II Vlaggetjes eren coronahelden in Terneuzen ZEEUWS-VLAANDEREN 5 INTERACTIEF BEZOEKER WORDT ACTEUR IN GROTE KERK GROEDE Wat steek je er van op door te doen alsof je een visser uit de Tachtigjarige Oorlog bent? Heel veel, laat Grote Kerk Groede zien. Geschiedenis wordt op een interactieve en verfrissende manier gebracht. Thijs Soeting geeft een groep uitleg over de ge schiedenis van de Grote Kerk en wijst op de graf stenen in de vloer, als er ineens een welgestelde heer uit vroeger tijden op hem afbeent. ,,Wilt u niet op onze graven gaan staan? Dit kan natuurlijk niet!", roept hij uit. Met een interactief evenement geeft de Grote Kerk deze zomer een nieuwe draai aan het vertellen van de geschiedenis van het dorp. Thijs: ,,De mensen die hier hebben gewoond, willen we écht tot leven laten komen." Video's Dat deed de Grote Kerk al eerder door video's te laten maken, waarin Groedenaren door de eeu wen heen over zichzelf vertellen. De video's zijn door een professio neel bedrijf gemaakt, maar de ac teurs praten gewoon lekker Zeeuws-Vlaams: ,,Bijna alle ac teurs komen uit Groede zelf." Van een koopman en zijn vrouw die op zijn zeventiende-eeuws aan het flirten zijn tot een Lutherse asiel zoeker. Er hingen QR-codes in de kerk, waarmee de video's op een VR-bril te zien waren. Daarna werd overgeschakeld op tablets. ,,Maar we merkten dat een video van een minuut of vier te lang duurt voor veel mensen", zegt Thijs. Deze zomer wordt daarom iets nieuws geïntroduceerd, met de vi deo's als leidraad. Na de rondlei ding, waarbij Peter Zuurbier als Groedenaar van vroeger af en toe inbreekt en iets toevoegt, is het de beurt aan de tien deelnemers zelf. Alleen als ze dat willen. Thijs: ,,Je moet daar niet zenuwachtig over zijn, we verzinnen ter plekke din gen en als je het niet ziet zitten: ook prima." Het maakt dat elke editie anders is. De video's wor den bekeken en daarna vraagt Thijs wie die persoon zou willen vertegenwoordigen. En voor wie wil, zijn er kostuums. Mislukte emigratie Na een kleine aarzeling in het be gin, neemt iedereen een rol aan. De deelnemers lezen zich nog even in en dan gebeurt er iets bij zonders. Er ontspint zich een ge animeerd en leerzaam gesprek tussen de 'oude Groedenaren' in alle leeftijden. Tieners Jinke en Lotte uit Groede doen ook mee. Ze zijn onder de indruk van de video over Johanna. Ze vertelt over de mislukte emigratie van zevenhon- derd Zeeuwen naar Brazilië, tus sen 1858 en 1862. Onder hen was een groot aantal West-Zeeuws- De mensen die hier hebben gewoond, willen we écht tot leven laten komen Vlamingen, die dachten dat ze de armoede ontvluchtten en een nieuw bestaan konden beginnen met een huis en stukje grond. Het pakte anders uit, ze kwamen weer in armoede terecht en wisten dat ze nooit meer terug konden. Jinke en Lotte kenden dat stuk geschiedenis nog niet, maar ze kunnen zich er iets bij voorstellen. Ze krijgen een schortje om en spe len hun rol met verve. ,,Het was een hele zware tijd", verzucht Jinke. ,,Op de boot zijn we ons broertje verloren, het was zó erg." Lotte huivert als ze het heeft over het gekke huisje met stro op de grond. ,,Het zat er vol met slangen en spinnen!" denken mee te geven. Zomaar een kleine greep: 'Met je glimlach ver ander je de wereld. Maar laat nooit de wereld je glimlach veranderen'. En 'Wees de reden waarom een an der gelooft in de goedheid van de Tibetanen bedrukken de vlaggetjes met gebeden en mantra's mens', of 'Een ontmoeting op een mooie dag. Niet omdat het moet, maar omdat het weer mag!' De vlaggetjes zijn een initiatief van de gemeente Terneuzen en cul tureel instituut Toonbeeld. ,,De ge meente zocht naar een manier om coronahelden te eren. Mijn collega Arjelien van Dijke kwam op het idee om Tibetaanse gebedsvlagge tjes te maken'', vertelt projectcoör dinator Marjolijn Polfliet. Tibetanen bedrukken de vlagge tjes met gebeden en mantra's en hangen ze in slingers op bergpassen, rotspunten en bij tempels op. Voor de eerste Terneuzense slinger kwa men kinderen van de verschillende opvangcentra en bewoners van meerder zorgcentra in actie. De be doeling is dat dit een aanzet tot veel meer. Polfliet: ,,Heel de stad moet vol! Dat zou toch tof zijn?'' Wie ook een vlaggetje wil maken, kan volgende week maandag, woensdag en vrijdag van 10 tot 14 uur bij Porgy Bess in de Noord straat terecht. Alle vlaggetjes zijn gemaakt door inwoners van Terneuzen, die erop uiting geven aan hun gevoel bij de coronacrisis. Kinderen houden het vaak bij een mooie tekening of bij een simpel, maar o zo pakkend teks tje. Veel volwassenen proberen de passanten van de kolk stof tot na- zaterdag 21 augustus 2021 Geschiedenis komt echt tot leven Sophie Stockman Groede In Grote Kerk Groede geven gidsen Thijs Soeting en Peter Zuurbier (in kostuum) een interactieve rondleiding. Lotte en Jinke (links, naast elkaar) leefden zich daarna ook helemaal in. foto kelly thans -Thijs Soeting Op 24 en 31 augustus wordt het interactief event gehouden. Reserveren via grotekerkgroede.com. Arjelien van Dijke geeft samen met haar zoon de binnenstad van Terneuzen een beetje meer kleur. foto kelly thans 'Oog hebben voor elkaar is an ders dan goed kunnen zien.' Denk daar maar eens over na. Wilt u nog meer teksten lezen om bij stil te staan? Ga dan maar eens naar de Oostkolk in Terneu- zen. Die wordt sinds een paar dagen omringd door een lang lint Tibetaanse vlaggetjes. Raymond de Frel Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 123