12 NIEUWS ■Ut-'"-. In bijna vier op de vijf gevallen is overbieden op de vraagprijs van een woning bittere noodzaak om het huis te bemachtigen. Maar een grote groep huizenverkopers neemt graag genoegen met een lager bod als er een klik is met de kopers, of weigert zelfs pertinent het huis aan beleggers te verkopen. igenlijk had Julia d'Aulnis (28) de hoop op een eigen huis al bijna opgegeven, in ieder geval in Amster dam. Nadat ze met haar vriend Stijn (34) uitweek naar Amers foort, kwam ze in de huidige koopwoningmarkt terecht: aanbod is snel weg, voor een uitzonderlijk hoge prijs, en zonder fors overbie- den komt een koper er niet tussen. Het geluk lag echter op straat voor D'Aulnis en ze vertelt dat graag. ,,Al is het een uitzondering, blijk baar kan de huizenmarkt anno 2021 ook vriendelijk, gastvrij en warm zijn." Na een bezichtiging zat het stel op een stoep na te praten over het huis dat ze net hadden gezien, toen een man hen aansprak en een grapje maakte, vertelt D'Aulnis. ,,Toen vroeg ik: 'wat vindt u van deze buurt?' We kwamen aan de praat en toen zei hij 'als je een huis zoekt, mag je ook bij ons langsko men, want ons huis staat te koop'." Eerst hadden ze nog een andere bezichtiging gepland. ,,Daar waren veertig andere gegadigden, dus dat zou 'm waarschijnlijk niet wor den." D'Aulnis en haar vriend be sloten daarna op het aanbod van de man in te gaan. Bij het huis van de toevallig ge troffen verkoper aangekomen bleek deze verrast dat D'Aulnis en haar vriend waren gekomen. ,,Hij deed stralend open. We werden heel hartelijk ontvangen en moes ten beslist mee-eten met de Turks Nederlandse familie die in de tuin zat. Daarna kregen we een rondlei ding en werden we enthousiast over het huis. De eigenaar zei dat als we een bod uitbrachten, we een goede kans maakten het te krijgen." En zo gebeurde het. Er waren nog wel andere bezichtigingen en D'Aulnis deed niet het hoogste bod. ,,We hadden een bescheiden bod gedaan ten opzichte van de vraagprijs en volgens de verko pend makelaar was het niet het hoogste bod, maar de eigenaar heeft het ons gegund. Hij vond het een goed bedrag en genoeg is ge noeg. Hij wilde graag dat andere mensen herinneringen zouden maken in het huis, zoals ook zijn gezin dat had gedaan. Ik vind het een positief geluid na alle ramp- verhalen die je hoort en leest." Niet uniek Hoe uniek is dit verhaal? Dat zocht huizensite Funda onlangs uit in een enquête. Het blijkt dat een grote groep huizenverkopers niet in alle gevallen gaat voor het hoog ste bod. Zo'n 75 procent van de woningbezitters die plannen heb ben hun huis te verkopen, prefe reert het huis te verkopen aan een nieuwe bewoner, en niet aan een belegger. Wel mag het verschil voor een deel van hen niet te veel oplopen. De helft van de verkopers zwicht voor de belegger als het prijsverschil tussen wat een po tentiële bewoner en een belegger biedt, groter is dan 10.000 euro. Quintin Schevernels, directeur van Funda, ziet een bepaald idea lisme naar boven komen bij verko pers. ,,Ze vinden het belangrijk aan wie ze hun woning verkopen, en geven de voorkeur aan iemand die ook in het huis gaat wonen. Het wijst erop dat woningverko pers, die zelf ook vaak weer kopers zijn, zich bewuster worden van het prijsopdrijvende effect van verkoop aan beleggers voor ver huur." Competitie Particuliere investeerders zijn vaak actief in wijken waar jonge mensen willen wonen. Hierdoor kan competitie ontstaan tussen investeerders en koopstarters, al dus het Kadaster in een onderzoek van eerder dit jaar. In de afgelopen tien jaar kochten particuliere investeerders in de grote steden zo'n 13 procent van de door eigenaar-bewoners verkochte woningen. In heel Nederland lag dat aandeel op ongeveer 7 procent. In het laatste kwartaal van 2020 stegen deze percentages naar res pectievelijk 25 en 15 procent. Het Kadaster stelt dat de actieve rol van beleggers op de woning markt hoe dan ook een prijsop drijvend effect heeft. Dat denkt ook Nic Vrieselaar, woningmarkt- econoom van de Rabobank. ,,Zelfs als beleggers niet in dezelfde vijver vissen als starters of andere hui zenkopers die er zelf in willen Geld dat je nooit hebt gehad, kun je ook niet missen gaan wonen, hebben ze een prijs opdrijvend effect. Ze vergroten immers de vraag naar woningen." Het is in sommige gevallen niet eens vanuit puur idealisme dat verkopers weigeren mee te doen aan een biedingenstrijd. Paul Sol- leveld uit Nieuwerkerk aan den IJssel zette zijn huis te koop en de makelaar selecteerde 21 geïnteres seerde kopers. De bewoner keek vervolgens op tegen de kijkdagen die georganiseerd moesten wor den voor bezichtigingen. ,,Toen zag ik een jong stel buiten langslo pen en ze keken geïnteresseerd naar het huis. Ik heb hen aange sproken, naar binnen geroepen en rondgeleid. We hadden een goede klik. Ik gunde hun het huis, dus heb gezegd 'als je de vraagprijs wil bieden, dan is het huis voor jul lie'." 'Geen spijt' Dat liet het stel zich geen twee keer zeggen. ,,Ze kwamen zelfs nog cadeaus brengen, ook voor de kinderen", vertelt Solleveld. Heeft hij er geen spijt van dat hij het bie dingenproces heeft afgezegd, waardoor het huis waarschijnlijk minder heeft opgeleverd? ,,Nee, geld dat je nooit hebt gehad, kun je ook niet missen. Misschien had het nog tienduizenden euro's meer opgeleverd, maar dat weet je niet. Eerlijk gezegd vond ik het wel goed zo. Je kijkt naar je huis en denkt 'wat zou ik ervoor geven?' Het moet wel een beetje behap baar blijven voor de kopers." Julia d'Aulnis is met haar vriend Stijn inmiddels aan het klussen in het huis en gaat snel verhuizen. ,,Het heeft zo moeten zijn, zei een van de zonen van de verkoper te gen ons. Hij liet doorschemeren dat het geloof heeft meegespeeld. Nu ben ik zelf agnost en heb ik daar niet zoveel over te zeggen, maar ik kan het nog steeds niet ge loven." Aruba opnieuw avondklok Jesse Jackson heeft corona Douane vindt veel namaak maandag 23 augustus 2021 GO iff? Ook gunfactor speelt rol bij verkoop van woning Stefan ten Teije Amersfoort - Paul Solleveld, verkoper van woning ORANJESTAD Op Aruba heeft de regering opnieuw een avondklok ingesteld. Die geldt van 22.00 uur tot 05.00 uur. De avondklok blijft in eerste instantie van kracht tot 1 september. Het eiland heeft te maken met een forse stijging van het aantal coronabesmettin gen. De situatie in het zie kenhuis is kritiek. Er is een gebrek aan gekwalificeerd personeel om coronapa tiënten op te vangen. Op Aruba gold al een alcohol verbod in de openbare ruimte. Daar komt een sa menscholingsverbod bij. CHICAGO De bekende Amerikaanse burgerrech tenactivist Jesse Jackson (79) is opgenomen in een ziekenhuis in Chicago met een coronabesmetting. Dat meldde de door hem opge richte organisatie Rain bow/Push afgelopen week end. Ook Jacksons vrouw Jacqueline (77) ligt in het ziekenhuis. Jackson is in geënt. In januari ontving hij publiekelijk zijn eerste dosis. Jackson kreeg in de jaren 60 van de vorige eeuw bekendheid als bur gerrechtenactivist. Hij werkte onder meer samen met Martin Luther King. UTRECHT De douane heeft vorig jaar ruim 850.000 stuks namaakartikelen on derschept. Dat waren er ruim twee keer zoveel als in 2018. De verdubbeling houdt mogelijk verband met de coronacrisis, aldus de douane, aangezien mensen veel meer online bestelden. Naast schoenen werden vooral nagemaakte merktassen en -kleren ge vonden. In 2019 onder schepte de douane bijna twee miljoen stuks na- maakartikelen, maar dat aantal is vertekend door één zending met meer dan een miljoen stuks namaak- medicijnen. In de eerste helft van dit jaar werden 211.000 namaakartikelen onderschept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12