Boekentip zomerhit Psyche van de schaker et water is koel en diep tf> O) 6 Hoe ziet de werkdag van een ijscovrouw eruit? Een kijkje achter de ijskar van Nayla Kotzebue uit Oost Souburg. De eigenaresse van 'Puur IJs' kent de ijsvoorkeuren van Zeeuwen: ,,Hoe meer je naar het zuiden gaat, hoe romiger de ijssmaak." Je hoeft niet te kunnen schaken om het boek De Koning, schaakstukken te appre ciëren. Max Pam en Tim Krabbé hebben de beste schaakartikelen van J.H. Donner in dit boek verzameld. Door de chronologische rang schikking zie je een schrijvende schaker bijna ongemerkt transformeren naar een schakende schrijver. Donner (1927-1988) was een rasquerulant, nu vergelijkbaar met iemand als Johan Derksen. Hij had over alles en iedereen een mening en de scherpe randjes vijlde hij daar niet van af. Integendeel, die ventte hij uit. Collega-schaker j Lodewijk Prins was bijvoorbeeld jarenlang een dankbaar mikpunt van spot. In 1965 ridi culiseerde Donner diens nationale titel onder de kop 'Het blijftj een schande, hij kan er niets van'. In 1982 be schreef Donner hoe hij j van zijn stoel gleed toen hij hoorde dat Prins met terugwerkende kracht tot grootmeester werd benoemd. Ook zijn ideeën over vrouwen en schaken - vrouwen kunnen niet schaken: 'In de allereer ste plaats natuurlijk omdat vrouwen veel dom mer zijn dan mannen' - zorgde voor contro verse. Maar ook zijn bespiegelingen over de ge schiedenis van de sport, over de psyche van de schaker of over de rol van computers etaleren een diepgang en originaliteit die door zijn gouden pennetje entertainment worden. In 1984 was daar ineens het album Rattle snakes van Lloyd Cole the Commotions. Ik denk dat het uitkwam in de herfst of de winter, maar je hoort aan alles dat het is opge nomen in de zomer. Elk liedje heeft een ge weldige melodie, de teksten zijn vaak tragiko misch, met veel verwijzingen naar literatuur en film, zoals een verliefde student ze op zijn kamertje in een dagboek no teert. In Speedboat is het zomer, de zanger is met een stel - Julie en Jim - op een ri vierfeestje, het wa ter is koel en diep. Springen ze erin? Het prachtige refrein wordt twee keer uitgesteld. Eerst wordt alleen de melodie gespeeld, de tweede keer komt er ook een regel tekst bij, maar aan het slot gaat het los, met een heerlijk orgeltje en zoete strijkers. En de ironische conclusie van de zanger dat hij bij een sprong in de golven altijd degene is die zand in zijn ogen krijgt. Tijdens een weekje vakan tie in Limburg zag Nayla op een camping een ijskar van een plaatselijke ijs- boerderij. De vrolijke stemming en gezelligheid op het moment dat de kar langs reed, het bezorgde haar een grote lach op haar gezicht. Ze wist het meteen: 'ik wil ook ijsjes verkopen'. Eenmaal thuis in Zeeland kocht ze zelf een ijskar, die ze volledig liet opknappen. Ze volgde een cursus ijsbereiding en ze was klaar om te beginnen. We zijn jaren verder en inmiddels heeft ze vele festivals, bruiloften en feestjes bezocht en heeft ze zelfs twee ijskar ren. Een dag uit het leven van een ijscovrouw. 10.00 uur. Nayla controleert de tem peratuur van de ijskar. De avond er voor is de kar aan de stroom gehan gen. Het blijkt 15 graden onder 0. ,,Prima voor nu, maar de ideale scheptemperatuur is min 13 graden. Door 's nachts 'op te laden' kan ik de kar de hele dag op vriestemperatuur houden." Ze neemt vervolgens de mailtjes door met de afspraken voor de dag. Op het avondprogramma staat een bruiloft op een prachtig landgoed in Renesse. Fruitsmaken 10.30 uur. Ze rijdt naar De IJsboer- derij in Meliskerke. Haar vaste adres voor de voorziening van ijs. Hier wordt het ijs speciaal op bestelling gemaakt. Liefst 20 ijsbakken worden ingeladen in de auto. Het belooft een warme dag te worden. ,,Uit ervaring weet ik dat er op een zomerse dag meer vraag is naar fruitsmaken. Mensen hebben op zo'n dag be hoefte aan verfrissing." Aardbeien- smaak, frambozensmaak, het is alle maal overvloedig aanwezig ,,Nu nog even snel naar de Sligro voor verse aardbeien en slagroom en een em mer spikkels." 11.00 uur. Terug van de Sligro laadt Nayla het ijs in de ijskar. 'Heb ik al les?', klinkt het meermaals. Ze con troleert drie keer haar lijst met beno digdheden. Het antwoord is uitein delijk 'ja', ook de hoorntjes en het pinapparaat zijn ingeladen. ,,Nog even eten en dan ga ik echt aan de slag." Boulevard 12.30 uur. Ze heeft een vaste stand plaats op de boulevard in Vlissingen. Een ideale plek voor ijsverkoop. De boulevard is afgesloten voor verkeer, maar de beveiliger duwt het hek voor de ijskar even opzij. Nayla is hier een bekend gezicht, bij aankomst op de standplaats komt er gelijk een ouder echtpaar op haar af. ,,Mogen we al een ijsje?", klinkt het verwachtings vol. De ijscovrouw vraagt om tien minuutjes geduld. Het dak van de ijs kar is nog niet eens omhoog en ze moet eerst alle ijsspullen uitpakken en uitstallen. Als stipt tien minuten later de smakenlijst op z'n plek hangt en de pinautomaat gekoppeld is, kan het scheppen beginnen. Het geduld van het echtpaar is beloond. 14.00 uur. All you need is LOVE and a little bit of ICE CREAM, staat er in grote letters op de ijskar. ,,Wat een leuke slogan", zegt een moeder, waarvan de dochter net een iets te grote hap van een ijsbol heeft geno men. Nayla raakt vervolgens met een klant in een gebiologeerd gesprek over het weer. Als ijscovrouw ben je ook weervrouw, je moet telkens het weer goed in de gaten houden. Soms staat alles klaar, maar krijg je te ma ken met een plotse weersomslag. Dan moet je alles afblazen. Een an dere keer weet je pas 's morgens of je de gok moet wagen." ,,Heb je het wel eens afgeblazen, terwijl het achteraf droog bleef?'', vraagt de klant. Nayla knikt bevestigend, al is er deze dag geen reden tot zorgen. Geen wolkje aan de hemel, alleen zon. Straciatella 15.00 uur. Een man staat enkele mi nuten aandachtig de smakenlijst te Als ijscovrouw ben je ook weervrouw vrijdag 20 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft Rudy Boogert, chef van de sportredactie, elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Algemeen verslaggever Ernst Jan Rozendaal kiest de hele week zomer hits uit. GO 'Hoeveel smaken j e ook hebt, vanille is het populairst' Hans Puik Vlissingen 75 <u ■u BSf i "7-W>! De boulevard is een ideale plek voor de ijskar van Nayla Kotzebue. Zeker als het weer zo stralend is. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA - Nayla Kotzebue

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34