Boekentip zomerhit In zijn hoofd gis en kolkt het Festivalheimwee <D 6 Na deze zomer vestigt Vivian van Dam (23) uit Burgh-Haamstede zich definitief buiten Zeeland. Het is dus haar laatste zomer als horeca- medewerkster bij Deltapark Neeltje Jans. En dat vindt ze best jammer. Het was 1990. Aarzelend legden wij, twee studenten Nederlands, contact met de door ons zo bewonderde schrij ver Jeroen Brouwers. Of hij wilde meewerken aan een interview. Tot onze verbazing stemde hij toe. ,,Kom maar langs", bromde hij. Het werd - voor ons tenminste - een onver getelijke dag in huize Louwhoek in Exel, dat we zo goed kenden uit zijn boeken. Brouwers, die literatuur ademt, bleek ondanks zijn repu tatie als knorrige kluizenaar buitengewoon hartelijk, al sprak hij van 'een verloren dag'. „Je kunt beter een dag slecht schrijven dan een goed interview weggeven." Een weer gave van die verloren dag verscheen pagina groot in De Gelderlan der. Ook al was niet elk nieuw boek een mees terwerk, de bewonde ring voor de man die prachtromans zoals Bezonken rood en De zond vloed schreef, is nadien nooit verdwenen. Vo rig jaar verscheen Cliënt E. Busken, over een man die na een val in een instelling voor de menterenden belandt. Hij houdt zich uit pro test doofstom, maar de lezer kruipt in zijn hoofd, waar het gist en kolkt. Het is een weergaloos, adembenemend boek, geschreven zoals Brouwers dat alleen al kan en terecht bekroond met de Libris Litera tuurprijs. Mocht Cliënt E. Busken inderdaad zijn laatste werk zijn, zoals hij zelf min of meer heeft aangekondigd, dan is het een af scheid in grootse stijl. JEROEN BROUWERS CLIËNT E. BUSKEN Ik was nog lang niet geboren toen Wood stock in 1969 werd gehouden. Ik heb na tuurlijk wel de documentaire gezien, be zoek graag festivals en kan me een aardig beeld vormen van de vrolijke houtje-touwtje- chaos. Die viel later niet meer te reconstrue ren, zo verscheen er recent een docu mentaire over de rampzalige en van geweld doordrenkte editie van Wood stock '99. Zangeres en op- perhippie Joni Mitchell was niet op de aller eerste Woodstock, maar schreef er wel het ge lijknamige nummer over. Crosby, Stills, Nash Young waren er wél en vonden dat het nummer van Joni de de sfeer van het festival zo goed weer gaf, dat ze hun eigen versie op namen. Die vervolgens óók weer heel goed was. Het is het nummer bij uitstek voor festival- heimwee. Tot we weer op de festivalcamping over scheerlijnen terug naar de tent kunnen struikelen. Op een dag dat je bijna uit je hemd waait op de Oosterscheldekering, zijn er toch heel wat be zoekers die de regen en wind trotseren voor een bezoekje aan Deltapark Neeltje Jans. Regenjas en stevige stappers aan en gaan. De parkeerplaats staat goed vol en het minder mooie weer wakkert de eet lust bij de bezoekers extra aan. Vi vian van Dam uit Burgh-Haamstede en haar collega's van het horeca- plein hebben het dan ook lekker druk. Vivian vult een vitrine met zoete lekkernijen aan en legt ondertussen gasten vriendelijk uit dat ze de slag room voor de warme chocomel bij de kassa geserveerd krijgen. Ze be weegt zich hier als een vis in het water en dat is niet zo gek. ,,Dit is de derde zomer dat ik hier werk. Al moest ik wennen toen ik net startte, inmiddels weet ik pre cies hoe alles werkt." Na haar mid delbare school vroeg Vivian zich af wat ze die zomer eens zou gaan doen. ,,Ik wilde wel een baantje in de horeca, maar dan wel voor over dag. Gewoon op tijd opstaan, aan het werk en geen avonden. Als je pas om vijf uur moet gaan werken, zit je er toch de hele dag een beetje tegenaan te hikken." ,,Ik reed met de bus vanuit Mid delburg vaak langs Neeltje Jans en toen bedacht ik dat daar misschien wel kon werken. Via de website heb ik gekeken of er vacatures waren en mijn sollicitatie ingestuurd. Ik werd direct uitgenodigd en de dag na het gesprek ben ik al begonnen." Zo snel kan het gaan. In het begin stond Vivian ook achter de informa tiebalie, maar ze merkte dat het ho- recawerk beter bij haar past. ,,Bovendien was er nood aan mensen in de horeca en ik kon daar meer uren werken. Ik heb er erg veel plezier in om de voorbereidingen te doen. Zelf ben ik niet zo goed in ko- ken, hier kijk ik soms mee in de keuken, dan leer ik er ook nog eens wat van." Vivian begint meestal tussen ne gen en half tien in de ochtend. ,,Ik vul van alles aan, flesjes drinken, bekertjes, koffiebonen enzovoorts. Daarnaast maak ik fruitsalade, snijd komkommer en tomaat, dat soort dingen. En natuurlijk zorgen we dat er voldoende koffie en gebak klaar staan. De eerste bezoekers die bin nen komen, snakken soms echt naar een kopje koffie na hun reis hierheen." Aanpoten ,,In de loop van de dag spring ik ei genlijk overal bij waar nodig. Ik maak pizza's, zorg dat voorraad aan gevuld wordt en draai soms kassa. Als om twaalf uur de warme keu ken open gaat, is het een tijdje pie ken. Het lijkt wel of iedereen dan tegelijk wil eten. Ook als er een flinke regenbui valt, kan het opeens razend druk worden, omdat men sen allemaal naar binnen komen om te schuilen." Op zomerse dagen bemant Vi vian vaak de snackcorner. Dat is flink aanpoten. ,,Het is daar heel druk, het ligt centraal op het park, iedereen komt er langs. Mensen ne men nog wat mee voor ze de rond vaartboot opgaan of tijdens het wachten bij de glijbanen." Vivian laat zien hoe ze dan tussen de snackcorner en het hoofdgebouw heen en weer sjeest: in een elek trisch golfkarretje. ,,We brengen er voorraad mee heen en weer. Zo'n stuk lopen met een doos friet is te zwaar en duurt te lang. Ook voor een enkel EHBO- geval wordt het karretje gebruikt. In het begin moest ik er even aan wen nen. Al had ik een rijbewijs, het is toch moeilijker dan het lijkt over die smalle paadjes." Volop hoogseizoen Vivian doet haar werk al een paar zomers met veel plezier. Ze houdt van de afwisseling en is blij met maandag 23 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft verslaggever Rolf Bosboom elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Verslaggever Sophie Stockman kiest de hele week zomerhits uit. GO Vivian voelt zich als een vis in het water op Neeltje Jans Mariska den Hartog Burgh-Haamstede <U <u o Vivian sjeest tus sen de snackcorner en het hoofdgebouw heen en weer in een elektrisch golfkarre tje. ,,Al had ik een rij bewijs, het is toch moeilijker dan het lijkt over die smalle paadjes.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26