10 NIEUWS Politie denkt dat er meerdere daders bij zijn betrokken 'Bom in Lelystad, terwijl cliënt vastzit, hoe kan dat dan?' mmm. Rechtszaak om vliegshow Opnieuw was het raak in een Poolse supermarkt. dit keer werd Lelystad opgeschrikt door een explosie. Was het een aanslag of hadden de daders het gemunt op sigaretten? Polen: ook hek rond Belarus Branden: golf evacuaties tf n wvnu.tt ywmw ,,Het ging ze om de sigaretten. We zijn hier drie weken open en dan gebeurt dit. Het is vreselijk'', zegt manager Aga van de Poolse super markt Kubus XL in Lelystad, waar dieven afgelopen weekend de deur opbliezen. Hoewel de politie een verband met eerdere aanslagen op Poolse supermarkten niet uitsluit, denkt Aga dat de supermarkt slachtoffer is geworden van inbrekers. Een ovaal gat in een zwarte deur, wat houtsplinters en glaswerk op de straat en een losse plafondplaat herinneren deze maandagochtend nog aan de enorme explosie die in de voorgaande nacht bij de deur van de supermarkt aan het Snij dershof. Medewerkers ruimen op. Bij de ingang aan de zijkant voor de slijterij is de deur geforceerd, waarna geld uit de kassa en sigaret ten zijn meegenomen. Aga zucht eens als ze met haar handen in de zij vanaf buiten de schade binnen overziet. Ze draagt gele schoonmaakhandschoenen. ,,Binnen ligt veel glas en er is veel drank over de vloer heen gegaan. Door de enorme knal is het hout van de deur weggeblazen. Veel drankflessen zijn omgevallen. Het hout is zelfs aan de andere kant van de winkel gekomen.'' Via de alarmcentrale hoort ze zondagnacht van de ontploffing. Omstreeks 3.30 uur wordt Aga, die niet met haar achternaam genoemd wil worden, wakker gebeld. ,,We zijn zo teleurgesteld, want we zaten hier nog maar drie weken. Hiervoor zaten we vlakbij, in winkelcentrum 't Lelycentre. Daar is nooit iets ge stolen en heeft nooit iemand ge- probeerd de deur op te blazen. Nu zitten we dichter bij veel Poolse mi granten en zijn er parkeerplaatsen voor de deur. We hebben een half jaar gewerkt om het pand op te knappen", aldus Aga. Ze denkt dat de schade zeker enkele duizenden euro's is. Geen connectie Aga zegt geen idee te hebben wie achter de explosie en inbraak zit. ,,We hebben geen band met de andere supermarkten. De eigenaar kent de andere zaken geeneens." Enkele uren na de ex plosie in Lelystad, stonden ver dachten van eerdere aanslagen op Poolse supermarkten terecht. Eind vorig jaar en begin dit jaar waren er zware explosies bij Poolse super markten in Aalsmeer, Tilburg, Heeswijk-Dinther en twee keer in Beverwijk. De schade was groot. De advocaat van de 26-jarige man die gisteren in een niet-in- houdelijke zitting voor de rech ter stond, haalde er zelfs de 'aan slag' in de nacht van zondag op maandag in Lelystad bij om dat te onderbouwen. ,,Nu weer een bom daar, u ziet dat het gewoon doorgaat, terwijl mijn cliënt vastzit.'' Oftewel: hij kan er toch niets mee te maken hebben? Het voorarrest moet dus wat de ad vocaat betreft zo snel mogelijk worden opgeheven. Serginio S., die forse schulden heeft, zou in beeld zijn gekomen 'enkel en al leen' door zijn reisbewegingen. Hij zei er zelf ook enkele woor den over in de rechtbank Haar lem: ,,Ik heb er allemaal niks mee te maken. Ik word zomaar ergens van beschuldigd.'' En daarna mocht hij weer weg. De recht bank beslist later of hij langer vast moet blijven zitten. Het Openbaar Ministerie wil hem - uiteraard - wel langer in hechtenis hebben voor betrok kenheid bij de serie explosies en pogingen tot explosies bij Poolse supermarkten in Beverwijk, Heeswijk-Dinther, Tilburg en Aalsmeer. S. wordt gezien als een van de mannen met een coördi nerende rol. Hij zou chauffeurs geregeld hebben voor de nog al- tijd mysterieuze aanslagen. In het omvangrijke onderzoek, dat zich toespitst op vijf aansla gen bij vier supermarkten, heeft justitie zeker vijf verdachten op de korrel. Vier van hen zitten vast, een vijfde vluchtte naar het buitenland toen zijn voorarrest werd opgeheven. Het OM liet gisteren liet weten dat het on derzoek bijna is afgerond en er een georganiseerde bende achter de aanslagen lijkt te zitten. Supermarkteigenaar Moha mad Mahmoed - die enkele van de getroffen supers runt - zei gisteren bij de rechtbank dat hij nog steeds geen idee heeft wat er achter zit. Ook zei hij geen link te hebben met de supermarkt in Lelystad waar een explosie was. Justitie betrok dat incident giste ren ook niet bij de zaak. In het Engels doet Aga haar ver haal. Haar man Pepijn van de Weerd vult haar in het Nederlands aan. ,,Het was geen aanslag'', zegt hij. ,,Het heeft er alle schijn van dat ze de deur hebben opgeblazen om zich toegang te verschaffen tot de winkel om iets te stelen. Het is ge daan door iemand die snel geld wilde verdienen. Bij de andere aan slagen was de schade aan het pand veel groter. Hier is alleen een deur beschadigd en zijn ze binnen ge weest. Bij andere zaken is dat niet gebeurd.'' Aga ziet dat op sociale media Poolse mensen negatief over de zaak en de eigenaar, die uit Koerdi- stan komt, praten na de explosie. ,,Hij is nu op vakantie in dat land. Ze brengen ons in verband met die andere incidenten en pra ten slecht over hem, terwijl hij zo'n goede man is. We zamelen in onze winkel geld in voor mensen die hun huis of partner hebben verlo ren. Kinderen van onze klanten houden van hem en krijgen altijd een snoepje. Het geroddel maakt mij boos.'' De eigenaar was zelf gis teren niet bereikbaar. Politie Politie en brandweer hebben na de ontploffing bij de supermarkt gis terochtend vroeg onderzoek ge daan. Een kleine brand is door de brandweer geblust. De politie gaat ervan uit dat meerdere daders be trokken zijn bij de ontploffing. Vol gens de manager van de super markt staan de daders op beeld. Na de explosie en het forceren van de deur van het pand zijn ze de winkel ingegaan en te voet gevlucht. Volgens een politiewoordvoerder nemen ze de explosies bij andere supermarkten mee in een breder onderzoek. ,,Dat de daders binnen zijn geweest nemen we ook zeker mee, maar het is te vroeg om een verband met andere incidenten uit te sluiten.'' dinsdag 24 augustus 2021 MManager Aga van de supermarkt ruimt op. FOTO FREDDY SCHINKEL PC Aanslag of diefstal? Weer explosie bij Poolse super Jasper van Loo Lelystad Van Serginio S. kan niet zo maar gezegd worden dat hij wat te maken heeft met de serie aanslagen op Poolse supermarkten in december en januari. Victor Schildkamp Haarlem ZANDVOORT Natuurbe schermers gaan de rechter vragen een flypast, een vliegshow van straaljagers en helikopters, rond de start van de Dutch Grand Prix in Zandvoort te verbie den. Stichting Vrienden van Middenduin heeft een kort geding aangespannen. Dat dient volgende week woensdag voor de recht bank in Haarlem, vier dagen voor de Formule 1- race. Volgens de tegen standers is de extra ge luidsoverlast door de lucht vaartvertoning 'op geen en kele wijze noodzakelijk'. WARSCHAU In navolging van Litouwen bouwt ook Polen een hek langs de grens met buurland Bela rus vanwege het grote aan tal migranten dat het land aan de oostkant binnen komt. Langs de grens van 418 kilometer worden sinds vorige week negenhonderd militairen ingezet, maar dat aantal wordt opge schroefd, twitterde minister van Defensie Mariusz Blaszczak. Belarus heeft de grens opengezet voor migranten uit allerlei landen die naar Europa willen. Het Poolse hek wordt 2,5 meter hoog. ATHENE In Griekenland zijn nieuwe bosbranden uit gebroken, wat ten noord westen van de Griekse hoofdstad Athene heeft geleid tot een golf van eva cuaties. Daar moesten ook dorpen die vorige week al door brand werden be dreigd, opnieuw worden ontruimd. In Vilia zijn meer dere huizen afgebrand, melden Griekse media. Brandweerlieden uit Grie kenland en Roemenië be strijden de enorme bos branden. Ook helikopters en blusvliegtuigen zijn in gezet. De harde wind wak kerde de vlammen nog aan. Ook elders ontstonden branden, maar daar kon den de meeste vrij snel worden geblust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10