Costa! is terug met meer muziek, dans en humor O 16 MEDIA CULTUUR DRAMASERIE DERTIGERS Echt veel geld was er niet voor de dramaserie Dertigers, maar er waren wel veel kijkers. Dus begint vanavond een nieuw seizoen. Regisseur Elzelien Peters trekt daarin haar eigen plan. Je kunt het nooit voor iedereen goed doen.'' Op het strand van Salou kropen toeristen gis termiddag even omhoog van hun badlaken. Aan de rand van de Middellandse Zee verza melden de castleden van de nieuwe Costa!! zich voor de presentatie van de gloednieuwe film. Acteurs als Abbey Hoes, Soy Kroon, Ste phanie van Eer, Oscar Aerts, Zoey Ivory van der Koelen en Roeland Fernhout poseerden in de Spaanse hitte voor de fotografen en leken zo weggelopen uit scènes van de nieuwe Costa!!-film. Twintig jaar na de eerste Costa! met Katja Schuurman, Georgina Verbaan en Daan Schuurmans komt er dus weer eentje, zo'n feelgoodfilm over zon, zee, liefde en vriendschap. ,,Maar het is geen deel twee", waarschuwt Jon Karthaus, regisseur en samen met Diederik Jekel verantwoordelijk voor het script. ,,Costa!! staat op zichzelf, maar er zitten wel herkenbare dingen in." Costa!! is geen deel twee, maar is wel herkenbaar Costa! verbrak op de eerste bioscoopdag records. Niet eerder trok een Nederlandse film op een openingsdag zoveel bezoekers, name lijk 22.000 in 82 bioscopen. Na het eerste weekend stond dat aantal al op 100.000. Na de film volgde de televisieserie met vier reeksen. Van de cast van de eerste film is alleen Katja Schuurman overgebleven. „Uiteraard moest ze eerst het script lezen, maar ze was er wel voor te porren", vertelt Karthaus. ,,We hebben in Nederland wat gedraaid en morgen gaan we hier aan de slag." 'Hier' is het Spaanse Salou, waar crew en cast de komende vier weken de film draaien. In het verhaal van toen speelde Katja Schuur man Frida, de propper die bezoekers naar de club Costa moest lokken. In de nieuwste film vertolkt ze de rol van moeder. Haar dochter Anna (Abbey Hoes) reist af naar de Spaanse kust om met Bibi (Stephanie van Eer) avontu ren te beleven. Andere rollen zijn weggelegd voor onder anderen Tina de Bruin, Lisa Zweerman, Sinan Eroglu en Ella June Henrard. Hoe anders deze Costa is? Karthaus lacht. ,,Het wordt een echte romantische komedie. Met meer humor, meer muziek en meer dans." Voor de choreografie schakelde hij Timor Steffens in. ,,Daarmee kan de cast zo goed uit de voeten. We hebben zoveel multi- talenten in een groep. Een feest om mee te werken." Koefnoen in theater Janny als standbeeld et was een onopzettelijk schot in de roos, het succes van het eerste seizoen van Dertigers. De van oorsprong Belgische dramaserie werd naar Nederland gehaald en met minimale aanpassingen en low budget opgenomen. Uiteindelijk werd de NPO-serie van BNNVara maar liefst 5,3 miljoen keer bekeken. Regisseur Elzelien Peters, die ook betrokken was bij Jeuk en 't Schaep met de 5 pooten, hoorde opvallend vaak mensen in haar omgeving zeggen dat ze de serie hadden gezien. ,,Ik denk dat dat toch komt door de herkenbaarheid en de groepsdynamiek." Vrienden die verliefd op elkaar worden, maar twijfelen omdat ze hun vriendschap niet op het spel willen zetten. Een gezin met kinderen waar van de ouders met elk een eigen drukke baan langs elkaar heen leven en op elkaar uitgekeken raken. Een dertiger die een carrièrekans krijgt in het buitenland en twijfelt of ze daarvoor huis en haard moet achterlaten. Omgaan met een demen terende moeder, ongelijke verwachtingen binnen een relatie, co-ouderschap, een carrière combine ren met een sociaal leven, een foute vriend, het komt allemaal voor in echte leven én in Dertigers. Zowel persoonlijke dilemma's als de gezamen lijke problemen vormen de rode draad in de serie over een stel Amsterdamse vrienden. ,,Het verhaal speelt zich af in de Randstad, maar ik denk dat de problematiek niet erg randstedelijk is", zegt Peters. ,,Daarom kan iedereen zich erin herken nen." Het tweede seizoen, dat vanaf vandaag dagelijks te zien is op NPO 3 heeft Peters, samen met ac teur en schrijver Lykele Muus, meer naar zich toe getrokken en 'vernederlandst'. ,,Het oorspronke lijke script is geschreven door Belgen. Die hebben de neiging om overal omheen te draaien, terwijl Nederlanders recht voor hun raap zijn. En in vriendengroepen zijn Nederlanders niet altijd aar dig voor elkaar." De Nederlandse versie is ook luchtiger dan die van de zuiderburen en 'met meer humor'. ,,Door- dat we sommige scènes korter konden maken - omdat we veel eerder tot de kern konden komen - konden we eigen scènes met humor toevoegen. Dat is ook belangrijk in een dramaserie." Barricades Peters: ,,We hebben bijvoorbeeld niet te veel aan dacht besteed aan het homostel in de vrienden groep. Ik vind een homostel niet wereldschok kend. Dat ligt in België anders. Emancipatie van homoseksualiteit is belangrijk, maar ik wil dat laten zien zonder heel erg op de barricades te staan. Bij de Belgen had een van de homomannen enorme problemen met zijn stiefmoeder om zijn geaardheid. Ja, dat station zijn we in Nederland wel gepasseerd." Net als het diversiteitsstation. ,,Dat zo'n serie divers moet zijn, daar let ik wel op, want dat is belangrijk. Bij het eerste seizoen heb ik daar ook op gelet, maar ik kan concluderen dat je het op dit gebied eigenlijk nooit helemaal goed kunt doen. Er was een stel - ze zijn inmiddels uit elkaar - waar van de man een Turkse achtergrond heeft en de vrouw een Surinaamse. We kregen commentaar dat het te verantwoord divers was. Dus nu denk ik: ja, het moet representatief zijn, maar het zal nooit voor iedereen goed kunnen zijn." De 24 afleveringen van het tweede seizoen zijn met een team van twintig man opgenomen. Naast de vaste cast zijn er nieuwe gezichten toegevoegd. Eric Corton, Mustafa Duygulu en Abbey Hoes maken net als John Buijsman, Jip van den Dool en Margo Dames hun opwachting in de serie, die in minder dan zes maanden is opgenomen. ,,Dat kun je inderdaad een hoog tempo noe- Katja Schuurman in Costa! (2001). Ze speelt ook in de nieuwe film Costa!!. Costa! is terug. Geen vervolg op de hit van 2001, wel een gloednieuwe film, Costa!! ge heten, die in het voorjaar van 2022 in de bioscopen moet verschijnen. Mét dezelfde ingrediënten: zon, zee en de liefde. Dennis Jansen —Jon Karthaus, regisseur maandag 23 augustus 2021 GO SATIRE Het duo Koef noen keert terug in het theater. Owen Schumacher en Paul Groot toe ren vanaf sep tember door Nederland met Koefnoen Live!. Het satirische programma was in 2016 voor het laatst op televi sie te zien. TELEVISIE Voor KWF Kan kerbestrijding poseerde Janny van der Heijden (Heel Holland Bakt) als levend standbeeld in de gedaante van KWF-op- richter koningin Wilhelmina. Ze is woensdag te zien in een live uitzending op NPO 1. ■u WÈÊmmm Raounak Khaddari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16