Tranen helpen incestpleger niet Akkerbouwer snakt naar een beetje zon PAAUWE 8 ZEELAND Gewassen hebben licht en droog weer nodig Frank Balkenende Wemeldinge De weersomstandigheden zijn be paald niet ideaal voor Zeeuwse ak kerbouwers. Het is te koud, te nat en te vaak bewolkt. De graanoogst is dan wel grotendeels achter de rug, een vijfde van de tarwe staat nog op het land. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om zomertarwe die later rijpt dan wintertarwe. In voor gaande jaren was het eind juli alle maal geoogst. Het is echter te nat om deze week te oogsten. Bij landbouwmaatschap De Wil- helminapolder staat nog een derde van de tarwe op de akkers. Van alle gewassen bezorgt de tarwe direc teur Vincent Coolbergen (foto) de meeste kopzorgen. ,,De tarwe is rijp, maar nog te vochtig. We had den het al willen oogsten. Zodra het natregent, holt de kwaliteit name lijk achteruit. Ook wil de tarwe in de aren ontkiemen." Francke hoopt niet dat een deel van de resterende tarwe verloren gaat. De adjunct-directeur van de CZAV schat dat de opbrengst per hectare een ton onder het gemid delde ligt. Zeeuwse graantelers oogsten doorgaans 9,5 ton per hec tare. ,,Als een teler nu aan 9 ton komt, doet hij het goed. Boeren hebben nu snel droger en zonniger weer nodig om te kunnen dorsen. Op zich is het nog niet te laat, maar de tijd dringt. De kwaliteit wordt er niet beter op." Graan is met afstand het meest gezaaide gewas in Zeeland. Dit sei zoen is 28.000 hectare akkergrond ermee bedekt. De graanprijzen op de wereldmarkt zijn flink gestegen. De dagprijs zit rond 220 euro per ton. Graan is duur omdat wereld wijd oogsten tegenvallen. Ook ligt er weinig op voorraad. Ondanks tegenvallende op brengsten kunnen Zeeuwse boeren dus nog een mooie prijs voor hun tarwe beuren. De CZAV maakte gisteren al zijn voorschotprijzen voor tarwe bekend: 172 euro per ton voor bak-, maal- en zomertarwe. Het voorschotsysteem is populair bij boeren omdat ze die kort na de oogst direct betaald krijgen. Voor aardappelen en uien ziet het seizoen er niet slecht uit, zegt Francke. ,,Maar of boeren goede oogsten tegemoet gaan, hangt nog sterk af van het weer in september en oktober. Houden we donker en nat weer dan kunnen de resultaten tegenvallen. Een aardappel houdt nu niet meer van vocht. Suikerbie ten hebben zon nodig om vol doende suiker op te bouwen. Bo vendien steken schimmelziektes snel de kop op als het te vochtig is." B., die alles al dan niet snikkend erkende, wordt verdacht van in cest met zijn dochter. Dat zou zijn gebeurd toen het meisje in 2009 zeven jaar jong was en het zou pas zes of acht jaar later ein digen. Het begon met aanraken toen hij zijn dochter naar bed bracht. Stilaan ging de man steeds verder. Het gebeurde ook als zij tussen vader en moeder in hun bed lag en de moeder nog sliep. Ook toen kon B. zijn han den niet thuishouden. Kindertelefoon Het meisje kon daar met nie mand over praten en belde uit eindelijk de Kindertelefoon. Die gaf haar het advies om hem dui delijk te maken dat ze die on tuchtige handelingen niet meer wilde ondergaan. Ze volgde die raad op en de handtastelijkheden van haar vader stopten toen ook direct. Pas in 2019 kwam zijn handelen naar buiten en werd er aangifte gedaan. Tijdens de be handeling van de zaak barstte B. regelmatig uit in tranen. ,,Het mooiste wat ik had, heb ik be schadigd. Het is allemaal mijn schuld. Ik had beter moeten we ten", zei hij snikkend. Spijt In zijn eis hield de officier overi gens rekening met de totale pro ceshouding van B. ,,Hij heeft zijn verantwoordelijkheid genomen en alles openlijk erkend. Dat ma- Het mooiste wat ik had, heb ik beschadigd. Het is allemaal mijn schuld ken we niet vaak mee, want vaak worden de meisjes als leugenaar weggezet. Aan alles merk ik dat meneer spijt heeft. Niet omdat-ie hier zit, maar voor wat hij heeft gedaan.'' MEUBELSTUK OF KUNSTWERK? Vrijdagmiddag 20 augustus opening expositie KUNST IN DE WERELD VAN PAAUWE EXPOSITIE LOCAL HEROES www.interieur-paauwe.nl vrijdag 20 augustus 2021 Boeren snakken naar licht. Voor hun gewassen is het deze zomer gemiddeld te donker, zegt Ko Francke, adjunct-directeur van landbouwcoöperatie CZAV. Dat remt de plantontwikkeling en wakkert ziektes aan. ,,Op een hittegolf zitten we niet te wach ten, wel op droog weer met wat meer zon." Vincent Coolbergen. De vele tranen die de 63-jarige Tholenaar M. B. gisteren in het verdachtenbankje van de Mid delburgse rechtbank plengde mochten hem niet helpen. De eis werd een celstraf. Twee jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk eiste officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk tegen hem. Ad Roos Middelburg -Verdachte M. B. Uitspraak 2 september. INTERIEUR ZONNEMAIRE KUNST IN HET KWAD RAAT juk 1 Paauwe staat bekend om zijn eigentijdse aanbod van bekende en minder bekende merken. Met tijdloze meubelstukken die met recht kunstwerken te noemen zijn. Door de bijzondere vormgeving of hoogwaardige materiaalkeuze. De maanden augustus en september staan daarom volledig in het teken van kunst, in de breedste zin van het woord. Met een expositie van lokale kunstenaars en uitgelichte parels uit de meubelcollectie van Paauwe. Beoordeel zelf: is het een meubel of toch een kunstwerk? Van 20 augustus t/m 26 september wordt een bezoek aan Interieur Paauwe een waar uitje! In onze showroom kunt u dan een kunstroute volgen langs de werken van lokale helden: Ben Joppe, Leendert Houtekamer, Daniëlle Orelio en Jan Braber. Wilt u meer weten over deze route, de kunstenaars en extra activiteiten die rondom deze expositie plaatsvinden? Kijk dan op interieur-paauwe.nl. Zuidweg 20a 4316 LB Zonnemaire I T (0111) 40 13 18 E info@interieur-paauwe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36