'Fusie' brengt nog geen coalitie NIEUWS 3 Een mbo-student die een startkwalificatie haalt, levert de samenleving drie keer zoveel op als het bedrag dat de studie heeft gekost. Dat blijkt uit onderzoek in Noord-Brabant. aan een schreeuwend tekort is -, houdt de startkwalificatie deze jon geren uit de problemen en bezorgt hun een beter leven. Curio-topman Neutelings noemt het mbo daarom 'van on schatbare waarde'. ,,Het succes wordt behaald door mensen met een startkwalificatie. Nu is de uit daging om ook de groep die uitvalt, in het mbo erbij te houden." Dat vereist extra investeringen in bege leiding, vooral bij jongeren uit risi cogezinnen. ,,Als het economisch goed gaat, trekken bedrijven stu denten vaak met een salaris weg van de opleiding. Dat lijkt voor j on- geren heel aantrekkelijk, maar op lange termijn lopen ze dan toch te gen hun grenzen aan." De bestuursvoorzitter van de be roepsopleider denkt dat de resulta ten van het onderzoek in grote lij nen voor heel Nederland opgaan. ,,We wisten allang dat het mbo een succesverhaal is. En nu weten we ook nog dat we effectief en met hoog rendement opleiden." Adnan Tekin, voorzitter van brancheorganisatie MBO Raad, deelt die conclusie en waarschuwt tegelijk. ,,Een mbo-diploma is goud waard, en is bijvoorbeeld een goede basis voor om- of bijscholen, als dat later nodig is. Mbo'ers zijn door hun opleiding super wendbaar op onze arbeidsmarkt, die nu heel kwetsbaar blijkt. Maar mbo'ers zijn vakmensen, geen vacaturevullers die je afhankelijk van de vraag dan weer hier en dan weer daar zou moeten kunnen inzetten. Het is echt zaak om met het bedrijfsleven goed te kijken naar de aansluiting van het onderwijs op de arbeids markt; die is niet zo maakbaar als vaak wordt voorgesteld." Voor het weekend dachten be trokkenen op het Binnenhof nog dat ergens de komende da gen toch echt een startschot voor coalitieonderhandelingen tussen VVD, D66, CDA, PvdA en GroenLinks gegeven kon worden. Dat had dan moeten gebeuren binnen het scenario waarin de twee linkse partijen gaan samenwerken, hetgeen de blokkade van VVD en CDA ('twee keer links is te veel') zou slechten. Het pakt anders uit. PvdA en GroenLinks kondigden vrijdag een voor links revolutionaire sa menwerking aan, met een 'for matiefusie'. De beide fracties gaan als één opereren bij coali tieonderhandelingen, er komt ook maar één formatieteam aan tafel. Maar voor VVD en CDA verandert dat weinig, zo blijkt uit de eerste reacties. Een echte fusie had de boel wel in bewe ging gebracht, denkt een bron. Dan hadden ze 'heroverwogen'. In een informeel onderonsje za terdag bij D66-leider Sigrid Kaag thuis heeft VVD-aanvoer- der Mark Rutte dat ook nog een keer verteld. i Naar verwachting wil informateur Hamer de partijleiders nog een keer zelf horen over de linkse samenwerking Die boodschap is vooral een domper voor D66, dat al snel na de verkiezingen deze 'Kaag-co alitie' tot voorkeursvariant maakte. Terwijl VVD en CDA een coalitie met Christenunie zien zitten, blijft die combinatie voor Kaag tot dusver taboe. Naar verwachting morgen (vandaag is in de agenda's van hoofdrolspelers amper ruimte) wil informateur Hamer de par tijleiders nog een keer zelf ho ren over de linkse samenwer king, de coalitie-opties en mo gelijkheden die er nog over zijn, nu ruim drie maanden na de start van de klus. ,,Het kan dat ze zegt 'een deel van mijn opdracht is gelukt maar voor mij houdt het hier op' zegt een ingewijde. Maar vol gens Hamers woordvoerder is daarvan geen sprake. De infor mateur is er juist op gebrand om verder te gaan, stelt hij. Breda Wat levert iedere euro die de sa menleving in een leerling of stu dent steekt, op? Dat is al decennia dé vraag in onderwijsland. Curio, een grote beroepsopleidingsinstel ling in Noord-Brabant, liet dat uit rekenen. Daaruit blijkt dat bij ie dere mbo-student die een start kwalificatie voor de arbeidsmarkt behaalt, de opbrengst zeker drie keer zo hoog is als de investering. Met een startkwalificatie op zak kunnen net afgestudeerde mbo'ers vanaf niveau 2 aan de slag in een se rieuze baan. Ze zijn dan productie ver en verdienen meer dan zonder die kwalificatie. Ook leiden aan het mbo geslaagde jongeren tot min der maatschappelijke kosten: er zijn minder uitkeringen nodig, er wordt minder een beroep gedaan op zorg en sociale voorzieningen en er is minder inzet van politie en justitie vereist. Ook vergroot het slagen aan het mbo de kwaliteit van leven. Onderzoekers van economisch adviesbureau LPBL hebben hieraan cijfers gekoppeld. Daaruit komt naar voren dat een mbo-diploma op niveau 2 ruim 90.000 euro aan maatschappelijke baten met zich meebrengt, bij een investering van nog geen 30.000 euro. Het rende- ment wordt nog beter zodra het op leidingsniveau stijgt. Op mbo-ni- veau 3 en 4 komen de maatschappe lijke baten uit op 120.000 euro. De situatie van studenten uit ri sicogezinnen verbetert helemaal bij het behalen van een mbo-oplei- Wij leiden mensen op voor beroepen die de maatschappij draaiende houden ding. Bij hen worden de baten bij een startkwalificatie zelfs ingeschat op on geveer 135.000 per student, hiermee een patroon wordt door broken. Bij Curio starten ie der jaar circa zesdui zend nieuwe mbo-stu denten, van wie uiteindelijk onge veer 75 procent een startkwalifica tie behaalt. Gemiddeld komt een kwart van de studenten uit een ri sico-gezin. De rekensommen tonen aan dat voor de studenten bij speci fiek deze instelling de baten 2,8 keer zo hoog liggen als de kosten. Meerwaarde Curio-bestuursvoorzitter Rob Neutelings: ,,Je kunt de meer waarde van het mbo goed definië ren door te stellen dat wij mensen opleiden voor beroepen die de maatschappij draaiende houden, zoals horecamedewerkers en ba- gage-afhandelaars. Dat is redelijk evident, maar de financiële redene ring erachter kende niemand. Nu blijkt dat het rendement hoog is, maar de winst is over de maat schappij uitgesmeerd. Dat maakt het verhaal inge wikkeld." Feitelijk wordt er dus onder de streep 2,80 euro verdiend voor elke geïnvesteerde euro, een rendement waarvoor iedere aandeel houder of in vesteerder zou teke nen. En naast dat mbo- instel lingen verpleeg sters, installatie monteurs, bak kers en lood gieters oplei den - vaak be roepen waar- maandag 23 augustus 2021 GO Opleiden mbo'ers levert maatschappij geld op Informateur Mariëtte Hamer zal op zoek moeten naar een nieuwe list om de formatie uit het slop te trekken. Gehoopt werd op een doorbraak vo rige week, maar veel partijen blijven bij hun blokkades en voorkeuren. Niels Klaassen Den Haag Een docent begeleidt mbo-studenten bij een opdracht. foto curio Edwin van der Aa - Rob Neutelings, Curio Bestuursvoorzitter Rob Neutelings van de instelling voor be roepsonderwijs Curio. FOTO CURIO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3