3? Luchtkwaliteit scholen ondermaats aan begin van het nieuwe lesjaar V (€99,50 9 (^)Marrea Superluxe genieten in Zeeland! oud-actrice en documentaire maker Nada van Nie. In 2006 was hij kort jeugdtrai ner bij Ajax. Een nieuwe kans volgde in 2010, via zaakwaarne mer Mino Raiola, voor wie Roys overgang van Ajax naar Foggia geldt als zijn eerste buiten landse transfer. Hij was even coach van Jong Ajax. Toen zijn leermeester Cruijff in 2011 de macht greep bij Ajax, behoorde Roy tot de intimi die de koers bepaalden. Hij gold als oogappel van Cruijff en zijn vrouw. Als deelnemer aan het Am sterdamse uitgaansleven nam Roy het met de discipline niet altijd even nauw, vertellen inge wijden. ,,Je hebt natuurlijk een voorbeeldfunctie als trainer, dus dat viel niet goed", zegt een oud-collega. Daardoor had hij al minder krediet toen hij in 2014 stage liep bij Bayern München, toen gecoacht door een andere Doet pijn om te zien dat het niet zo goed met hem gaat, dat gaat mij aan het hart Cruijffadept: Pep Guardiola. Roy keerde terug op trainings complex De Toekomst met ver halen over algoritmes waarmee hij het voetbalsysteem van Cruijff had ontcijferd. ,,Daar liep hij eindeloos mee te leuren", al dus een betrokkene. Op de club nam niemand het serieus. Het droeg bij aan een verwij dering tussen hem en leidingge venden, onder wie hoofd jeugd opleidingen Wim Jonk. Ook tussen voor- en tegenstanders van Cruijff werd de sfeer steeds grimmiger en in augustus 2015 meldde Roy zich ziek. Aan het einde van dat jaar nam hij af scheid van Ajax, in het kielzog van Jonk en andere medestan- ders van Cruijff. Een paar maan den later overleed Cruijff, aan wie Roy zegt alles te danken te hebben. Vandaag de dag affi cheert Roy zich als ondernemer. Wat hij precies doet, is onduide lijk. Financieel zit hij er niet warmpjes bij, zegt een inge wijde. Dit voorjaar zei Roy tegen het tijdschrift Elf Voetbal dat hij een contract kon tekenen bij een Oost-Europese club, om daar een jeugdopleiding op te zetten. Ook was sprake van bemidde ling bij een Russische kunst deal, maar de laatste maanden is er weinig meer van vernomen. De coronacrisis zou de zaken hebben vertraagd. Ronald de Boer ziet het alle maal met lede ogen aan. ,,Het doet pijn om te zien dat het niet zo goed met hem gaat, dat gaat mij aan het hart." Roys interesse in complotten verklaart zijn oud-teamgenoot uit een stelsel van factoren: beroepsmatige te leurstellingen, zijn scheiding, verkeerde vrienden. ,,Dat maakt hem kwetsbaar." Bij het online platform Café Weltschmerz - podium voor corona-ontkenners - vertelde Roy onlangs dat de kiem voor zijn ideeën is gelegd door zanger Robbie Williams, die in 2014 op Facebook adviseerde de filmtri logie Zeitgeist te bekijken. Die omvat complotten over 11 sep tember 2001, het christendom en de bankensector. Daarmee ging voor hem een compleet nieuwe wereld open. Op Twitter doet Roy de be richten over de naderende rechtszaak af als onzin. 'Ik hoef helemaal niet voor te komen. Is een leugen.' „Ventilatie is een ding in al onze scholen en niet los te zien van onze totale huisvestingsproblemen", vertelt bestuurder Bart de Grunt van scholenkoepel Mijnplein in Raalte (Overijssel). Daaronder val len achttien scholen in de noorde lijke vakantieregio. En sommige staan er al zeker tachtig jaar, inclu sief achterstallig onderhoud. ,,We hebben scholen waar ik vanaf de zolder beneden het lokaal kan zien en door het dak naar buiten kijk." Nederland telt ruim 9300 school gebouwen. De kwaliteit van een deel ervan blijft achter bij de ver wachtingen en voldoet soms niet aan wettelijke eisen, constateerden ambtenaren van meerdere minis teries in maart nog. Het gemid delde schoolgebouw is veertig jaar oud. Dus moet er jaarlijks 730 mil joen euro extra bij om het vervan gingstempo te versnellen. In 2020 meldde een landelijk coördinatie team onder leiding van Doekle Terpstra ook al dat sowieso 11 pro cent (777 locaties) van de toen on derzochte schoolgebouwen nog niet voldeed aan de normen voor de luchtkwaliteit. Subsidie Minister Slob (Basis- en Voortgezet onderwijs) heeft vervolgens toege geven dat de acute ventilatiepro- blemen bij een deel van de scholen moesten worden opgelost, zeker gezien de mogelijke verspreiding van het coronavirus. Hij kwam met een subsidie van 360 miljoen euro op de proppen voor de komende ja- ren, te beginnen met 100 miljoen. Gemeenten konden een aanvraag indienen met een school voor pro jecten om de luchtverversingsca paciteit te verbeteren, kooldioxide meters in iedere onderwijsruimte aan te brengen en een energieregis tratie- en bewakingssysteem voor het hele gebouw te installeren. Ze kregen 30 procent van de kosten en maximaal 1 miljoen euro per aan vraag vergoed. De inschrijving sloot eind juni en de regeling is een succes. Maar ondertussen blijven bij vakbond CNV Onderwijs rich ting het nieuwe schooljaar klach ten binnenstromen van leden over de ventilatie. In het primair onder wijs acht slechts 33 procent van het onderwijspersoneel de ventilatie momenteel op orde, in het voortge zet onderwijs 34 procent en in het mbo 23 procent. Schokkende cijfers Daniëlle Woestenberg, voorzitter bij CNV Onderwijs, spreekt van 'schokkende cijfers'. ,,Slechte ven tilatie zorgt in 'normale tijden' al voor ziekte en uitval. Je zou toch verwachten dat corona als katalysa tor voor oplossing van dit al jaren bestaande probleem zou zijn aan gegrepen. Maar er gebeurt nog veel te weinig. Iedereen wijst naar el kaar." Woestenberg pleit nu voor een noodplan op het gebied van goede ventilatie in het onderwijs. Petra van Haren, voorzitter van de Algemene Vereniging Schoollei ders, deelt dat gevoel van urgentie. ,,Het is bizar dat op veel plekken leerlingen naar school mogen gaan in een luchtkwaliteit die in een kantoorgebouw niet geaccepteerd wordt. Scholen willen aan de slag. Maar willen en kunnen is helaas niet overal hetzelfde." Op aandringen van de Tweede Kamer maakte Slob onlangs be kend dat hij nog 100 miljoen euro naar voren haalt om iedere subsi dieaanvraag te kunnen honoreren en voor een tweede inschrijvings ronde. Van Haren: ,,Een goede eer ste stap, maar volstrekt onvol doende." Gemeenten en schoolbe sturen moeten namelijk alsnog 70 procent van het project zelf finan cieren. De problemen met het kli maat op scholen beïnvloeden de leerprestaties en gezondheid van leerlingen en personeel nega tief, zegt voorzitter Freddy Weima van de PO-Raad. ,,En 80 procent van de scholen heeft een slecht binnenklimaat. Dat moet snel wor den opgelost, maar we krijgen sig nalen van onze leden dat de pot geld ontbreekt bij veel gemeenten en scholen." Ook Weima ziet dat het kabinet recent geen extra initiatieven heeft genomen voor het toekomstbe- stendig maken van schoolgebou wen, waar goede ventilatie voor hem een onderdeel van is. ,,Daar zal de kabinetsformatie belangrijk voor zijn." Want alleen geld voor betere lucht is volgens de voorzitter van de PO-Raad niet genoeg om de gebouwen op te kalefateren. In de Tweede Kamer maken de PvdA en GroenLinks zich hard voor betere ventilatie op scholen. ,,Het is teleurstellend dat er bij het begin van het nieuwe schooljaar in het noorden geen concreet kabinets plan ligt", zegt PvdA-Kamerlid Attje Kuiken. ,,Dat heeft op de han den gezeten, terwijl het juist top prioriteit moet zijn." Lisa Wester- veld (GroenLinks) wordt 'een beetje moe' van het kabinet, zegt ze. ,,Fijn dat er geld naar voren wordt gehaald, maar kunnen alle scholen onder de huidige subsidie voorwaarden dan wél worden ge holpen? Dat betwijfel ik.'' Boek nu op marrea.nl of bel 0571-277744 maandag 23 augustus 2021 GO LL II - Ronald de Boer Bryan Roy in 1990 toen hij furore maakte bij Ajax (links) en in 2020 als groot Cruijff-fan. FOTO''S VI IMAGES, PIM RAS Met medewerking van Dick Sintenie In Noord-Nederland beginnen vandaag de scholen weer, maar onderwijsorganisaties en poli tici houden hun hart vast voor de gezondheid van de kinderen en leraren. Want in vele honder den schoolgebouwen is de luchtkwaliteit belabberd. Dus mag het kabinet niet langer op de handen blijven zitten, oor deelt het onderwijsveld. Edwin van der Aa Rotterdam Van de schoolgebouwen die vorig jaar werden onderzocht, voldeed 11 procent (777 locaties) niet aan de normen. hotelarrangementen van £4497- vanaf Highlights: Deltapark Neeltje Jans De vuurtoren in Nieuw-Haamstede Bezoek aan de stad Domburg of Middelburg Plompetoren Watersnoodmuseum Heerlijk, een paar dagen uitwaaien aan zee in het altijd mooie Zeeland. Grand Hotel Ter Duin (4*) is zo mooi dat je de deur eigenlijk niet uit wilt, maar de Kop van Schouwen zal je betoveren. Het strand is maar liefst 17 kilometer lang en behoort tot de zonnigste gebieden van Nederland. De mooie omgeving bestaat uit duinlandschap, bossen en natuurlijk het strand. Zeeland is populair, dus boek snel! Arrangement: Ontvangst met een welkomstdrankje 2 of 3 x overnachting 2 of 3 x uitgebreid ontbijt 1 x 3-gangen diner (aankomstdag) Wandelroutes door Westenschouwen Fiets- en wandelroutes Gebruik van WiFi Prijs p.p. 3-daags: 169,50 augustus, 119,50 september, 109,50 oktober, 99,50 november en december Prijs p.p. 4-daags: 239,00 augustus, 179,00 september, 169,00 oktober, 149,00 november en december Toeslag bij aankomst op vrijdag of zaterdag: 10,- p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Toeslag alleengebruik: 20,- p.n. Toer.bel.: 2,80 p.p.p.n. Reserveringskosten: 14,95 per boeking. Parkeerkosten: 14,- p.v. Geldig t/m december 2021, m.u.v. feestdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9