Hulde aan de watergevers en verzorgers van de post II 8 NIEUWS Sinds de coronacrisis is er sprake van een geboortegolf. Het afgelopen kwartaal werden 43.990 kinderen geboren. Dat is het hoogste aantal in tien jaar tijd. „Veel ouders zien de coronaperiode blijkbaar als een goed moment om kinderen te krijgen.'' GEBOORTEGOLF LOCKDOWNBABY'S IN QUARANTAINE DAG 524 Ik wil even een standbeeldje oprichten voor de watergevers, de postverzame- laars en de oogje-in-het-zeil-houders. Terwijl wij op onze luie reet op het lucht bed liggen, een kasteeltje bekijken, een stukje taart naar binnen schuiven of zo maar een goed boek liggen te lezen, ver zorgen zij de planten op de thuisbasis, stapelen de kranten op ver weg van de brievenbus, zetten eens een raampje open, steken een lichtje op in de avond. Opdat onze dierbare planten overleven en onze huizen geen willige prooi wor den van dieven en ander gespuis. In ons geval was de reddende engel een buurvrouw van drie huizen verderop. Ze ging toch niet weg, deze zomer. 'Nee joh.' 'Natuurlijk joh', klonk het toen we heel bedeesd vroegen of ze misschien onze planten water zou willen geven. Een paar weken wel. En de post dan misschien ook even? Er zit altijd een zekere schroom in die vraag. Dat jij wel je warme stadshuis ver laat om elders in de schaduw van een ap pelboompje een boek te gaan lezen, ter wijl juist de thuisblijvers er meer recht op hebben. Waar komen ze nou nog ten slotte, de thuisblijvers? Daarom zeg je vlak voor het weggaan ook nog eens: je In ons geval was de reddende engel de buurvrouw van drie huizen verderop mag wel lekker in onze tuin gaan zitten, hoor. Maar je weet dat zo'n buurvrouw dat uit bescheidenheid toch nooit zal doen. Wel een heerlijk gevoel dus, dat de buurvrouw er is. En daarom bel je nog eens tijdens de vakantie: 'Hallo, ja met mij, de buurman. Alles goed? Oh, fijn. Red je 't Hartstikke fijn. Ja hoor, hier ook alles oké. Lekker rustig, warm en zo. Jul lie? Regen, hè wat vervelend. Nee, hier niet. Af en toe een buitje en dan is de zon er alweer. Dus we dachten, eh, we blijven nog een paar dagen langer. Vind je niet erg? Nee, oké. Nou fijn dan. Dank hè, tot snel.' En dat je dan thuiskomt, zoals wij het afgelopen weekeinde, en dat ik de tuin in loop en zie dat mijn tomatenplantjes, die ik al afgeschreven had omdat ze nooit vier weken lang zonder mijn zorg en aandacht konden, er als een plaatje bijstaan. 'Hé buurman', klinkt het plots van bo ven van haar balkon. 'Jullie zijn terug!' Ik wijs naar mijn tomaten. 'Mooi! Dank!' 'Ja', zegt ze. 'Die kon ik toch niet laten verpieteren.Een standbeeld, buur vrouw! Bleef de teller van het aantal geboren baby's in maart 2020 nog steken op ruim 13.500, in maart van dit jaar kwa men er in diezelfde maand bijna 1200 baby's meer ter wereld. Dat is bijna 10 procent meer dan een jaar eerder. Zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) die deze krant heeft opgevraagd. Ook het hele tweede kwartaal zijn er meer moe ders bevallen dan het jaar ervoor. ,,Wat wij zien is dat er vanaf fe bruari meer kinderen worden gebo ren'', bevestigt socioloog Tanja Traag. ,,Vooral in februari en maart was het een stuk hoger dan voorgaande jaren. Zo'n 1100 meer dan gemiddeld.'' Het is al een decennium geleden dat er in het tweede kwartaal zoveel kroost bij kwam in Nederland. ,,In 2011 was het aantal baby's dat in het tweede kwar taal is geboren voor het laatst hoger: toen waren het er 44.781'', weet de CBS-socioloog. ,,Veel ouders zien de coronaperiode blijkbaar als een goed moment om kinderen te krijgen.'' Die drukte merkt directeur-eige naar Gisèla Monnier van Kraamzorg Het Zonnetje in Den Haag dagelijks. Zij begon tijdens de coronacrisis zelfs een tweede kraamzorgbureau. ,,We krijgen heel veel inschrijvingen. Er zijn zoveel aanmeldingen dat we niet iedereen kunnen aannemen. Er is een tekort aan kraamzorg in de regio.'' Ook onder expats merken zij binnen de kraamzorg een grote stijging van pasgeborenen. ,,Dat valt ons erg op.'' De nood is volgens Monnier soms zo hoog dat zij door ziekenhuizen ge beld wordt, als vrouwen nog maar net bevallen zijn en nog geen kraamzorg hebben. ,,Pas nog belde het Reinier de Graaf-ziekenhuis uit Delft en ook an dere ziekenhuizen uit de regio bellen geregeld. Dan ga je alle zeilen bijzet ten om de kersverse moeder alsnog te kunnen bijstaan.'' De eigenares zoekt dan naar oplos singen binnen haar eigen personeels bestand en anders benadert zij zzp'ers met wie ze een samenwerking heeft. ,,Want als er geen kraamzorg is, kan een verloskundige ook haar werk niet naar behoren uitvoeren. De kraam- verzorgers zijn toch de ogen en oren Nu was het gelijk raak en kregen we er meteen twee van de verloskunde.'' Met deze babyboom ontwikkelt de Nederlandse demografie zich volgens de CBS-socioloog anders dan andere landen. In Spanje en Frankrijk zag je dat mensen tijdens de coronacrisis juist wachten met kinderen, bijvoor beeld vanwege financiële zorgen. ,,We hadden verwacht dat dat hier óók zou gelden. Dat dit niet het geval is komt misschien doordat het in Nederland best goed geregeld is met financiële buffers.'' De overheid in Nederland trok miljarden uit de kast om inwo ners door de crisis te helpen. Prognoses Toch komt de geboortegolf voor de re kenmeesters van het CBS niet hele maal uit de lucht vallen. ,,Als we kij ken naar de bevolkingsprognoses, dan hadden we ook verwacht dat we een toename van geboortes zouden zien.'' Uit allerlei onderzoeken bleek volgens haar dat mensen die aan de rand ston den van het wiegje, toch nog even wachten met kinderen krijgen. ,,Wij zagen al dat vrouwen in de leeftijd van 20 a 30 jaar kinderen krijgen uit stelden. Zij wachtten langer.'' Beginnen aan baby's werd volgens de socioloog uitgesteld vanwege on der meer het toenemend aantal flexi bele arbeidscontracten en gebrek aan juiste woonruimte. ,,Ook weten we dat vrouwen het tegenwoordig be langrijk vinden om eerst van het le ven te genieten'', vervolgt Traag. ,,Maar die vrouwen worden ouder, dus er komt een moment dat je niet langer kunt wachten.'' Wat volgens Traag ook kan meespe len bij ouders in spe, is dat het nu dui delijk is 'dat veel werkgevers best en thousiast zijn over thuiswerken'. ,,Als je weet dat je misschien twee a drie vrijdag 20 augustus 2021 Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl 'Corona maakt het Marcia Nieuwenhuis Den Haag - Vivianne en Rob van Alphen Trotse ouders Daffeney van Beele en haar man Nico met Jessey. FOTOFRANKJANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8