Taliban hebben geavanceerd Amerikaans wapenarsenaal G njoyhotels.nl I Hoe kan het voorzoon prijs? c c M €279, 4 AFGHANISTAN TALIBAN €319,'Lp. Kijk voor alle Enjoyhotels op www.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 De Nederlands-Afghaanse familie Shinwari ontvluchtte afgelopen week met stoom en kokend water Afghanistan, omdat vader een vijand is van de taliban. fj C 319, Van aanvalsgeweren tot helikopters De meeste van die wapens waren geleverd aan het Afghaanse leger. Amerikaanse defensiespecialisten maken zich zorgen om wat ze zien. De feestende talibanstrijders sturen regelmatig video's de we reld in van hun laatste aanwin sten. De extremisten hebben nu de controle over heel veel in de Verenigde Staten gemaakte M4- aanvalsgeweren, meldt The Was hington Post. En ook over veel zwaarder spul, inclusief een paar Black Hawk-helikopters en high tech drones. Behalve over dat soort mili taire hardware zijn de experts vooral bezorgd dat de extremisti sche groep nu ook geavanceerde technologie binnen handbereik heeft, inclusief speciale apparaten die door het Amerikaanse leger worden gebruikt om Afghanen te identificeren die Amerikanen en bondgenoten bijstonden. Humvees De taliban hebben zich de laatste weken vooral bewapend met spullen die min of meer werden achtergelaten of overgedragen door de Afghaanse nationale vei ligheidstroepen, zegt Robert Crews, een expert op het gebied van Afghanistan aan de Stanford University. En ze hebben veel te pakken gekregen. Crews somt op: van nachtkijkers en telescopen tot zeer geavanceerde sluipschutters- geweren. En van gepantserde voertuigen en artillerie tot allerlei vliegend oorlogstuig. De grote vraag is of ze ook kun nen omgaan met het moderne Amerikaanse spul. Tussen 2005 en 2021 heeft de VS het Afghaanse le ger ter waarde van een slordige 15 miljard euro bewapend, meldt The Washington Post. Zo beschikte de Afghaanse luchtmacht vlak voor de ineenstorting over ruim veertig operationele in Amerika »De vraag is of ze ook kunnen omgaan met het moderne Amerikaanse spul gefabriceerde MD-530-helikop- ters, aldus de krant, en meer dan 30 UH-60 Black Hawk-helikop- ters. Er waren ook ten minste 23 bruikbare A-29 Super Tucano- aanvalsvliegtuigen, waarvan sommige waren gemoderniseerd om lasergeleide bommen te drop pen. Ook werden 174 M1151 HMMWV's geleverd, beter be kend als humvees. Duidelijk is dat de taliban tien- tallen humvees hebben bemach tigd. Maar ze zouden ook vier Blackhawks te pakken hebben ge kregen en een Super Tucano. Mo gelijk zullen de taliban de Black- hawks proberen te verkopen. Een toestel kost 10 miljoen dollar (8,5 miljoen euro), weet The Washing ton Post. Anti-talibantroepen Uit talibanvideo's zou blijken dat op het vliegveld van Herat is geoe fend met een Russische Mi-17-he- likopter. Buurland Oezbekistan meldde deze week ongeveer 22 vliegtuigen en 24 helikopters uit Afghanistan tot landen te hebben gedwongen. Een kwart van alle vliegtuigen van de Afghaanse luchtmacht zou daar nu staan. Veel resterende Amerikaanse apparatuur zou onklaar zijn ge maakt door vertrekkende Af ghaanse troepen of zijn overge vlogen naar de Panjshir-vallei ten noorden van Kaboel. Daar zijn Af ghaanse anti-talibantroepen be zig zich te hergroeperen onder leiding van Ahmad Massoud, de zoon van wijlen Ahmad Shah Massoud, de vermoorde leider van de Noordelijke Alliantie. Het gezin Shinwari moest door de komst van de taliban Afgha nistan hals over kop ontvluchten. ,,Aan het begin van onze vlucht besefte ik nog niet hoe erg het mis was'', vertelt de 15-jarige Madina over de bizarre reis naar het vliegveld van Kaboel. ,,Onderweg zagen mijn broertje en ik dat het heftig werd op straat en wisten we dat we dat we zo snel mogelijk weg moesten. Zeker om dat onze vader een doelwit was, de taliban zochten hem echt. De chaos werd ondertussen, door de menigte, steeds groter.'' Het gezin wist in eerste instan tie een felbegeerde plek in een vliegtuig te bemachtigen, maar dat vertrok niet. De piloot was ineens verdwenen. Na een hele nacht wachten in een donkere cabine werden ze het vliegtuig weer uit gebonjourd en moesten ze het vliegveld verlaten. Madina: ,,Dan sta je weer buiten op straat, bizar. De taliban stonden inmiddels op de weg, ze schoten in de lucht en sloegen mensen met raketten die ze in hun handen hadden.'' Vervolgens dook het gezin on der in Kaboel, want terug naar huis was geen veilig optie meer. ,,Gelukkig had mijn vader van wege zijn functie contact met de Amerikanen en zij konden ons na enkele dagen met een busje met escorte naar het vliegveld krijgen, waar we op een Franse militaire vlucht mee konden. Want Neder land deed vrij weinig. Belachelijk, want Nederlandse staatsburgers horen die steun te krijgen. Er kwam toen totaal geen hulp en nog steeds zitten er heel veel men sen vast in de omgeving van het vliegveld.'' |25| 5 dagen eten, drinken, slapen en entertainment. Alles-inclusief! Enjoyhotel Riche 95 Inbegrepen bij uw 5-daagse alles-inclusief vakantie Enjoy wellnesshotel Spoorzicht M p GEHEEL VERNIEUWD BI maandag 23 augustus 2021 GO Talibanstrijders poseren met buitgemaakte wapens. foto ap 'De taliban sloegen mensen op straat met raketten' De strijders van de taliban mogen er dan vaak verfom faaid en een beetje middel eeuws uitzien, de wapens die ze tegenwoordig dragen zijn dat allerminst. Op foto's op so ciale media poseren ze trots met geavanceerd, Amerikaans, militair materiaal. Bob van Huët Rotterdam/Kaboel Edwin van der Aa Rotterdam Al 25 Jaar de scherpste prijs! Ql/es jfldusjgf VO kOfl ties Wa/«an afan ririniran e Aan ah an anfarb/nmanf A //ac./nr/iic/a#f Valkenburg - Limburg Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! VOOR SLECHTS P-P- V Ontvangst met warme lunch of koffie met gebak v 4 x Overnachting met uitgebreid "Enjoy" ontbijtbuffet y 4x Warme lunch of lunchpakket y4x Driegangenkeuze menu v Koffiecomer: koffie en thee gehele dag GRATIS Dagelijks alle drankjes van 17:00 t/m 24:00 GRATIS V Bieren, wijnen, fris- en vruchtendranken, jenevers en apfelkorn V Avondvullende entertainment programma's V Hierbij wordt regelmatig een bittergarnituur geserveerd v GRATIS div. auto-, fiets- en wandelroutes en een lunchpakket v GRATIS uitstapjesboekje t.w.v. €6,95 en gebrui infotheek SPA Loppersum - Groningen VOOR SLECHTS VOOR SLECHTS Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage. 4 Geen boekingskosten tk Geen toeslag 1-persoonskamer tk Enjoy garantie: kosteloos omboeken bij negatief corona reisadvies!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4