tJUto Ga naarmagazine.nl/lees ECONOMIE 17 Buitenlanders blijven helaas nog altijd weg er is voor iedereen Ontdek jouw eigen favoriet nummers maar eerste maanden van 2021 bleef het aantal faillissementen in de horeca laag. Net als bij de faillissementen steeg overigens ook het aantal be- drijfsopheffingen in het begin van de pandemie hard. Tegenover de 286 horecafaillissementen vorig jaar stonden 4740 horecaonderne- mingen die zich lieten uitschrijven bij de Kamer van Koophandel, 12 procent meer dan in 2019. Maar ook in dit geval geldt: in het eerste kwartaal van dit jaar was er alweer een daling te zien van 21 procent van het aantal opheffingen in de horeca van ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar eerder. 'Hoewel het aantal faillissemen ten en opheffingen in de horeca in 2020 is toegenomen, lijkt het aan nemelijk dat dit aantal nog veel gro ter zou zijn geweest als deze be drijfstak geen gebruik had gemaakt van de verschillende noodsteun- pakketten', schrijft het CBS in zijn jongste bericht. Dat wat het kabinet voor ogen had met noodsteun lijkt zijn vruch- ten afgeworpen te hebben, ook wat betreft het behoud van vaste ba nen. Het aantal vaste banen (met een contract voor onbepaalde tijd) bleef in de eerste maanden van de coro nacrisis op peil. Naarmate de coro- nacris voortduurde liep het aantal wel terug, maar de daling bleef be perkt. Tijdelijk contract Zo lag in maart dit jaar het aantal horecabanen met een contract voor onbepaalde tijd 'slechts' 10 procent onder het niveau van een jaar eer der. In vergelijking met begin 2020 waren er in de eerste maanden van 2021 ruim 100.000 horecabanen minder. De grootste daling is er bij de banen op oproepbasis, maar ook het aantal banen met een tijdelijk contract daalde gedurende het jaar. Het ging dan vooral om jonge kel ners en barpersoneel. Hoewel het omzetverlies voor de horeca met 40 procent fors is, is de impact op de Nederlandse econo- mie beperkt gebleven. Van alle aan palende sectoren is de pijn nog het grootst voor de drankenindustrie. Zo becijferde het CBS dat in 2019 deze branche nog 10 procent van de productie kwijt kon aan de Neder landse horeca. In coronajaar 2020 daalde dit naar 5 procent. Ook de uitzendbureaus en ener- giebedrijven leverden vorig jaar veel minder aan de horeca, maar uitgedrukt als percentage van hun totale productie viel de daling met respectievelijk 1,7 en 0,6 procent nog mee. Dat gold ook voor een an dere toeleverancier, de voedings middelenindustrie, die voor meer dan de helft exportgericht is. Wat de schade zou zijn geweest voor de horeca en de aanpalende sectoren als de coronasteun eerder was afgebouwd, heeft het CBS niet onderzocht. Het Centraal Planbu reau en De Nederlandsche Bank riepen eerder wel op om de nood- steun niet langer dan strikt noodza kelijk te laten voortbestaan. Ko ninklijke Horeca Nederland vreest de gevolgen als in het najaar de steun stopt. De meeste horecaon dernemers kampen nog altijd met grote cashflow problemen en er is weinig geld om te investeren, aldus de branchevereniging. „Aanvullende financiële com pensatie blijft voorlopig dan ook keihard noodzakelijk", klinkt het bij de horecaondernemers. Of ze hun zin krijgen, zal moeten blij - ken. TOERISME Stopt vanzelf dinsdag 24 augustus 2021 GO Van alle sectoren kreeg de horeca de hardste klappen van de coronapandemie. foto anp 4740 horecaondernemingen lieten zich uitschrijven bij de Kamer van Koophandel, 12 pro cent meer dan in 2019. Buitenlandse toeristen heb ben de weg naar Nederland nog niet teruggevonden, blijkt uit nieuwe, voorlopige cijfers van het CBS. Minder dan 900.000 buitenlanders verbleven in het tweede kwar taal van dit jaar in de Neder landse accommodaties. Dat is amper meer dan dezelfde pe riode vorig jaar. Toen verble ven nog ongeveer 800.000 buitenlandse gasten hier. De bezoekers komen net als vorig jaar vooral uit België en Duitsland. In recordjaar 2019 overnachtten 5,9 miljoen bui tenlandse toeristen in Neder land. De schade voor de ac commodaties is enigszins be perkt gebleven, doordat een groot aantal Nederlanders voor een (korte) vakantie in eigen land koos. Van de in to taal 8 miljoen toeristen die in het tweede kwartaal over nachtten in een hotel, park of camping in Nederland kwa men er 7,3 miljoen uit eigen land. Van alle type accommo daties hebben de hotels het meest te lijden onder de weg blijvende buitenlandse gasten. Zo ontvingen hotels in het tweede kwartaal dit jaar 52 procent minder gasten dan in 2019. De hotels in de hoofd stad hadden 82 procent min der gasten dan in dezelfde periode in 2019. Ook de an dere grote steden kregen aanzienlijk minder gasten, van 38 procent minder in Utrecht tot 57 procent minder in Rot terdam. Bij de andere soorten accommodaties (kampeerter reinen, huisjesterreinen en groepsaccommodaties) ble ven de cijfers ook achter bij dezelfde periode in 2019. Het verschil bij de kampeer- en huisjesterreinen bleef beperkt tot 8 en 12 procent. Die ver welkomden in het tweede kwartaal van 2021 juist meer Nederlandse gasten dan in 2019. Maandbladen: 3 i.p.v. 6 nummers Op deze aanbieding zijn actievoorwaarden van toepassing. Kijk op magazine.nl/lees voor informatie. Let op: actie loopt tot 1 oktober 2021.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17