4 AFGHANISTAN TALIBAN Op de dag dat minister Sigrid Kaag deze week in de Tweede Kamer zei 'verrast' te zijn over de opmars van de taliban, landde in Parijs een eerste vliegtuig met 41 mensen die door de Fransen waren geëvacueerd uit Afghanistan. Een reconstructie van een gedurfde ontsnapping. Te midden van de ontsteltenis op en rond het vlieg veld van Kaboel worden dezer da gen risicovolle reddingsoperaties uitgevoerd door verschillende lan den. Fransen, Britten en Duitsers hebben speciale eenheden ingezet voor busritten door 'de chaos, cri sis en gevaren'. Waar Nederland deze week overvallen werd door de val van het Afghaanse regime, begonnen de Fransen al in april met de voorbereidingen voor een grote evacuatie. Die mondde uit in een spectaculaire reddingsoperatie waarmee Frankrijk in een keer bijna 216 mensen, onder wie 25 Fransen, naar de luchthaven in Ka boel wist te krijgen. Het ging vooral om Afghaanse families die hun toevlucht op de ambassade hadden gezocht. Details van de risicovolle opera tie komen nu naar buiten. Alles klinkt als een zenuwslopende eva cuatie. Het konvooi reed met bus sen vol Afghanen dwars door tali- bangebied. De route was geheim en nam een half uur in beslag. Naast speciale eenheden van het leger namen ook elf leden van de RAID, de speciale interventie eenheid van de Franse Nationale politie, deel aan het gewapende escorte. ,,Ik ben buitengewoon op gelucht want dit was een riskante operatie in een vijandige en onze kere omgeving. Het was duimen voor een goede afloop, er leek maar geen einde te komen aan die vijf kilometer naar de luchtha ven'', stelt grote baas van de RAID Jean-Baptiste Dulion in een ge sprek met het radiostation RTL. Hij gaf een zeldzaam inkijkje in de operatie op de Franse radio. De Franse minister van Buiten landse Zaken Jean-Yves Le Drian had twee dagen voordat het eerste vliegtuig met 41 passagiers uit Af ghanistan landde gemeld 'al we ken' bezig te zijn met de voorbe reidingen van evacuaties. Afgelo pen woensdag landde in Parijs een tweede vlucht met nog eens ruim 200 mensen - onder wie ook vier Nederlanders. Die groep was met bussen opgehaald in Kaboel. Franse agenten en militairen die in Kaboel gestationeerd zijn, bege leidden het konvooi met wapens en in gepantserde voertuigen. Dat was de door Dulion beschreven rit dwars door de talibanlinies. De elite-eenheid van de Franse politie RAID heeft een team van elf man in Kaboel, dat normaal ge sproken de Franse ambassadeur bewaakt. Nu moest het team de lang van tevoren gehuurde bussen met honderden mensen begelei den door 'de chaos, crisis en geva ren' in Kaboel, aldus Dulion, die de evacuatie op vele schermen 'live' volgde vanuit de crisiskamer in het RAID-hoofdkwartier Rue de Bièvre in Parijs. ,,We hadden ons er langdurig op voorbereid. De hele operatie was van tevoren uit gedacht.'' Onderhandelen De RAID-agenten in Kaboel had den onderhandeld met de taliban. Die moesten toestemming geven voor het vertrek uit de ambassade en voor de rit van het gewapende konvooi naar het vliegveld. ,,Zon- der hun medewerking kun je zo'n operatie niet uitvoeren'', vertelde Dulion. ,,Er werd op twee niveaus onderhandeld. De Franse ambas sadeur deed zijn werk, intussen zochten wij een voldoende in vloedrijk talibanlid op het terrein. Met zijn steun konden we veilig de oversteek maken. We hebben alle mogelijke voorzorgen genomen. De bussen waren beveiligd en er werden ook geblindeerde voertui gen ingezet.'' Met de Amerikaanse militairen op het vliegveld waren afspraken gemaakt over de door gang naar het Franse vliegtuig dat klaarstond. Frankrijk evacueert naast Fran sen, ook veel Afghanen die voor Franse overheden of organisaties hebben gewerkt. ,,Zij kunnen ge vaar lopen en mogen met familie naar Frankrijk komen'', aldus mi nister Le Drian. ,,We zetten ons ook in om mensenrechtenactivis ten, kunstenaars en journalisten te helpen.'' In totaal werden de afgelopen dagen 350 mensen geëvacueerd. Frankrijk begon al in april met de voorbereidingen van deze actie. Dat was vlak voor de Amerikanen begonnen met het terugtrekken van hun troepen. Het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de ambassadeur ter plekke, Da vid Martinon, benaderden toen Franse hulporganisaties in het land. ,,De inschatting is toen al ge maakt dat het regime in Afghani stan zou instorten'', zegt politico loog Gilles Dorronsoro van de Sor- bonne Universiteit. ,,De ambassa- deur liep op de feiten vooruit. De hulporganisaties wilden in eerste instantie nog in Afghanistan blij ven. Dat was, weten we nu, een onderschatting van de risico's.'' In juni en juli werden in totaal meer dan 600 Afghanen (en familiele den) die voor de Franse organisa ties werkten met verschillende vluchten naar Frankrijk overgevlo gen. Voor de aanpak is veel lof, maar er is ook kritiek. Onderzoeker Dorronsoro en anderen benadruk ken dat er nog steeds veel Afgha- nen zijn die géén visum krijgen, hoewel ze langdurig voor de Fran sen hebben gewerkt. ,,Onder die 600 mensen die zijn overgevlogen zit niemand die voor het Franse le ger heeft gewerkt'', vertelt Abdul Raziq Adil. Hij was zelf dertien jaar tolk voor Franse militairen in Afghanistan, en kreeg een vi sum. Hij leidt nu een belangenver eniging van ex-Afghaanse mede werkers van het Franse leger. ,,We weten van 85 collega's, die ook voor het leger werkten, dat ze nog vastzitten in Afghanistan en nog steeds geen visum hebben gekre gen. Ze zijn bang en ze lopen ge vaar.'' vrijdag 20 augustus 2021 GO Franse evacuatie was vanaf Frank Renout Parijs/Kaboel De Fransen hadden de evacu atie tot in de puntjes voorbereid. Met de klok mee: speciale een heden bij vluchttoestel op vlieg veld Kaboel; ballonnen bij tus senstop op militair vliegveld Al Dhafra, VAE; ID-check voor het aan boord gaan; Franse ambas sadeur David Martinon wacht tot hij net als de anderen aan boord kan gaan. foto's epa, afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4