Net Feyenoord, dat Ajax 1-1 2 EREDIVISIE FC TWENTE - AJAX Ajax maakt zich met voorzichtige zorgen op voor de loting van de Champions League. Als de kampioen in het miljardenbal voor de dag komt zoals tegen FC Twente gisteren, maakt het nauwelijks uit welke clubs donderdag in Nyon uit de koker rollen. Ten Hag zei dat zijn ploeg zich leek te hebben 'verslapen' COLUMN HUGO BORST Onwijs lachen als je als neutrale toeschou wer mag toekijken. Is het omdat het slapstick is, of genieten we stiekem van onkunde, zijn we uit op leedvermaak? Steeds als iemand de bal wil controleren stuit het ding weg. De bal gaat via schouderbladen, schaambeen, stuitje, rechteroor. Iemand wil 'm op het voorhoofd nemen, maar de bal komt op de fontanel. De speler ziet sterretjes en bukt. Het spel blijft heen en weer gaan, de bal vliegt door de lucht. Wie gaat 'm controleren? Er hangt een meeuw in de lucht, die wacht tot de voetballers zijn vertrokken. Het mollenveld is opengereten door de spits die 110 kilo weegt. Hij blijft vergeefs slidings maken. Er liggen wormen bloot. Was de bal een mens, dan zuchtte en steunde hij. Hij wordt steeds verkeerd geraakt. De wind voert 'm mee. De spelers zijn de schuldigen. Ze zijn incompe tent. Ik was er zo een. Ik heb dit voetbal jarenlang gespeeld, in de onderbond van Rotterdam. Het was een slagveld. Ik herinner me een wedstrijd in Ouddorp. Eén doel leunde naar achteren. Het net zat vol gaten. Houten palen met balafdrukken van der by's van jaren geleden. Waar de nerveuze keeper stond, was blubber. Als je niet oplette, kreeg je stomp in je maag. De scheidsrech ter zag nooit iets. Kenneth Perez liet bij Dit was het weekend stukjes zien van de wedstrijd FC Twente-Ajax. Flipperkast- voetbal. Schouderbladen, schaambeen, stuitje, rech teroor. En daar liepen Tadic, Blind en Graven- berch. Ze bleken incompetente voetballers. Ajacie- den die flipperkastvoetbal spelen. Het kon niet waar zijn. Zou het kunnen dat Berghius, eh Berghuis, bad karma heeft meegenomen van Feyenoord naar Ajax? Bij Feyenoord spelen ze al jaren onderbond- wedstrijden met flipperkastvoetbal. En nu ineens niet meer. De Kuip is de Arena. Feyenoord lijkt verlost van een vloek. Heeft Berghuis die vloek met zijn beladen transfer opgeheven? Maar Feyenoord speelt Ajax-voetbal. De spelers staan 'hoog' op het veld, ze zijn optimistisch, vrolijk en energiek, ze razen over het veld, ze hebben een gezegende techniek, ze denken na, ze winnen, zelfs als ze niet eens top zijn. Ook raar: in de rust, bij 0-0, geen gefluit omdat de promovendus maar niet wordt bedwongen - nee, een beschaafd applaus. Zo van: kom op jon gens, dit komt straks goed. In welke parallel universum zijn we? Wat is hier aan de hand? De rode baan staat toch echt niet in het midden. We zijn in de Kuip. Er wordt alleen gemopperd op de gezondheidsminister. Het in de Kuip bekende flipperkastvoetbal wordt in Enschede gespeeld. Perez laat het zien. FC Twente is beter dan Ajax. De 19-jarige Graven- berch mokt als hij wordt gewisseld. Alvarez slaat iemand op zijn achterhoofd. Ik kijk nog een stukje Ajax. Goh, net Feyenoord, dat Ajax. Hoe loopt dit af? Kan het dat Berghius, eh Berghuis, bad karma meebracht naar Ajax? Eredivisie Ajax met 'Berghius' in de basis Canada Klomp met Cavalry naar kop Bij Ajax weten ze dat voor de vu rig gewenste overwintering op het hoogste Europese toneel en nieuwe krachtmetingen met de crème de la crème van het voet bal, veel afhankelijk is van de lo ting. Erik ten Hag wees er tijdens het trainingskamp in Oostenrijk nog op. Ajax neemt plaats in pot 3, onder meer doordat Villarreal in de Europa League en Lille in de Ligue 1 stuntten. Dan kun je nog zo hunkeren naar een her haling van de succescampagne van 2019, maar bij een poule met de grootste sterrenteams zoals Paris St. Germain en Manchester City ben je al snel gezien. Maar dat is Ajax ook als het zich tegen - pak 'm beet - Lille, Sevilla en Malmö zo presenteert als in Enschede. Daar bleek de ambitieuze landskampioen na melijk ook mentaal nog ver ver wij derd van het niveau dat nodig is om zich staande te houden in het Europese geweld. Veel ogen zijn met de rentree van vleugel spits Antony in de selectie ge- richt op de concurrentiestrijd met topaankoop Steven Berghuis, maar de valkuil van het tevreden houden van de vele talenten en karakters in de groep doemde op een andere po sitie op. International Ryan Gravenberch, de speler met de meeste Ajax-mi- nuten afgelopen seizoen, sjokte nog net niet hoofdschuddend naar de zijlijn toen hij tot zijn verbazing het veld moest ruimen voor Devyne Rensch. Daley Blind moest het spel van Ajax vanuit het middenrif van meer rust voorzien. Edson Alvarez, die zijn arm nog even om de schou der van kompaan Gravenberch had geslagen, maakte tien minuten voor rust een gefrustreerde indruk. Dat uitte hij met een tik in de nek van Michal Sadilek. Arbiter Dennis Hi- gler zag het niet, terwijl de VAR er vervolgens niets in zag. Daarmee bleef Ajax een herha ling van vorig jaar, toen Tagliafico in het eerste en Alvarez in het derde officiële duel een rode prent kregen voorgeschoteld, bespaard. Wat Ajax in tegenstelling tot de voorgaande editie, toen Klaas-Jan Huntelaar zijn laatste goals voor de club maakte, niet bespaard bleef, was te recht puntverlies. Ten Hag zei dat zijn ploeg zich voor het vroege duel leek te hebben 'verslapen'. Daardoor miste hij de 'urgentie' bij zijn spelers. Ajax was onherkenbaar. Voor rust ging het mee in de vechtwedstrijd die Twente er in de sfeervolle Grolsch van maakte. Flitsende combinaties en (uitgespeelde) kansen bleven uit, omdat het spel niet, traag of stroperig werd verplaatst. Daarmee gaf het Twente, dat vooral in duels maandag 23 augustus 2021 Topvoetbal zien is eervol, maar er gaat niets boven een pot flipperkastvoetbal. Hoe meer je erover nadenkt hoe bizarder het is. GO Het is nog even wennen voor de materi aalmannen van Ajax, de naam van Steven Berghuis. De aanvaller, deze zomer overge komen van Feyenoord, speelde de eerste helft van het duel met FC Twente met 'Berghius' op zijn rug. Het is voor het eerst dat Berg huis bij Ajax met zijn ach ternaam op zijn shirt speelt. Tegen PSV en NEC speelden de Amster dammers in het thuisshirt en daar staan dit seizoen geen namen op. Daan Klomp (foto) uit Wis- senkerke won in de nacht za terdag op zon dag met zijn club Cavalry de topper tegen koploper Paci fic met 1-2 in de Canadese competitie. Ca valry blijft op de tweede plaats, maar heeft één punt minder dan Pa cific dat een wedstrijd meer speelde. Klomp speelde de hele wedstrijd in deze topper die werd be slist door twee goals van Joe Mason. Klomp pakte wel zijn tweede gele kaart van het seizoen. Prille zorgen Johan Inan Enschede Sébastiaan Haller maakte 11 doelpunten in de laatste 15 ere divisie-wedstrijden. In de laat ste vier scoorde hij op een rij. I FC Twente - Ajax 1 0-1 52. Haller 87. Pröpper 1-1 Opstellingen Unnerstall Stekelenburg Troupée Mazraoui Pröpper Timber Oosterwolde Martinez Smal Blind 72. Hilgers Gravenberch Sadilek 65. Rensch Vlap Klaassen 66. Bosch 89. Danilo Ilic Alvarez 65. Cleonise Berghuis Zerrouki 65. Antony Ugalde Haller 84. Rots 84. Neres Menig Scheidsrechter: Higler Toeschouwers: 20.000 Bryan Lins- sen viert de 2-0 tegen Go Ahead Eagles. FOTO ERIK PASMAN/ PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34