ,,De problemen van krijsende meeuwen in de steden is complexer dan je denkt. En dan heb ik het nog niet over de meeuwen die op het Bellamypark in Vlissingen of bij de McDonald's in Goes je friet wegkapen. Dat zijn niet dezelfde die op daken broeden. Die overlast voor kom je alleen door ze niet te voeren, geen afval op straat te gooien en huis afval op te slaan in ondergrondse con tainers." commando's' dan kunnen helpen? Mensen die eieren weghalen, insme ren met olie of de vogels verjagen. ,,Dat mag niet", zegt Buijs. „Meeuwen zijn beschermd. Voor maatregelen heb je toestemming nodig van de provincie. Maar die geeft dat pas als de volksge zondheid of de veiligheid in gevaar is. En daar komt meer bij kijken dan al leen wat geluidsoverlast." De stad verlossen van broedende meeuwen is volgens de vogelkenner een utopie. „Meeuwen hebben nu een paar jaar succesvol gebroed op daken in Vlissingen, Middelburg en Goes. Ze weten: dat zijn goede plekken. We zul len moeten leren accepteren dat we de stad moeten delen." Onthouden ze dat dan?„Jazeker. Het zijn slimme vogels, hebben we geleerd uit onderzoek waarbij we meeuwen hebben gevolgd met behulp van gps- zenders. Als hun broedgebied verdwijnt of ongeschikt wordt, zoeken ze een plek waar andere meeuwen jongen krijgen, ont houden die en strijken er het jaar erop zelf neer om te broeden. Want waar andere meeuwen broeden en kuikens zijn, is het veilig, denken ze." Kuikens doodgebeten Daar zijn we dan mooi klaar mee. Moeten we nu bang zijn dat straks hele wijken vol zitten met broe dende, krijsende meeuwen? Niet als we ingrijpen, zegt Buijs. En dat, dat is het goede nieuws dat hij heeft. Want meeuwen gaan niet voor niets op da ken zitten broeden. „Terreinen waar ze eerst zaten, wor den voor woningen of bedrijven ge bruikt, zoals waar nu de woonwijk Scheldekwartier wordt gebouwd." Maar, waarschuwt Buijs, het probleem is groter. ,,Zo worden ook terreinen in het Sloegebied uitgegeven en be bouwd. Ook daar zaten veel meeuwen. Hoe meer van die terreinen ver dwijnen, hoe meer meeuwen op zoek moeten naar een andere plek." En dat is nog niet alles. „Dat meeuwen meer op daken broeden, is in een stroomversnel ling gekomen om dat vossen het Sloegebied hebben bereikt. Er lopen al langer vossen, maar die hadden het nog niet op meeuwen voor zien. Dit jaar zijn bijna alle kui kens (meer dan 5000) op de grond doodge beten door vos sen." Ja, maar wat kun nen we er dan aan doen? „Het zou goed zijn om in het Sloegebied gebieden aan te wij zen voor broedende meeuwen en daar een hek omheen te zetten. Een hek dat een meter diep de grond in gaat, drie meter hoog is en een stroomdraad erboven heeft. Zo kan geen vos er bijkomen." Meeuw is niet achterlijk Pardon? „In de Voorhaven van Zee- brugge doen ze dat al en het werkt. Je ziet dat meeuwen er gaan broeden. Een meeuw is niet achterlijk. Hij weet dat een gebied veilig is en gaat daar broeden. Een andere oplossing is om platte daken van bedrijven in het Sloe gebied te bedekken met sedummat- ten. Zorg in elk geval voor alternatieve broedplekken om meeuwen in de ha vens te houden." We hebben nog een geluk: Een jaar of 25 geleden begon Roland- Jan Buijs (44) op de vuilstort bij Nieuwdorp. Als onderzoeker van meeuwen. Nu adviseert Buijs Eco Consult gemeenten in het hele land wat ze kunnen doen tegen krijsende broedende meeuwen. Want steeds va ker nestelen die zich op daken in ste den. Dat zorgt voor een hoop gedoe. Ze bakenen die plek af door te 'jui chen', weet Buijs. „Dan gooien ze de kop naar achteren en trekken ze hun scheur open. En als er jongen zijn, pie pen die ook nog eens aan een stuk om eten." Een hoop herrie dus. Dag en nacht. „Ik merk dat de overlast van broe dende meeuwen toeneemt in Vlissin gen, Middelburg en Goes." Nu is er volgens de meeuwen-specialist goed en slecht nieuws. Eerst het slechte. Als meeuwen eenmaal op da ken in de stad broe den, kom je er niet meer vanaf. „Ja, je kunt draden op daken spannen. Maar effectief is het niet. Want meeuwen vliegen dan gewoon naar een volgend dak." Professioneel net op dak Daar hebben ze bij scheepswerf Da- men in Vlissingen ervaring mee, weet de onderzoeker. „Die heeft een profes sioneel net op het kantoordak laten zetten. Zij hebben geen overlast meer. Maar nu broeden de meeuwen op het dak van huizen aan de Paul Kruger- straat. Bovendien, als je zo'n professi oneel net wilt aanbrengen, kost dat vele duizenden euro's. Veel mensen kunnen of willen dat niet betalen." Oké, zou de inzet van 'meeuwen- It dinsdag 24 augustus 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl 'Krijsende meeuwen houden straks meer mensen uit hun slaap' Roland-Jan Buijs: ,,Hou ook ge bieden als Neeltje Jans geschikt voor meeuwen.'' FOTO ROLAND-JAN BUIJS -Roland-Jan Buijs De kleine mantel meeuw heeft over het algemeen de grootste mond. foto shutterstock Als er niet snel iets gebeurt, broe den volgend jaar nog veel meer krijsende meeuwen op daken. Niet alleen in Vlissingen, maar ook in Middelburg en Goes. Om te voor komen dat de vogels straks hele wijken uit de slaap houden, moeten we ze een handje helpen. Want ze komen niet voor niks naar de stad. Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33