Verzet tegen taliban houdt stand in onneembare vallei Ook Britten en Duitsers draaien op volle toeren 5 ANDERE LANDEN Panjshir is een bolwerk van de Tadzjieken, de grootste minderheid van Afghanistan. Tijdens het vorige talibanbewind, tussen 1996 en 2001, werden de Tadzjiekse Afghanen vervolgd door de taliban die hoofd zakelijk tot de Pashtung of Patha nen behoren. Het verzet wordt nu geleid door Ahmad Massoud, de zoon van Ahmed Shah Massoud die beroemd werd in de strijd tegen de Sovjetinvasie van Afghanistan. Sa men met de voormalige Afghaanse vicepresident Amrullah Saleh wil Ahmed Massoud besprekingen be ginnen met de taliban voor een 're presentatieve regering' in Afghani stan. Dat de taliban niet het hele grondgebied van Afghanistan be heersen, werd gisteren ter sprake gebracht door Sergei Lavrov, de Russische minister van Buiten landse Zaken tijdens een perscon ferentie in Moskou. ,,Er komt infor matie binnen over de situatie in de Panjshir Vallei, waar de verzets groepen van vicepresident Saleh en Ahmad Massoud zijn geconcen treerd'', zei Lavrov. Elitetroepen Saleh wil zich niet onderwerpen aan de taliban. Hij heeft zich met een onbekend aantal troepen ver schanst in de 'onneembare' Panjs- hirvallei. Deze bijna mythische en zeer moeilijk toegankelijke vallei is nooit in handen gevallen van de ta liban tijdens de burgeroorlog van de jaren 90. Een decennium eerder konden ook de Sovjets de vallei niet veroveren. Menige Russische tank werd daar uitgeschakeld door de door Amerikanen bewapende ver dedigers. De vader van Ahmad Massoud, Ah mad Shah Massoud, bijgenaamd de Leeuw van Panjshir, was een held van het anti-Sovjetverzet en ver volgens van de strijd tegen de tali ban. Twee dagen voor de aanslagen van 11 september 2001 werd hij bij gedood door een zelfmoordcom mando, mogelijk gestuurd door ter reurorganisatie al-Qaeda of door de taliban. In een opiniestuk in The Washington Post zegt Ahmed Mas- soud dat Amerika nog steeds het ,,arsenaal van de democratie kan zijn'' en dat hij ,,in de Panjshir in zijn vaders voetsporen wil treden, maar we hebben wapens, munitie en bevoorrading nodig.'' Russisch aanbod Rusland is bereid vliegtuigen te le veren om Afghanen te evacueren uit hun land. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou komt met dat aanbod terwijl wes- Afghaanse vicepresident Amrullah Saleh wil zich niet onderwerpen terse landen proberen hun landge noten uit de hoofdstad te halen nu de taliban er de scepter zwaaien. Rusland heeft zijn ambassade in Kaboel niet ontruimd en heeft zelf geen evacuaties gepland. De Rus sen willen ook Afghanen vervoeren naar landen die hen willen ontvan gen en huisvesten, aldus een woordvoerder van het department. Bij een protest op de onafhanke lijkheidsdag van Afghanistan in de noordoostelijke provinciehoofd stad Asadabad zijn gisteren doden gevallen nadat talibanstrijders het vuur hadden geopend. Het is niet duidelijk of er mensen zijn geraakt of dat er doden vielen door de pa niek en in het gedrang. De betogers voerden de nationale vlag mee in de stad. Iets zuidelijker zijn bij een brug over de rivier de Kunar ook doden gemeld doordat talibanstrij- ders op betogers schoten. vrijdag 20 augustus 2021 GO april voorbereid Het Britse evacuatie programma in Afgha nistan „draait op volle toeren''. De snel veran derende politieke situa tie betekent dat de Brit ten zich het „niet kun nen veroorloven te pau zeren'', aldus viceadmi- raal Sir Ben Key, die de evacuatie leidt. Bijna 900 Britse soldaten zijn nu ingezet om elke dag ongeveer 1000 mensen in een vliegtuig te krijgen. Zo'n 3000 Afghanen zouden de komende dagen naar Groot-Brittannië wor den gevlogen. Key hield ook rekening met het scenario dat de taliban de luchthaven van Ka boel op elk moment kon sluiten. ,,Het is heel goed mogelijk dat de veiligheidssituatie op Paul Farthing wil 180 honden en katten over brengen naar Groot-Brittannië. privéfoto de grond het onhoud baar maakt om door te gaan met het evacue ren van andere men sen.'' Een heel bijzonder eva cuatieplan loopt via een Britse oud-commando, Paul 'Pen' Farthing. Hij runt al vijftien jaar een asiel in de Afghaanse stad Nowzat (provincie Helmand) met 140 hon den, 40 katten en 70 man Afghaans perso neel. In de Britse soci ale media is een actie gestart dieren en ver zorgers naar Engeland te halen. Het Britse mi nisterie van Buiten landse zaken liet weten in contact te staan met Farthing. Duitsland heeft inmid dels enige honderden Duitsers en Afghanen via Oezbekistan naar Frankfurt gevlogen. De Duitse autoriteiten hebben tot 600 bewa pende soldaten ingezet voor de evacuatie onder wie een groep commando's. De voorlopige kosten van de hele operatie worden geschat op 40 miljoen euro. Duitsland wil naast Duitse staats burgers ook 'vrienden' uit andere landen opha len. Daarbij gaat het om Afghaanse ex-mede werkers en andere Af- ghanen die bescher ming nodig hebben. Bondskanselier Merkel schatte eerder dat het in totaal om 10.000 mensen kon gaan. Niet heel Afghanistan staat onder controle van de taliban. De bergachtige regio Panjshir ten noordoosten van Kaboel houdt vooralsnog als enige pro vincie stand. Bob van Huët Rotterdam/Kaboel In Kaboel vierden inwoners onafhankelijkheidsdag met de natio nale vlag. Elders grepen de taliban in. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5