AUTO Dashcam als getuige geeft gebruikers veilig 'Half miljoen auto's rijdt nog op winterhanden' Deze caravan uit de fifties kost een half miljoen euro Formeel onderzoek naar zelfrijdende functie Tesla A/ft1 DE GROOTSTE ONAFHANKELIJKE PRIVATI LEASE VERGELIJKER GA NAAR AUTOWEEK.NL/PRIVATELEA Twee op de drie automobilisten zijn beducht voor het rijgedrag van andere weggebruikers en overwegen een dashboardcamera aan te schaffen. Is dat zinvol? En hoe kies je de juiste? 14 et staat heel zelfverze kerd op de doos van de Mio MiVue 866 dash boardcamera: 'Jouw ooggetuige voor onder weg'. Dit type camera, ook wel dashcam genoemd, wordt steeds populairder omdat de argwaan op de weg toeneemt. Tenminste, dat claimt Mitac, producent van came- ramerk Mio. ,,Uit ons onderzoek blijkt dat 64 procent van de Ne derlandse automobilisten bang is voor een aanrijding in het ver keer'', legt een Nederlandse verte genwoordiger uit. ,,Een derde van de respondenten gaf zelfs aan zich ronduit onveilig te voelen op de weg.'' Daarbij hebben ze vooral weinig vertrouwen in de rijcapaciteiten van andere bestuurders. De vrees om aangereden te worden is voor steeds meer mensen aanleiding een dashcam in hun auto plaatsen. Die kun je bijvoorbeeld op je dash board plakken, of met een zuignap aan de voorruit bevestigen. Op dit moment zijn in Neder land naar schatting een half mil- j oen van dit soort wegcamera's in gebruik. ,,Maar jullie zijn nog maar beginnelingen als je ziet hoe popu lair ze hier in Taipei zijn'', zegt product manager Sam Yang van Mio. ,,In Taiwan, waar onze pro ductieafdeling is gevestigd, heeft zeker tachtig procent van de ver keersdeelnemers een camera aan boord.'' Dat heeft alles te maken met 'Liefst hebben we beelden van mensen die geen partij in een ongeval zijn' verzekeringskwesties: ,,Jullie heb ben veel fietsers, maar hier rijden zo veel scooters dwars door elkaar heen dat we vaak te maken hebben met blikschade en ongevallen. Dan wil je kunnen bewijzen wie de veroorzaker is.'' Rechtszaken Dat dashcambeelden nuttig kun nen zijn om de nasleep van schade of een ongeluk soepel afte hande len, staat buiten kijf. Bij de nieuw ste camera's kun je de stukjes vi deo draadloos overzetten op je te lefoon of zelfs meteen uploaden op de site van je verzekeraar. Die zijn op hun beurt blij met de opkomst van dashcams, omdat ze het verza melen van de bewijslast eenvoudi ger maken. In Nederland leidt dat vooralsnog niet tot lagere verzeke ringspremies. In onder meer het Verenigd Koninkrijk is dat al wel het geval: daar kan een dashcam tot twintig procent premiekorting opleveren. Ook in de rechtszaal rukken dashcambeelden op als bewijslast, beaamt Marloes van Kessel van het Openbaar Ministerie. Exacte aan tallen houdt het OM niet bij, en het bestaan van beelden wil niet meteen zeggen dat die ook rechts geldig zijn. Zo moeten rechters er zeker van zijn dat de beelden au thentiek en niet gemanipuleerd zijn. ,,Het liefst hebben we beelden van onafhankelijke derden, van mensen die geen partij in het on geval zijn.'' Het komt overigens ook steeds vaker voor dat de politie camera beelden opvraagt bij het publiek. Dat gebeurde bijvoorbeeld toen augustus vorig jaar een motorrij der met bizarre snelheden over de A16 van Breda naar Rotterdam raasde. Die halsbrekende toeren /u^iO werden op verschillende dashcams vastgelegd. Onherkenbaar in beeld Hoe zit het dan met de privacy? Het is in Nederland legaal om beelden te maken en je mag ze ook op internet zetten, mits mensen niet herkenbaar in beeld zijn. In Duitsland zijn de regels een stuk strenger: daar mocht je tot twee jaar geleden geen werkende dash- cam in je auto hebben. Tegenwoor dig mag dat wel, maar is het verbo den video's te gebruiken die iets anders laten zien dan het gedeelte waar een ongeluk of beschadiging plaatsvindt. China, ondanks dat het land zelf vol staat met came ra's, verbood auto's van Tesla lange VRIJDAG 20 AUGUSTUS 2021 GO Een slordige half miljoen Nederlandse auto's rijdt hartje zomer nog steeds op winter- banden. Dat concludeert Bovag na eigen onderzoek. De brancheorganisatie inspec teerde 1491 personenauto's in de provincies Zuid-Holland, Utrecht en Limburg. Van die voertuigen reed 5,4 procent op winterrubber. Bekeken over alle 9,1 miljoen personenauto's in Nederland zou dat volgens Bovag betekenen dat 491.000 auto's nog op winterbanden rondrijden, zo'n 16 procent meer dan vorig jaar. Experts raden het af om winterbanden het hele jaar te gebruiken: van wege de zachtere samenstel ling van het rubber slijten ze harder bij warmer weer en is de remweg doorgaans langer dan die van zomerbanden. Een luxueuze caravan uit de jaren 50 heeft op een Ameri kaanse veilingsite 630.000 dollar opgebracht. Omgere kend is dat zo'n 536.000 euro. De Westcraft Capistrano uit 1950 ziet er vanbuiten uit als een treinwagon, maar is van binnen ingericht als een klas siek penthouse. Volgens de veilingmeester is er meer dan tien jaar gewerkt aan de res- tauratie, die in 2008 begon. Een deel van het houten interi eur en de helft van de alumi nium buitenwanden zijn daarbij bewaard gebleven. Aan luxe geen gebrek in de meer dan 10 meter lange trai ler: er zitten een nieuwe cv-ke- tel, airco, twee geluidsinstalla ties, twee Sony-flatscreens met Bose-soundbars en USB-aansluitingen in. De Amerikaanse organisatie voor verkeersveiligheid (de National Highway Traffic Safety Administration, kortweg NHTSA) heeft een formeel onderzoek geopend naar de zelfrijdende functie van Tesla. Aanleiding is een reeks ongelukken waarbij auto's van dat merk tegen voertuigen van hulpverleners zouden zijn gere den. De NHTSA spreekt over elf ongelukken sinds 2018, waarbij de zelfrijdende functie van de auto's was ingescha- keld. Bij de ongevallen zou één persoon zijn overleden en zou den zeventien mensen gewond zijn geraakt. Het onderzoek heeft betrekking op ruim 765.000 exemplaren van de Tesla-modellen Y, X, S en 3 die vanaf 2014 zijn verkocht in de Verenigde Staten. Extra paar ogen ROLAND TAMELING 13:08:27 De vragenrubriek wordt na de zomervakantie hervat. Vragen blijven welkom: mail naar auto@dpgmedia.nl Week VOL VAN AUTO'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42