Vergeer: 'Sporters voorbeeld' 3 25 Ook vandaag rijdt Primoz Roglic in de rode leiderstrui door Spanje. Voor de zesde keer deze Vuelta, voor de 31ste keer in totaal. De Sloveen (31) is sowieso een truienverzamelaar. Reden voor deze krant om zijn uitdijende collectie onder de loep te nemen. WIELRENNEN VUELTA A ESPANA ,,Ten eerste vind ik het moei lijk in te schatten hoe wij ervoor staan ten opzichte van de rest van de wereld en ik wil er ook geen druk opleggen bij de spor ters'', zegt de voormalig rolstoel tennisster vanuit Tokio. ,,Wat ik wel weet is dat wij hier met 73 at leten zijn. TeamNL heeft een su- perstreng selectiebeleid, dus als je hier staat, dan hoor je hier te staan en maak je kans op een me daille. De sporters zijn fit en sterk en er klaar voor. Ik heb er het volste vertrouwen in dat zij maximaal gaan presteren.'' Vergeer (40) benadrukt nog eens hoe belangrijk de Paralym pische Spelen zijn als platform voor de sporters met een beper king. ,,Alle paralympiërs die hier zijn nemen hun sport heel seri eus. Ze zijn topsporters die niet onderdoen voor de olympische sporters. Ze hebben allemaal een verhaal, vaak mooi en inspire rend, maar ze kunnen ook bui tengewoon goed sporten en heb ben een enorme discipline. Ik denk dat zij voor alle Nederlan ders een voorbeeld kunnen zijn.'' KEUKEN KAMPIOEN DIVISIE Uitslagen Stand g Boven op Alto de Velefique, waar de Ineos-kopmannen Adam Yates en Egan Beral hun wonden likten na alweer tijdverlies, nam Primoz Ro- glic zondag zijn zesde rode trui van dit jaar in ontvangst. Vuelta-rood hoort inmiddels bij de kopman van Jumbo-Visma, die de Spaanse ronde de afgelopen twee jaar won. Ploegleider Grischa Niermann zag Roglic de afgelopen jaren al veel verschillende truien dragen. Maar een outfit in de Vuelta van vorig jaar sloeg alles. ,,Primoz leek wel een Ninja Turtle, in de groene trui met ook nog Sloveense kampioens- kleding.'' De truienstatistieken van Roglic (31), bezig aan zijn zesde jaar als prof, zijn om te duizelen. Sinds 2016, toen nog bij Team LottoNL- Jumbo, heeft hij 363 wedstrijdda gen op de teller. Iets meer dan 200 van die dagen reed hij in het tenue van zijn ploeg. De eerste keer dat Roglic een andere truitje aantrok, was op 7 mei 2016. De dag na de openingstijdrit van de Giro in Apel doorn, waar hij twee honderdsten van een seconde tekortkwam om Tom Dumoulin te verslaan. Als nummer 2, ook in het puntenklas sement, vertrok hij een dag later in de rode puntentrui die aan Du- moulin toebehoorde. Rustdag Inmiddels heeft de Sloveen alleen al in de drie grote ronden 47 leiders truien verzameld: 5 roze (Giro), 11 gele (Tour) en 31 rode (Vuelta). Van alle actieve renners moet Roglic al leen Vincenzo Nibali (59) en Chris Froome (89) laten voorgaan. Van daag, na de eerste rustdag, draagt hij voor de 31ste keer de rode lei derstrui in de Vuelta. Daarnaast heeft hij in Spanje ook nog vijf keer de groene puntentrui aangehad. Dat maakt 36 truien in drie Vuelta- deelnames. Daarbij komen nog 49 dagen in de leiderstrui van kleinere etappe koersen als Parijs-Nice, UAE Tour, Ronde van het Baskenland en Cri- térium du Dauphiné. In die wed strijden droeg hij ook nog tien da gen een berg- of puntentrui. Als Sloveens kampioen reed Roglic een groot deel van 2020 en de eerste maanden van dit jaar in een natio naal kampioensshirt. Zoals hij in 2016 en 2017 in tijdritten als Slo- veens kampioen startte. ,,Al die truien laten zien wat een grote kampioen Primoz is'', zegt Nier- mann. „Eigenlijk hoeft Primoz geen shirts mee te nemen naar een wed strijd. Meestal gaat hij toch in een ander truitje rijden.'' Al na de openingstijdrit van deze Vuelta kon Roglic het vertrouwde rood weer aantrekken. Niermann: ,,Omdat hij naar het podium moet, is Primoz vaak drie kwartier later dan de andere renners in het hotel. Dat kost allemaal extra energie en zo heeft Primoz minder tijd om te herstellen.'' Daarbij schept de rode trui ook de verplichting tot het controleren van de wedstrijd. Zodoende moesten ook de ploeggenoten van Roglic in de eerste negen dagen vaak aan de bak. Vandaar dat Jumbo-Visma tot de eerste rustdag meermaals pro beerde van de rode trui af te komen. In de derde etappe lukte het toen vluchter Rein Taaramae de rit won en de maillot rojo mocht ophalen. Maar drie dagen later had Roglic het rood weer terug. Bij de volgende poging de trui kwijt te raken, in etappe 7, kwam de Oostenrijker Felix Grofèschartner op Balcón de Alicante acht tellen te kort. ,,Om het precies op de halve minuut te spelen is ook lastig'', zegt Niermann over het tactisch steek- spel. De ploegleider legt uit wat er bij het weggeven van een trui komt kijken. ,,Wij gaan de trui niet koste wat het kost verdedigen, maar ook weer niet aan Egan Bernal afstaan. Grofèschartner mocht 'm hebben, dat is geen directe concurrent. De koplopers voelen op zo'n moment vanzelf hoeveel voorsprong ze krij gen. Maar soms zijn het andere ploegen die achter de kopgroep aan rijden voor de ritwinst. Of juist om het gat klein te houden om zo Ro- glic in de trui te houden, zodat de verantwoordelijkheid bij ons blijft. Soms scheelt dat voor ons weer 50 kilometer die wij op zo'n dag niet op kop hoeven te rijden.'' Bergetappes Zo heeft Jumbo-Visma tot nu toe de positie van Roglic kunnen ver dedigen zonder de ploeg over de kling te jagen. ,,Minimale inzet is een groot woord'', zegt Niermann. ,,Want iedereen in peloton heeft af gezien, zeker in de bergetappes. Ook onze ploeg heeft moeten wer ken. Maar wij zaten zeker nog niet op onze knieën.'' Het laat zien hoe de status van Jumbo-Visma is veranderd, zegt hij. ,,Het is tekenend voor de bizarre ontwikkeling van deze ploeg. We moeten er wel bij blijven stilstaan dat een leiderstrui heel bijzonder is en niet vanzelfsprekend. Nu zijn we eigenlijk bezig hoe we die het beste weer kunnen afgeven. Een paar jaar geleden sprongen we nog een gat in de lucht als we die trui hadden in een grote ronde.'' dinsdag 24 augustus 2021 PC ROTTERDAM Esther Vergeer doet niet aan voorspellingen over het aantal medailles dat de paralympische ploeg in To kio gaat halen. ,,Ik vind het niet relevant'', zegt de chef de mis sion in aanloop naar de ope ningsceremonie vandaag. Chef de mission Esther Ver geer. FOTO ANP SPEELRONDE Jong PSV - FC Eindhoven 3 - 2 Jong AZ - TOP Oss 1 - 0 gespeeld w v pt (v-t) 1 Jong AZ 3 3 0 0 9 5-2 2 RodaJC 3 2 0 1 6 8-5 3 ADO Den Haag 3 2 0 1 6 6-3 4 FC Den Bosch 3 2 0 1 6 5-3 5 Graafschap 3 2 0 1 6 5-4 6 TOP Oss 3 2 0 1 6 3-2 7 MVV 3 2 0 1 6 5-5 8 FC Dordrecht 3 1 2 0 5 5-4 9 FC Eindhoven 3 1 1 1 4 5-5 10 VVV 3 1 1 1 4 5-5 11 Jong PSV 3 1 1 1 4 4-4 12 Excelsior 3 1 1 1 4 3-3 13 FC Emmen 3 1 1 1 4 3-3 14 Jong Ajax 3 1 0 2 3 4-6 15 Telstar 3 0 2 1 2 6-7 16 Jong Utrecht 3 0 2 1 2 3-4 17 FC Volendam 3 0 2 1 2 4-6 18 NAC 3 0 2 1 2 4-6 19 Almere City 3 0 1 2 1 3-5 20 Helmond Sport 3 0 0 3 0 3-7 Roglic ongekende truienverzamelaar Daan Hakkenberg Rotterdam/Velefique r7Ptta delloSpatv Primoz Roglic in de leiderstrui van de Giro (2019), de Vuelta (2021) en de Tour (2020). fotos cor vos/getty 76STE EDITIE TOT EN MET 5 SEPTEMBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25