die van hen, lie van jullie woord op alle vragen oudersvannu.nl m 21 Vraag het onze specialisten len. Maar dat kan helemaal niet. Als je tien tot veertien dagen één a twee uur per nacht te weinig slaapt, is dat ver gelijkbaar met een nacht doorhalen. Dan is het al niet veilig om nog auto te rijden. Door slaapgebrek heb je grotere kans op microslaap, een kort moment dat je écht even helemaal weg bent. Als dat in de auto gebeurt is dat gevaarlijk: een op de vijf onge vallen wordt daardoor veroorzaakt. Door te weinig slaap verslechtert je geheugen significant en neemt de kans op dissociatie toe, bijvoorbeeld momenten waarop je even niet meer weet waar je bent ofwat je ging doen, of jezelf even niet herkent in de spie gel. Ook grijpt het in op je metabo lisme en loop je een hoger risico om overgewicht en diabetes te ontwik kelen. Daarnaast heeft gebrek aan slaap een negatief effect op hart en bloedvaten en verhoogt slaaptekort het risico op kanker of een auto-im- muunziekte. Slaap is gewoon nodig voor je weerstand.'' ,,Slapeloosheid of insomnie is een 'Een op de vijf verkeersongevallen is toe te schrijven aan microslaap' van de bekendste en meest voorko mende: dan kun je bijvoorbeeld moeilijk in slaap komen of word je tussendoor vaak wakker. Er zijn ook stoornissen waarbij je last hebt van te veel stress ofvan ademhalingstops; daar merk je zelf niet veel van, maar dan voel je je overdag wel heel moe. Dan zijn er nog parasomnieën, zo als nachtmerries, hallucinaties en slaapwandelen. En een grote groep heeft last van slaapwaakritmestoor- nissen, waarbij het dag- en nacht ritme verstoord is. Dat is vaak het ge val bij depressie. Bij een duidelijke aanleiding voor slecht slapen, zoals een groot verlies of een scheiding, herstelt zich dat na verloop van tijd meestal weer. Maar je komt snel in een vicieuze cirkel terecht. Dan ga je overdag even slapen omdat je zo moe bent, ofje begint te piekeren: als ik vanavond maar niet slecht slaap, want ik heb morgen die belangrijke vergadering.'' ,,Als iets niét werkt, is dat het wel, ook al gebruiken we ze massaal. Slaappillen zorgen er wel voor dat je onder zeil gaat, maar de kwaliteit van de slaap is slecht. Het is een vorm van verdoving, zoals een narcose. Boven dien zijn die 'pammetjes' zoals oxa- zepam of temazepam, erg verslavend en heb je al snel steeds meer nodig om hetzelfde effect te bereiken.'' ,,Een psychologische behandeling met behulp van cognitieve gedrags therapie geeft betere resultaten. Die helpt je om rustiger, zonder piekeren, te gaan slapen. Belangrijk is jezelf een goede slaaproutine aanleren: op tijd de lichten dimmen, een uur van te voren alle beeldschermen uit, goede gordijnen in je slaapkamer, een goede temperatuur en 's ochtends jezelf juist blootstellen aan veel daglicht. Sporten in de ochtend is beter dan 's avonds. Zeer effectief in de therapie is slaaprestrictie. Eerst kijk je hoeveel tijd je in bed ligt en hoeveel uur je daarvan daadwerkelijk slaapt, en dan begin je met alleen dat aantal slaapu- ren in bed te liggen. Dus dan ga je bij voorbeeld om één uur 's nachts naar bed en dan sta je om zeven uur weer op. Je moet eerst de slaap efficiënter maken voordat je kunt uitbouwen naar meer uren. Heb je last van een fysiek probleem, zoals slaapapneu waarbij de ademhaling stopt, dan kun je baat hebben bij een slaapmas ker, zodat de luchtwegen zuurstof kunnen opnemen.'' ,,Lange tijd dachten we dat er twee bewustzijnstoestanden waren: wa ken en slapen. Maar dromen is een derde. Er zijn dan andere hersen functies aan het werk. Door te dro men leggen we verbindingen tussen oude en nieuwe herinneringen en ervaringen. Dat stelt ons in staat om in het dagelijks leven complexe pa tronen te doorzien.'' I van nu Soms trap of sla ik mijn vrouw als ik droom. Kan ik dat voorkomen? Ik denk vaak zwart-wit, hoe kan ik dat veranderen? Ik ben bang dat ik onderweg niet op tijd een toilet vind GO DINSDAG 24 AUGUSTUS 2021 Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl Dalena van Heugten: ,,Als iets niét werkt, zijn het wel slaappillen. Ze zijn nog verslavend ook.'' foto annemiek mommers Nachtmerries, hallucinaties, niet in slaap kunnen vallen, wat bestaat er nog meer? - DALENA VAN HEUGTEN Moeten we allemaal aan de slaap pillen? Wat kunnen we dan doen? Je hebt ook nieuwe inzichten opgedaan over dromen. Wat heeft dat voor functie? Nachtrust verschijnt donderdag bij Thomas Rap (€23). Ouders Snel naar de site HUISARTS RUTGER VERHOEFF Ik vermoed dat u een REM- slaap-gedragsstoornis heeft. Een slaapcyclus be staat uit verschillende fa sen, waaronder de REM- slaap (laatste fase). In deze fase zijn de spie ren volledig ontspan nen. Bij een REM- slaap-gedragsstoornis ontbreekt de spieront- spanning, waardoor je handelingen in een droom (slaan, schop ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Om de wereld te snappen en te structureren denken we vaak in wij en zij, goed en fout, ja of nee. Daarmee stimuleren we ons eigen zwart-witdenken. Vanuit de sociale wetenschap is er veel meer nuance en zijn er meerdere kanten aan een verhaal. Dat kan verwarrend zijn, dus leren we vanaf de kindertijd te denken in regels en waarheden. He laas zijn we er daardoor soms van overtuigd dat OUDERENDESKUNDIGE DORLY DEEG U gaat met de auto eropuit, even weg van de ver trouwde omgeving thuis. Onderweg is het dan maar de vraag waar u naar het toilet kunt. Een op de drie ouderen heeft last van on gewild urineverlies, dus logisch dat u erover na denkt. Bij het ouder worden verslappen de sluitspieren in de bekkenbodem en ook worden de neurologi sche prikkels die zor gen dat je aan drang voelt zwak ker. Het is dan goed om regel matig naar pen, huilen, lachen of zin gen) daadwerkelijk kunt uitvoeren. Deze stoornis komt voor bij ongeveer één op de tweehonderd vol wassenen. Genetische fac toren kunnen een rol spe len, net als beroertes en tumoren in de hersenstam, Parkinson, auto-immuun- ziektes, andere slaapziek tes, antidepressiva en ont wenning van alcohol en drugs. Zorg voor een vei lige slaapomgeving, dus geen scherpe spullen op het nachtkastje. De medicijnen clona zepam en melatonine kunnen wellicht hel pen, maar de huis arts zal je eerst verwijzen naar een specialist. niet-feitelijke zaken die gaan om beleving ook te vatten zijn in ja en nee. We leren de nuance af. Maar juist in de sociaal- emotionele verbinding met anderen is nuance essenti eel. Omdat we allemaal vanuit onze eigen overtui gingen naar de wereld kij ken, is juist het openstellen voor de blik van de ander zo belangrijk. Dan leren we een kwestie van meerdere kanten te bekijken. Nuan ceren kun je gelukkig wel weer leren. Ga op zoek naar waar zwart-wit wel handig voor je is en hoe het werkt. En nodig je zelf uit om in verhalen nuances te leren zien en te kijken of er ook een andere kant van het verhaal kan zijn. Zo ontwikkel je weer een bredere blik met meer kleur. het toilet te gaan om onge wild urineverlies te voorko men. Voordat u op reis gaat kunt u een route uitstippelen die langs voldoende horecage legenheden gaat. Op het internet zijn kaarten ('maps') te vinden waarop horecagelegenheden staan als je voldoende inzoomt. Voor de langere termijn kunt u overwegen om de spieren in uw bekkenbo dem te oefenen. De bekkenfysiotherapeut heeft oefeningen die de incontinentie aanzienlijk verminderen. Ten slotte kunt u er voor kiezen om niet meer met de auto op reis te gaan, maar bij voorbeeld met de trein. In intercity's en internationale treinen zijn in elke wagon toi letten aanwezig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21