II II II II ZEELAND Meeuwen snaaien het gewoon uit je handen. Het zijn vliegende rat ten." Van Maanen heeft ter af schrikking twee plastic raven op de balkonreling gemonteerd. ,,Dat hielp in het begin even. Inmiddels trekken de meeuwen zich er niets meer van aan." Smurrie Buurvrouw Sandra Harms vertelt een identiek verhaal. ,,Ze lopen over het dak heen en weer en krijsen naar elkaar. Dat gaat soms ten koste van je nachtrust. Ik durf ook mijn was niet meer op het balkon te zet ten, want die zit in een mum van tijd onder de meeuwenstront. Dan kan ik het opnieuw gaan wassen. Trouwens ook mijn auto zit voort durend onder de smurrie. Elke week kan ik naar de wasstraat." Dakdekkers moeten ook uit hun doppen kijken. Theo Jansen, bewo ner van de Lange Zelke, zag onlangs aan de overkant van zijn apparte ment dat meeuwen dakdekkers verjoegen. Gewapend met para plu's konden ze uiteindelijk een lekkage in het dak repareren. ,,Je moet, ook als bewoner, voortdu rend op je hoede zijn. Meeuwen kunnen je zo aanvallen." Jet Kokelaar, die aan de Oude Markt en appartement bewoont, herkent het. ,,Je kunt niet zomaar het dak op. Je moet een bezemsteel meenemen om je te beschermen." De terreur beperkt zich niet tot de platte daken. Argeloze toeristen moeten eveneens op hun hoede zijn, want net als de kraaien in de beroemde film The Birds van Alfred Hitchcock storten meeuwen zich als duikbommenwerpers op men sen. Op de luifel boven het waren huis loeren ze naar beneden, wach tend op een slachtoffer. Koke laar: ,,Wie bij de Hema een broodje Het klinkt misschien overdreven, maar die meeuwen maken van mijn leven een hel -Karin van Maanen worst haalt, wordt standaard ge waarschuwd buiten op te passen voor de meeuwen. Worst, softijs, friet, ze pakken alles hoor. Laatst liep hier een mevrouw met een Snickers in haar hand. Een meeuw pikte de reep in een oogwenk mee. Kinderen die op de boulevard chur- ros kopen, komen soms huilend thuis omdat meeuwen hen hebben lastig gevallen. Dan zijn meeuwen niet leuk meer." Bij viswinkel en lunch room Visamy aan het Bel- lamypark zijn ze de meeuwen spuugzat. Eige naar Kim de Nooijer: „Ze zitten op de parasols te wachten totdat gasten opstaan. Ze storten zich op de restjes, maar slopen tege lijkertijd de boel. Kapotte glazen en borden, de hele dag door ge beurt het. Ons team is een soort meeuwenwacht. Zodra gasten vertrekken, rennen wij naar de tafels. Iedere dag moeten we ook de poep wegspuiten. Soms zit ten ze in de afvalcontainer achter de zaak. Ze bijten zelfs als je ze wegjaagt. Ze lijken steeds min der bang te worden, ze hebben schijt aan alles." 15 klachten Bij de gemeente Vlissingen zijn de afgelopen twee maanden 15 meldingen van overlast door meeuwen gedaan. De fracties van POV en CDA hebben er vra gen over gesteld. Het college van burgemeester en wethouders moet nog antwoorden. Jolanda Lichtenberg van de Stichting Dierenwelzijn Walcheren nuanceert de klachten en wil de schuld niet alleen bij de meeuwen leggen: ,,De plekken waar meeuw en al jarenlang terugkomen om te broeden worden volgebouwd. Daardoor verplaatsen ze zich. We nemen hun leefgebied af, leggen er wegen aan en vinden het gek dat ze nu op daken in de binnenstad broe den. Ik denk dat de overlast geleide lijk weer zal afnemen. Bewoners kunnen daar ook aan bijdragen. Bij voorbeeld door vuilnis niet naast de afvalcontainers te zetten." Broedplaatsen vol De dakloze meeuwen lijken vooral naar het centrum te trekken. Sandra Harms, bewoner van de Lange Zelke, signaleert dat er dit jaar in derdaad extreem veel meeuwen in de binnenstad zitten. Ze vermoedt dat ze zijn verkast omdat hun vo rige broedplaatsen zoals het Schel- dekwartier worden volgebouwd. ,,Bovendien gooien mensen hier voedsel op straat. Daar komen ze op af. Ik weet dat meeuwen be schermde vogels zijn. De enige op lossing die ik kan bedenken, is aan leg van broedgebieden elders. Mis schien kan de gemeente dat over wegen." Jet Kokelaar denkt aan nestbeheer. „Bijvoorbeeld eieren weghalen en er nepeieren voor te rugleggen. Op die manier verstoor je het broedproces." Maïsolie De gemeente Den Haag broedt op een dergelijke methode. Door de ei eren van broedende meeuwen op daken in te smeren met maïsolie komt er geen zuurstof meer door de schalen heen en komen er ook geen nieuwe kuikens meer uit. Omdat er alleen wordt ingegrepen bij overlast zou hooguit tien tot vijftien pro cent van de meeuwennesten ge troffen worden, zegt wethouder Hilbert Bredemeijer. Voor de aan pak is wel een ontheffing van de provincie nodig, want de meeuw is een beschermde diersoort. Morgen mogen ze ermee begin nen, foetert bewoonster Karin van Maanen. „Er moet echt iets aan worden gedaan. Het is zomer, maar ik moet de ramen dichthouden, an ders kan ik helemaal niet slapen. Ook dat agressieve gedrag van de meeuwen is doodeng. Het klinkt misschien overdreven, maar die meeuwen maken van mijn leven een hel." Kijk op pzc.nl/video Krijsende meeuwen op een dak aan de Lange Zelke. fotos lex de meester maandag 23 augustus 2021 De plastic raven hielpen in het begin. Inmiddels trekken de meeuwen zich er niets meer van aan Je moet als bewoner voortdurend op je hoede zijn. Ze kunnen je zo aanvallen Ons team is een soort meeuwen wacht Als ik mijn was op het balkon zet, zit die in een mum van tijd onder de meeuwen stront het zijn net vlieg Karin van Maanen installeerde plastic raven op haar balkon om de meeuwen af te schrikken. Theo Jansen heeft als bewoner van de Lange Zelke ook last van de meeuwen. Kim de Nooijer van Visamy zegt dat de meeuwen dagelijks zorgen voor kapotte glazen en borden. Volgens Sandra Harms zitten er dit jaar meer meeuwen in de binnenstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23