Tijdig vertrek uit Kaboel is onzeker Karner Bonus voor leraar zwakke school Informateur Hamer moet list verzinnen PSV hoopt op Mario Götze Deadline 31 augustus die taliban stellen maakt situatie 'heel spannend' Walcheren Extra geld moet lerarentekorten aanpakken Ze heeft weinig opties meer, formatie dreigt vast te lopen Het aantal evacués groeit nog steeds en de toegang tot het vlieg veld in Kaboel blijft problematisch. ,,Het wordt heel spannend", zegt een ingewijde. ,,Het zou zomaar kunnen dat er grote aantallen ach terblijven." Dat komt doordat Ne derland veel meer mensen het land uit moet vliegen dan vooraf ge dacht. Zo bleek de groep Nederlan ders die op familiebezoek was in Afghanistan veel groter dan eerder werd gedacht: niet 200 maar 700 mensen. Lijst wordt langer De groep evacués werd vorige week ook groter doordat de Tweede Ka mer wil dat Nederland ook Afgha- nen opneemt die de Nederlandse missie hebben geholpen als bevei liger of chauffeur, evenals be dreigde mensenrechtenactivisten. Een nog onbekend aantal mensen meldt zich daarvoor aan. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken Het zou zomaar kunnen dat er grote aantallen achterblijven wil niet zeggen hoeveel mensen er nu op evacuatielijsten staan, maar duidelijk is dat de lijst nog steeds langer wordt. ,,Die heel grote groep stond tot vorige week op niemands net vlies", zegt een bron. ,,Als je kijkt naar het aantal tijdslots dat be- schikbaar is voor Nederlandse eva- cuatievluchten, kan het bijna niet lukken iedereen in veiligheid te brengen." Bij de evacuatie geldt geen rangorde: mensen met een Nederlands paspoort krijgen niet per se voorrang. 'Winstwaarschuwing' Hoewel Nederland er steeds beter in slaagt om met volle vliegtuigen Kaboel uit te vliegen en ook bond genoten om hulp vraagt, is de situ atie volgens bronnen bij de minis teries van Buitenlandse Zaken en Defensie nog steeds onzeker. Vo rige week gaf demissionair minister Sigrid Kaag in een Kamerdebat al een 'winstwaarschuwing'. ,,We weten niet wat gaat lukken." De tijd dringt. De taliban willen niet dat de Amerikanen ook na 31 augustus nog in het land blijven, zodat er meer tijd is voor de evacuatie. Nu zijn er nog duizenden Amerikaanse en andere buitenlandse troepen op het vliegveld in Kaboel. Als de laat ste militair op 1 september het land uit moet zijn, moet de terugtrek king al eerder beginnen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is al bezig met scenario's voor nS 31 augustus. ,,We kijken al hoe we de mensen die er daarna nog zijn zo goed mogelijk kunnen begeleiden bij hun vertrek", zegt topambtenaar Carola van Rijnsoe ver tegen deze krant. P4 dinsdag 24 augustus 2021 21°C Niet iedereen kan het waarderen, maar bijzonder is het zeker. De uit Zeeland afkomstige Jos de Putter maakte een kunstwerk van kluiten klei voor de tijdelijke vergaderzaal van de Tweede Kamer. ,,Het enige dat ik ermee wil zeggen is: Hier is de aarde.''zeeland 2 Het was eervol en heel eng, want je kunt nooit iets maken dat iedereen mooi vindt PkJ- »P7 P22 CHAMPIONS LEAGUE PLAY-OFFS TWEEDE DUEL PSV - BENFICA Aftrap: vandaag, 21.00 uur Nederlanders en Afghaanse evacués kunnen niet allemaal op tijd worden gered als de Ameri kanen inderdaad op 31 augustus vertrekken uit Kaboel. In dat geval moet de evacuatiemissie volgens bronnen al eind deze week zijn afgerond. Hanneke Keultjes Den Haag —Ingewijde Flinke zonnige perioden Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530 -Jos de Putter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1