X? 7 A Evacuatie geleid door ervaren F-16-piloot NIEUWS 3 egfe AFGHANISTAN TALIBAN («Mi» De moslimfundamentalistische organisatie die we associeerden met boerka's en stenigingen, schermt nu met vrouwenrechten en belt live in bij de BBC. Zijn de taliban echt veranderd, of strooien ze ons zand in de ogen met slimme communicatie? ï5\ vi ftj rvt A Hij staat een groep bewakers bij die met hun gezinnen nu ook recht hebben op evacuatie naar ons land. ,,Deze mensen zitten nu ondergedoken en het wordt steeds moeilijker om het vlieg veld van Kaboel te bereiken.'' Er duiken geluiden op dat de taliban, ondanks hun 'zachte' opstelling in hun openbare ui tingen, op zoek zijn naar mensen die voor buitenlandse mogend heden hebben gewerkt. Zo ci teerde de New York Times giste ren uit een vertrouwelijk VN- document waarin gesteld werd dat als ze niet worden gevonden, de familie van deze mensen door de taliban bedreigd worden met de dood of arrestatie. Demissionair minister Sigrid Kaag van Buitenlandse Zaken roept de Verenigde Staten daarom op 'zo lang mogelijk' op het vliegveld van Kaboel te blij ven om evacuaties mogelijk te maken. ,,We zijn met alles af hankelijk van wat de Amerika nen doen.'' Tankink De Nederlandse evacuatieopera tie staat onder leiding van kolo- Twee dagen na de val van Kaboel was op de Afghaanse tv-zender Tolo een interview te zien dat tijdens het vorige talibanregime ondenkbaar was: een hoge talibanwoordvoer- der liet zich ondervragen door een vrouwelijke presentator. Of neem een ander voorval. Zondag kreeg een van oorsprong Afghaanse pre sentatrice van de Australische BBC tijdens een live-uitzending een telefoontje van een taliban- woordvoerder, die de kijkers be zwoer dat niemand de radicaalis- lamitische organisatie hoeft te vrezen. ,,Er zal geen wraak worden genomen, op wie dan ook.'' Dat herhaalde talibanwoord- voerder Zabihullah Mujahid dins dag nog eens op de eerste perscon ferentie ooit van de organisatie, te genover de verzamelde wereld pers. Vrouwen mogen werken, meisjes naar school. De taliban zullen een 'inclusieve, islamiti sche' regering vormen. Een kriti sche vraag over vrijheid van me ningsuiting pareerde de woord voerder met een sneer naar Face- book, dat de taliban maandag heeft geblokkeerd. De moslimfun damentalistische leiders mogen dan nog steeds lange baarden dra gen, hun wereld is duidelijk groter dan de onherbergzame grensge bieden van Afghanistan. Niet alleen hun inhoudelijke boodschap van nu staat haaks op het onderdrukkende schrikbe wind dat de taliban eind jaren 90 voerden. Ze dwongen vrouwen boerka's te dragen, verwoestten eeuwenoud cultureel erfgoed en verboden muziek. Tegenstanders van het regime werden openbaar geëxecuteerd, verdachten van overspel gestenigd. Ook de manier waarop de tali ban communiceren is afgelopen twintig jaar radicaal veranderd, zegt onderzoeker Jorrit Kam- minga, verbonden aan instituut Clingendael. Toen hij in 2005 in Afghanistan ging werken, hingen de taliban nog night letters op dorpspleinen. ,,Dreigbrieven die werden voorgelezen aan ongelet- terden, met als strekking: steun je de internationale troepen, dan ko men wij wraak nemen.'' Ondertussen lieten de taliban zelfs een eigen app ontwikkelen, Alemarah. Die werd na de lance ring in 2016 weliswaar vrijwel di rect verwijderd uit de App Store van Google. Maar op Facebook, Twitter, YouTube, Telegram en WhatsApp hadden de taliban vol gens Kamminga afgelopen jaren praktisch vrij spel. ,,Die kanalen hebben ze efficiënt ingezet om het woord te voeren en een grote schare volgers te vergaren.'' De gematigde, modernere op stelling van de taliban komt niet uit de lucht vallen. In districten die ze afgelopen jaren al hebben overgenomen, werken ze samen met internationale hulporganisa ties, zegt Kamminga. ,,Een prag matische manier om een beter imago te creëren: wij zijn hier voor de burger.'' Die aanpak kiest de or ganisatie nu ook, en lijkt zijn vruchten af te werpen. Zo liet Unicef na gesprekken met taliban- vertegenwoordigers in steden als Kandahar, Herat en Jalalabad we ten 'tamelijk optimistisch' te zijn. De grote vraag: zijn de taliban 2.0 echt veranderd, of zien we een maskerade? Volgens veel deskun digen gaat achter de propaganda een orthodox-islamitische organi satie schuil die niet wezenlijk is veranderd. Zij vrezen dat het slechts een kwestie van tijd is voor vrouwen en meisjes hun rechten weer moeten inleveren. Afgelopen dagen waren er al de nodige inci- Het laatste wat ze kunnen gebruiken is een isolement, zoals in de jaren 90 denten. Zo werd een protest in Ja lalabad gewelddadig neergeslagen. In Kaboel zouden groepen gewa pende mannen van deur tot deur zijn gegaan om te informeren naar Afghanen die met Amerikanen of de afgezette regering hebben sa mengewerkt. Westerse achterblij vers melden dat op tv in plaats van soaps nu veel religieuze program ma's worden uitgezonden. Ook de Afghanistandeskundige gelooft niet dat de mensenrechten bij de huidige taliban in veilige handen zijn. ,,De wanhoop die we zien bij zoveel mensen die het land proberen te ontvluchten, is niet voor niets'', meent Kam- minga. Maar de taliban is er vol gens hem veel aan gelegen om te voorkomen dat Afghanistan het nieuwe Noord-Korea wordt. ,,Het laatste wat ze kunnen gebruiken is een isolement, zoals in de jaren 90'', zegt hij. ,,Toen werden ze slechts door drie landen erkend; Pakistan, Saoedi-Arabië en de Ver enigde Arabische Emiraten.'' Om draagvlak bij de Afghaanse bevolking te houden, moeten de taliban simpelweg wel relaties on derhouden met internationale hulporganisaties en andere lan den. ,,Ze besturen nu een groot land waar de helft van de bevol king onder de armoedegrens leeft en afhankelijk is van buitenlandse hulp. Die hulp kunnen ze de men sen niet ontzeggen, dat zou ze niet populair maken'', zegt Kamminga. Onderhandeling De gematigde opstelling lijkt te werken. Landen als China en Rus land zijn met de taliban in onder handeling over toekomstplannen, en zelfs de Amerikaanse regering is nog met ze in gesprek. Kamminga is niet bang dat wes terse landen in een valkuil lopen. ,,We trappen echt niet zomaar in hun propaganda. Je kunt wel, net als Nederland deed, zeggen: wij praten niet met de taliban, want het zijn terroristen. Maar de beste manier om erachter te komen wat ze van plan zijn, is zoveel mogelijk informatie vergaren. We hebben zelf ook meer baat bij dialoog met de taliban dan bij isolement.'' nel Peter Tankink. Tot voor kort gaf hij nog leiding aan het crisis team van Defensie op het gebied van corona. Daarvoor was hij on der meer de baas op vliegbasis Volkel. Als F-16-piloot was hij onder meer actief in de Kosovo- oorlog. Daar verwierf hij een heldenstatus door in 1999 de eerste vlieger van een F-16 van de Navo ooit te worden die een vijandelijk vliegtuig neerhaalde. Met een raket schoot hij een Ser vische MiG-29 uit de lucht. Hij wordt nu op de proef ge steld. Gisteren bleek een van de toestellen die Nederland wil ge bruiken om mensen te evacue ren defect. ,,De C-130 wordt ge repareerd, daarvoor moeten on derdelen worden ingevlogen. We hopen dat het toestel zo snel mogelijk de lucht weer in kan.'' vrijdag 20 augustus 2021 Taliban anno2021: gematigder, of slimme pr? GO - - ff 1 - 1 m - - r - u j ^LJU? 4J j-o^l O-^l ^1 ^^-0 prjj *^5^5"o^51 j] De zorgen over de veiligheid van Afghanen die met hun ge zinnen wachten op evacuatie neemt toe. ,,Ik hoop dat hulp niet te laat komt'', zegt advo caat Michael Ruperti. Hanneke Keultjes Sander van Mersbergen Rotterdam Annemieke van Dongen Rotterdam -Jorrit Kamminga, Clingendael Tijdens persconferenties en tv-optredens presenteren de taliban zich als gematigder dan in de jaren 90, toen er een waar schrikbewind werd gevoerd in Afghanistan. FOTO'S AP, AFP, TOLONEWS Kolonel Peter Tankink geeft leiding de evacuatie. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3