O O O lil Prijs koopwoningen nu ruim 74 procent hoger dan op dieptepunt van crisis 16 ECONOMIE -CIJFERS CORONAPERIODE Er is veel discussie over nut en noodzaak van de noodsteunpakketten van de overheid. De horeca kon door de steun het hoofd beter boven water houden, zo valt op te maken uit jongste cijfers van het CBS. Kort Bitcoin wint aan waarde Cryptomunt bitcoin is weer meer dan 50.000 dollar waard. Het is voor het eerst sinds mei dat de munt qua waarde weer bo ven de halve ton steeg in dollars. Een duide lijke reden voor de stijging is er niet. Vol gens CoinMarketCap noteerde bitcoin gis termorgen op 50.315 dollar. Bitcoin bereikte in april een record van bijna 65.000 dollar. Vervolgens ging de koers hard omlaag, tot onder de 30.000 dollar. Dat kwam volgens deskundigen onder meer omdat Tesla stopte met het accepteren van betalin gen in bitcoins vanwege milieuzorgen. B&S Group rekent op herstel B&S Group rekent op herstel in de tweede helft van het jaar. De beursgenoteerde dis tributeur en groothandelsonderneming, die zich onder meer bezighoudt met de bevoor rading van cruiseschepen, kampte nog met tegenwind als gevolg van de coronacrisis. Toch wist het bedrijf de winst te verhogen op een wat lagere omzet. B&S sloot de eerste helft van 2021 af met een omzet van 824 mil joen euro, 1,5 procent minder dan een jaar eerder. De nettowinst steeg naar 21,8 mil joen euro. Dat was in dezelfde periode vorig jaar nog 12,8 miljoen euro. Consumenten negatiever Consumenten zijn in augustus weer wat negatiever geworden over de economie, be cijferde het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Zowel het vertrouwen als de bereid heid tot kopen nam af. Wel is het vertrou wen nog boven het langjarig gemiddelde, al dus het statistiekbureau. Consumenten zijn wat pessimistischer over de vooruitzichten voor de komende twaalf maanden. Daar naast beoordeelden ze hun eigen financiële positie over de afgelopen tijd minder gun stig. Daarmee is het een minder gunstig moment voor grote aankopen. Na het begin van de coronapandemie duikelde het ver trouwen naar min 31, maar inmiddels is de graadmeter op min 6 aanbeland. B&S Group AMG Heijmans Voor de horeca is het sinds vorig jaar tot de heropening dit jaar klap op klap geweest. Twee lockdowns kregen ondernemers voor hun kie zen. En als ze niet gedwongen hun deuren gesloten moesten houden, dan hadden ze wel te maken met andere coronamaatregelen, zoals vroegere sluitingstijden of minder gasten door afstandsmaatregelen. Dat het leed groot is, zal niet ver bazen. De horeca kromp met maar liefst 40,6 procent, het meest van alle sectoren in Nederland. Het leed is in de hele horeca voelbaar, maar de ene tak lijkt er net iets beter in geslaagd om de pijn beperkt te hou den dan de andere. Zo kenden, blijkt uit de CBS-cij- fers, de kantines en catering, fast- foodrestaurants, ijssalons en afhaal- restaurants een steeds minder grote omzetdaling. 'Ze raakten steeds be drevener in het afhalen en bezor gen', schrijft het statistiekbureau. Restaurants deden dat ook, maar in mindere mate. Het omzetverlies tij dens de tweede lockdown was het grootst bij cafés. Koninklijke Horeca Nederland waarschuwde het afgelopen jaar al vaker: een groot aantal onderne mers is op sterven na dood. Voor veel ondernemers lijkt de nood- steun de reddingsboei te zijn ge weest die ze van de verdrinkings- nood heeft gered. Tot april dit jaar heeft 75 procent van de horecabedrijven gebruikge maakt van één of meer regelingen. Dat is aanzienlijk meer dan het ge middelde van alle Nederlandse be drijven: dat ligt op 31 procent. Veel eenpitters deden daarnaast een be- roep op de TOZO, een aanvullende uitkering voor zzp'ers. Buiten de overheidssteun kon den ondernemers ook extra geld le nen of aandelen uitgeven om aan de betalingsverplichtingen te vol doen. Ook dat aanbod heeft een deel van de horeca met beide han den aangegrepen. Volgens een en quête van afgelopen mei heeft 27 procent van de ondernemers (met minimaal vijf mensen in dienst) hier gebruik van gemaakt. Dit is ook het hoogste percentage van alle Nederlandse bedrijfstakken. Met dank aan de financiële steun van de overheid lijkt de gevreesde golf aan faillissementen en be- drijfsopheffingen afgewend te zijn. Het aantal faillissementen bleef verrassend genoeg zelfs onder het niveau van eerdere economische crises, zoals die in 2009. Mondjesmaat In het tweede kwartaal van vorig jaar liep het aantal faillissementen wel flink op, blijkt uit de CBS-cij- fers. Zo gingen er in de maanden april, mei en juni 112 horecazaken over de kop, het hoogste aantal fail lissementen in de horeca sinds eind 2013. Het aantal failliete hotels was zelfs op het hoogste niveau sinds het begin van de kwartaalmetingen per bedrijfstak in 2009. Vanaf het derde kwartaal 'normaliseerde' het weer: sindsdien is het aantal faillis sementen in de pas gaan lopen met die van de rest van het bedrijfsleven in Nederland. Na augustus zijn er nog slechts mondjesmaat horeca bedrijven failliet verklaard. In totaal vielen, aldus het CBS, vorig jaar 286 bedrijven en een manszaken in de horeca om, 32 meer dan een jaar eerder. Ook in de Dat blijkt uit onderzoek naar de prijsontwikkeling van bestaande particuliere koopwoningen in Ne derland van het CBS en het Kadas ter. Sinds 2013 lopen de grafieken omhoog. In 2019 leek het tij te ke ren, maar in het coronajaar 2020 braken de woningprijzen tot ieders verrassing records. De Nederlandsche Bank ver wacht dat de huizenprijzen dit jaar met gemiddeld 10 procent omhoog gaan, volgend jaar met 5,5 procent en in 2023 met 3,5 procent, waarbij moet worden aangetekend dat eco nomen er vaak naast zitten met hun voorspellingen. De verwach ting is gebaseerd op de grote beste dingsruimte bij huizenkopers, de lage hypotheekrente, weinig werk loosheid en het gekrompen woningaanbod. Met mogelijke fis cale ingrepen door een nieuw kabi net wordt geen rekening gehouden. Maartje Martens, woningmarkt- onderzoeker, wijst erop dat het grootste probleem van de huizen markt de betaalbaarheid van huur woningen is. ,,De prijzen zijn zo hoog, dat huurders er bijna niet meer tussen komen. Woningen die nog enigszins betaalbaar zijn, wor den weggekaapt door beleggers en verhuurd tegen hoge prijzen. Er is een wedloop gaande die een inge wikkelde dynamiek veroorzaakt. Het komt erop neer dat de door stroming op een zeker moment stagneert. Dat hoeft niet te beteke nen dat de prijzen alleen maar blij ven stijgen, want dat is afhankelijk van wat mensen kunnen financie ren. Het tij kan altijd keren." CRYPTOMUNT BEVOORRADING CRUISESCHEPEN VERTROUWEN dinsdag 24 augustus 2021 GO Cijfers distribu teur en groot handel vielen beleggers mee. Metaalproducent komt met eigen batterij voor energieopslag. Gelijkspel tegen FC Twente stelde beleggers teleur. Analisten zijn minder enthou siast over aan deel bouwbedrijf. Noodsteun was de reddingsboei van de horeca Natasja de Groot Amsterdam De horeca kromp met maar liefst 40,6 procent, het meest van alle sectoren in Nederland. DEN HAAG Bestaande koopwo ningen waren in juli 16,3 procent duurder dan een jaar eerder. Dat is de grootste prijsstijging na ok tober 2000, toen de koopwonin gen ook 16,3 procent duurder waren dan het jaar ervoor. De prijsstijging zet in de zomer ge woon door, waardoor huizen bij verkoop nu ruim 74 procent duur der zijn dan in juni 2013. E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16