WIM HOFMAN Wandelen 9 Organiste Margreeth de Jong schreef in coronatijd veel nieuw werk nope Een van mijn neefjes mocht vroeger op zondag niet fiet sen van zijn ouders. Hij mocht wel bij mij achterop zitten, want ik mocht wel fietsen. Hij mocht niet voetballen op zondag, ik wel. Het onderscheid tussen fietsen en niet fietsen op zondag is sinds de komst van de elektrische fiets onduidelijker geworden. Je zou kunnen zeggen dat het gebruiken van een e-bike eigenlijk geen fiet sen genoemd mag worden. Daarom zie je in Zeeland op zondag zoveel mensen op een elektrisch rijwiel zitten. Soms gaan ze snel en dan hebben ze geen tijd om te bellen of om gedag te zeggen. Ze zoeven voorbij, hun neus in de wind. Gelukkig zijn er in Zeeland ook nog wandelpaden waar geen rij wielen mogen komen. Zo liepen we onlangs op een zondag door het oude land van de Yerseke Moer. De zon scheen en de kleigrond was hard en soms hobbelig, want er lo pen daar ook koeien rond. Het is een interessant gebied en als je daar rondloopt kijk je vooral naar de grond. Er is ook water waarin of waarbij vogels zijn te vinden, onder W/+-* A-UGUfUS ll andere meerkoeten en ganzen. Er vlogen ook kieviten op toen wij er liepen. Er zijn oude drinkputten voor het vee en de grond is holle- bollig en soms erg ongelijk, omdat men er vroeger aan zoutwinning heeft gedaan, waarbij veen werd af gegraven. Er is een wandelroute uitgezet en we volgden de paaltjes met pijlen. De paaltjes stonden stil. De wande ling ging door een gebied met soms onduidelijke paden en over houten bruggetjes. De grond is ziltig en daarom zag je niet alledaagse plan ten, zeeasters en schijnspurrie bij voorbeeld en laag bij de grond groeiende goudknopjes. Veel van de distels waren uitgebloeid en soms vlogen er wat pluisjes door de lucht; ze stegen op, want het werd warm. Als het regenachtig weer is, moet je daar wel laarzen dragen. En het is raadzaam een extra laars mee te ne men, want je hebt daar dan vette klei, waarin je diep kan wegzakken en waar je laars vast en zeker in vast blijft steken. Orgelmuziek saai en ernstig? Wat De Jong betreft niet. ,,Als compo nist vind ik het heel belangrijk om het orgel interessant te maken voor een breed publiek. Het hoeft niet altijd religieus gebonden zijn. Het moet vooral mooi en fijn zijn om naar te luisteren." Ze heeft altijd al veel zelf ge schreven. „Tijdens de coronaperi ode ben ik wel extra actief ge weest. Je wilt toch je creativiteit kwijt. Alle uitvoeringen lagen stil. Om die tijd nuttig te besteden, ben ik meer gaan componeren." Van romantisch tot jazz Dat heeft onder meer geleid tot de zeven werken voor orgel en dwars fluit die dinsdag op het pro gramma staan en die inmiddels zijn uitgebracht door de gerenom meerde Duitse muziekuitgeverij Dr. J. Butz. ,,Het zijn uitgebreide stukken in vele stijlen, van roman tisch tot jazz, maar ook meditatief. Er zijn allerlei invloeden hoorbaar en het is allemaal goed in het ge hoor liggend." De Jong voert ze uit samen met de 18-jarige dwarsfluitiste Lise de Munck uit Middelburg. ,,Zij stu deert aan het Rotterdams Conser vatorium en is heel goed en en thousiast. Het is wel jammer dan ze niet goed te zien zal zijn voor het publiek. Omdat de werken zo Dwarsfluit harmonieert heel erg mooi met het orgel in de Nieuwe Kerk nauw op elkaar zijn afgestemd, moeten we direct contact hebben. Dat betekent dat ze boven bij het orgel staat." Zachte stemmetjes Beide instrumenten gaan heel goed samen. ,,Dwarsfluit harmo nieert heel erg mooi met het orgel in de Nieuwe Kerk." Het volume- verschil tussen beide instrumen ten is groot. ,,Ik moet met zachte stemmetjes spelen", zegt De Jong. ,,Maar als tegenhanger speel ik ook een aantal solostukken waarbij het orgel wel in zijn volle glorie is te horen." Een van die stukken is een Fan tasie over het Vater unser im Him- melreich, geschreven in een Franse, laatromantische stijl. ,,Het is ker kelijk repertoire, een stuk van een minuut of tien, dat ik ook in coro- natijd heb geschreven." Dit werk zal een dezer dagen worden gepu bliceerd. Ook speelt ze een uitge breide compositie over Altijd is Kortjakje ziek. ,,Dat is een vrolijke noot." Na de lange concertloze periode trok de zomerserie in de Nieuwe Kerk de afgelopen weken veel be zoekers. ,,Elke keer horen we: wat fijn dat jullie dit doen en dat het allemaal weer mogelijk is." Margreeth de Jong en Lise de Munck, dinsdag in de Nieuwe Kerk in Middelburg, 20.00 uur. PLflMECO' vrijdag 20 augustus 2021 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator 'Je wilt toch je creativiteit kwijt' Stadsorganist Margreeth de Jong sluit dinsdag 24 augustus zelf de zomerserie orgelconcer ten in de Nieuwe Kerk in Middel burg af. Opvallend: ze speelt uit sluitend eigen werk. Tijdens de coronaperiode is ze nog meer gaan componeren dan anders. Rolf Bosboom Middelburg -Margreeth de Jong, organist Organiste Margreeth de Jong: ,,Als componist vind ik het heel be langrijk om het orgel interessant te maken voor een breed publiek. FOTO GERJANNE HEEK-HOEK PLAFONDS morgen mooier wonen Columbusweg 3, 4462 HA Goes V. 0113 270 000 plameco.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37