GEZOND Van loom gegaap naar gezonde slaap Waarom het goed is even een praatje te maken op straat Op< opc J 20 René Diekstra Eén op de drie Nederlanders slaapt slecht, met vaak fysieke en geestelijke problemen tot gevolg. Psycholoog en slaaponderzoeker Dalena van Heugten (34) verdiepte zich in de nachtrust. ,,We zien slaap als tijdverspilling, we kijken liever nog een Netflix-serie.'' Anti Regelmatig kom ik hem tegen op mijn late avondwandeling door de wijk. Hij hond aan de lijn, ik loslopend. We groeten elkaar steevast met 'Goedenavond' en vervolgen zonder verder enige toevoeging onze weg. Zo gaat het al jaren en het voelt ook al jaren goed zo. Alsof we door die eenwoor- dige begroeting aan elkaar bevestigen dat we hier horen en elkaar respecteren. Onbe kenden die elkaar toch niet als vreemden ervaren. 'Hoe minimaal de verbinding ook, daarin sluimert de potentie tot meer contact zo nodig' buurt met wie het ongeveer zo gaat. Een goede buurt of wijk bestaat, naast intensievere contacten tussen sommigen, ook bij de gratie van dit soort minimale positieve uitwis selingen. Zonder zouden we vermijders zijn en vreemden voor elkaar blijven. Bovendien, hoe minimaal de verbinding soms ook, daarin sluimert de potentie tot meer contact indien ooit nodig. Enige tijd geleden werd een huis verderop in mijn straat door een nieuw gezin betrok ken. Op een dag, wandelend door het park in de buurt, zag ik een vrouw aankomen van wie ik dacht dat ze weleens de moeder kon zijn, we hadden elkaar ooit op afstand gegroet. Toen we elkaar weer tegen kwamen, besloot ik het erop te wagen. ,,Mag ik je wat vragen? Kan het zijn dat wij onlangs buren zijn geworden?'' Waarop ik uitlegde waar ik woon en welk huis ik dacht dat het hare is. haar uitstraling en er kwam een geanimeerd gesprek op gang. Maar toen we ieder onze weg wilden vervolgen, was ze voor mij nog altijd naamloos. Ik had niet durven te vragen hoe ze heette. ,,Ik ben René'', riep ik haar daarom na. ,,En ik ben Marjolein!'', riep ze luid keels terug. Sindsdien is ze van naamloze buurvrouw een kennis geworden, en als we elkaar nu tegenkomen, spreek ik haar aan met haar naam. praatje met vreemden uit onze buurt ons ontspannen en gelukkiger maakt, en een vei lig gevoel geeft. Waarom doen we dat dan niet vaker? De ant woorden zijn ontnuchterend. We hebben de neiging vreem den als obstakels te zien waar je maar beter zoveel mogelijk afstand van houdt. Die neiging is door corona versterkt. En door een andere pandemie, die van de smartphone, waar door we op straat steeds minder oog en oor voor elkaar hebben. Ik overweeg daarom in mijn wijk borden te regelen met de tekst: 'Groet! Niet om dat het moet, maar omdat het zoveel doet'. foor haar boek Nachtrust verdiepte Dalena van Heugten, docent aan de Maastricht University, zich in de wereld die we - als het goed is - meestal niet be wust meemaken: die van de slaap. Welke invloed heeft slaap op ons lichamelijke en geestelijke functio neren en welbevinden? Nachtrust is niet het eerste boek dat is verschenen over slaap. Wat voegt jouw boek toe aan het rijtje? ,,Ik laat zien dat bij vrijwel alle mentale stoornissen slaapproble men een rol spelen. Slaap is vaak een ondergeschoven kindje, maar gebrek aan nachtrust heeft invloed op allerlei ziekten en problemen. Zoals depressie, angststoornissen, schizofrenie, psychose, persoon lijkheidsstoornissen en dissocia- tieve stoornissen. Terwijl er goede behandelingen zijn die slaap kun nen verbeteren en dus veel verlich ting kunnen bieden aan mensen met mentale klachten.'' ,,Het is een wisselwerking. Als je niet goed in je vel zit, slaap je slech ter. En als je slecht slaapt, voel je je de dag erna niet fijn en zie je de wereld een stuk donkerder. Bij sommige stoornissen, zoals schizo frenie, zie je al in de vroege adoles centie slaapproblemen optreden; dat is vaak een voorbode van psy chische klachten op latere leeftijd. Daar zouden we eerder op kunnen ingrijpen. En als je bij iemand met depressie begint de slaap te verbe teren, blijven er minder depres sieve klachten over.'' ,,Ongeveer een derde van alle Ne derlanders heeft slaapproblemen, tussen de vijf en zes miljoen men sen. Dat zijn dan nog alleen dege nen van wie het bekend is, omdat ze al bij de huisarts zijn geweest. Het daadwerkelijke aantal is waar schijnlijk nog veel hoger. Het pro bleem is zo groot omdat we slaap tegenwoordig niet meer als priori teit zien, maar als tijdverspilling. Economie, productie en genot staan voorop; we vinden een extra aflevering van een Netflix-serie of een wijntje belangrijker dan een goede nachtrust. En in het week end gaan we helemaal laat naar bed. Terwijl het 't best is om elke dag op dezelfde tijd te gaan slapen en op te staan, ook in het weekend.'' ,,Er zijn mensen die maar vijf of zes uur nodig hebben of juist meer dan acht uur. Kijk hoe je je voelt als de wekker gaat: als je een hele tijd moet snoozen, koffie nodig hebt om te kunnen functioneren of cha grijnig of prikkelbaar bent, of over dag slaperig bent of te weinig con centratie hebt, dan is dat een indi catie dat je niet voldoende slaapt. We zijn zulke reacties normaal gaan vinden, maar dat zijn ze niet.'' ,,Veel mensen slapen doordeweeks structureel te weinig, met het idee dat ze dat in het weekend wel inha- LJïïÜËüü 5 DINSDAG 24 AUGUSTUS 2021 GO René Diekstra heeft een nieuwe buurvrouw. Hij is blij als ze kennis hebben gemaakt en adviseert iedereen elkaar vaker te groeten. Er zijn meer mensen in de Als bij toverslag veranderde Uit onderzoek blijkt dat een c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl 'Lang snoozen en koffie nodig? Dat is niet normaal' VIVIAN DE GIER Wat ontstaat het eerst: psychische problemen of slecht slapen? Miljoenen Nederlanders kampen ermee, hoe komt het zover? Hebben we allemaal acht uur slaap per nacht nodig? Je schrijft dat één op de vijf onge lukken door microslaap wordt ver oorzaakt, en dat je bij slaapgebrek jezelf soms even niet herkent in de spiegel. Hoe werkt dat? vissen 13^p -'.2 9-_i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20