Nieuwste muurschildering van Goes gaat over de liefde BEVELANDEN EN THOLEN 5 DUURZAME DOEKJES OM MAKE-UP TE VERWIJDEREN Nadenken over duurzaamheid. Het zit Sophie de Voogd in de genen. Soms zit het in kleine keuzes. Soms is het groot, zoals het opstarten van Gotchu beauty, een bedrijf dat duurzame doekjes maakt om make-up te verwijderen. ormaal ge bruik je daar van die wat tenschijfjes voor. Maar die zijn gemaakt van katoen en katoen is een enorm vervuilend product. Er is heel veel water nodig om dat te produce ren", vertelt ze. „Bovendien zit er plastic in." Bij de bamboe/veloursdoekjes die zij op de markt brengt wordt geen plastic gebruikt en is ook geen make-up remover nodig, al leen water. Het verhaal van Sophie de Voogd uit Kloetinge is opmer kelijk. Al van jongs af aan is ze geïnteresseerd in het hergebrui ken van afval. Ze koos voor de stu die industrieel ontwerper, maar tijdens die opleiding begon het wat te schuren. Steeds maar weer nieuwe producten ontwikkelen zonder op duurzaamheid te letten strookte niet met haar levensvisie. Ze maakte de opleiding wel af maar besloot een andere weg in te slaan en vertrok naar Australië. Ze woonde daar twee jaar en verkocht zonnepanelen. Na een korte tus- senstop in Vietnam kwam ze vlak voor de coronacrisis terug naar Nederland. Om geld te verdienen ging ze post bezorgen en nam ze de tijd om te werken aan haar ei gen bedrijfje. Dat ging op het be gin heel primitief; veel onderzoek doen en gewoon thuis achter de naaimachine kruipen en proefmo delletjes maken. Zo ontstond het doekje zoals het er nu uit ziet: een driehoek van bamboe/velours. Het idee achter de driehoeksvorm is dat je hem op kan vouwen en elke keer een nieuwe punt kunt gebruiken waardoor hij acht keer meegaat voor hij de wasmachine in moet. Met deze vorm verspil je bij de productie zo weinig mogelijk stof. ,,Het materiaal waar de doekjes van zijn gemaakt is duurzaam en voor heel veel doeleinden te ge bruiken, luiers bijvoorbeeld, en herbruikbare inlegkruisjes." Maar de make-updoekjes van Sophie zijn ook prima te gebrui- ken om vieze kindersnoetjes mee schoon te maken. ,,Je kan ze bewa ren in een speciaal hoesje van cac- tusleer en aan je tas hangen. Maak je gelijk een statement." Voor de productie heeft De Voogd contact met een fabriek in Mexico. ,,Ik laat ze daar maken om dat de werkomstandigheden daar goed zijn en ik me vooral op de Amerikaanse markt richt. Het cac- tusleer waar de hoesjes van ge maakt worden, wordt op nog geen twee uur van de fabriek in Mexico Het materiaal waar de doekjes van zijn gemaakt is duurzaam en voor heel veel doeleinden te gebruiken geproduceerd, dus dan heb je korte lijntjes. Mijn visie is dat de pro ductie en de materialen zich zo dicht mogelijk bij de markt bevin den. Maar omdat het product ook aanslaat in Nederland (verschil lende Zeeuwse winkels gaan haar doekjes verkopen) ga ik ook een pakket naar Nederland sturen. De ideale situatie zou uiteindelijk wel zijn dat we in Europa ook een pro ducent kunnen vinden." Proefmodellen Het bedrijf van De Voogd bevindt zich nog in de opstartfase. Mo menteel wordt in de fabriek de laatste hand gelegd aan haar proef modellen. Over twee maanden vertrekt De Voogd naar Mexico. Vanuit daar wil ze de Amerikaanse markt veroveren en gaat ze part time werken in een hostel. Trionfera is sinds maandag bezig met het kunstwerk. Met de op drachtgever, de gemeente Goes, sprak hij af dat dat voor het einde van de week klaar moet zijn. En on danks wat tegenslag zaterdag (de hoogwerker stopte er mee) gaat dit volgens hem lukken ,,Ik heb een ruime marge aange houden voor het geval het weer te gen zou zitten." Tijdens de klus kreeg hij al veel complimenten van passanten en voorbijgangers. Dat doet hem goed, vertelt hij. ,,Veel mensen stoppen ook om een foto te maken." Dodici schopte het tot een voor keurslijstje van de gemeente Goes, legt beleidsmedewerker Miranda Loeve uit. Daarop staan namen van allerlei kunstenaars die internatio naal werken. ,,We willen het niveau hoog houden en de collectie steeds een beetje aanvullen.'' Buitenmuseumpje Eigenlijk is Goes-Zuid, waar ook Dodici's werk is aangebracht, een buitenmuseumpje geworden, zegt Loeve. Er is weliswaar een kaart waarop alle werken staan aangege ven, maar ze hoopt op meer. ,,Het zou leuk zijn om een route te ma ken met een gids er bij. Veel men sen zijn er namelijk enthousiast over. Ook mensen uit het buiten land komen daarom hier naartoe." Trionfera's werk - gemaakt onder de artiestennaam Dodici - gaat over liefde. Hij bespoot de muur met een afbeelding van een bejaard stel dat al lang samen is. ,,Ze zijn gelukkig", legt Trionfera uit. „Daarmee pro beer ik een positieve boodschap uit te stralen." maandag 23 augustus 2021 A Sophie de Voogd uit Kloetinge ont wikkelde een duurzaam doekje om make-up te verwijderen. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Het begon achter de naaimachine Melita Lanting Kloetinge -Sophie de Voogd Meer informatie over Sophie en haar bedrijf vind je op: insta- gram.com/gotchubeauty j Kijk op de site bij /video Op de hoek van de Kersestraat en Bessestraat in Goes legt de Italiaanse kunstenaar Edoardo Trionfera de laatste hand aan zijn mural, die hij op de zijmuur van een flatje van Beveland Wonen spuit. Het is de nieuwste aanwinst in de toch al uitge breide collectie muurschilderin gen in de stad. Michiel Bouwman Goes Edoardo Trionfera voor de muurschildering die bijna klaar is. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46