Klussen Dossier zaak- Ichelle nu2500 pagina's dik 3M opnieuw onder vuur wegens lozingen 2 OSCAR GARSCHAGEN PER Column DE STELLING Vandaag: Ik vind het een prima zomer Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Man raakt na rijbewijs ook zijn auto kwijt Bootje slaat om, opvarenden gered VLISSINGEN Forse groei aantal laadpalen auto's H. zit al sinds 9 februari vast en weet volgens het Openbaar Minis terie alles over de dood van de Oostburgse Ichelle van de Velde, van wie na een maandenlange ver missing het lichaam in delen werd teruggevonden. Tijdens de tweede, voorbereidende zitting werd het voorarrest van H. met drie maan den verlengd. Volgens de officier van justitie is het onderzoek in volle gang. Niet meer zo intensief als in het begin, maar er moet nog veel uitgezocht worden, benadrukte hij. Op 26 mei, tijdens de eerste zitting, bestond het dossier uit 1300 pagina's en daar zijn nu 1200 pagina's bijgekomen. En nog steeds is het niet compleet. De ex-partner van H. is inmid dels gehoord. Op verzoek van haar advocaat Pieter van de Kerkhof worden de verklaringen die twee van Sandra's kinderen hebben afge legd gecontroleerd op betrouw- baarheid. H. zelf heeft inmiddels een schriftelijke verklaring afge legd. Volgens de rechter heeft die echter weinig met de zaak van doen. ,,Het zegt iets over haar ach tergrond", aldus Van de Kerkhof. De raadsman wil dat er nog een ge tuige wordt gehoord. Wie die per soon is, wilde hij niet zeggen. Mentaal zwaar Sandra H. ondergaat nu een per soonlijkheidsonderzoek. Volgens Van de Kerkhof heeft ze het fysiek en mentaal zwaar. Met een Triple Schriftelijke verklaring H. zegt vooral iets over haar achtergrond Rapportage schetsen specialisten een zo compleet mogelijk beeld van haar als persoon en van haar achter grond. H. ontkent de moord te hebben gepleegd, maar Van de Kerkhof ver klaarde op 26 mei al dat H. li chaamsdelen gedumpt heeft en 'in opdracht handelde'. Ichelle en San dra waren bekenden van elkaar. Op 11 november vindt opnieuw een tussentijdse zitting plaats. De inhoudelijke behandeling volgt op z'n vroegst begin 2022. Sinds 2002 produceert chemiereus 3M het zeer gevaarlijke PFOS niet meer. 3M ging destijds wel verder met het produceren van andere ge vaarlijke stoffen. Daarvoor kreeg het een vergunning om het afval water te lozen in de Schelde. Maar uit een interne nota van het Vlaams Departement Zorg en Ge zondheid blijkt nu dat 3M nog een andere giftige stof produceert: FBSA. En voor FBSA vroeg 3M nooit een vergunning aan, al loost het be drijf wel illegaal afvalwater in de Schelde. Omdat 3M nooit heeft aan gegeven de stof te lozen, wordt het door de Vlaamse overheid ook niet gemeten. Het kon dus jarenlang on- gestoord giftig afvalwater lozen. Luk Lemmens, de verantwoorde lijke gedeputeerde bij de provincie Antwerpen, laat weten dat 3M in derdaad geen lozingsvergunning heeft: ,,Er kan door 3M enkel ge loosd worden wat vergund is in de lozingsnormen. FBSA is momen teel niet opgenomen in de lozings normen. Het werd ook niet aange vraagd door 3M." Deskundigen reageren bezorgd op wat er in de fabriek van Zwijn- drecht geproduceerd wordt. Vol gens kankerexpert Prof. Nic Van La- rebeke (UGent) kan FBSA in ver band gebracht worden met lucht weginfecties bij kinderen onder vijf jaar en een daling van het aantal an tilichamen, en cardiovasculaire ziektes bij volwassenen. Hij roept op de productie van 3M voorlopig stil te leggen. 3M werd eerder in verband ge bracht met het dumpen van kan kerverwekkende PFAS in de Schelde. In het oostelijke deel van de Westerschelde en het Kanaal Gent-Terneuzen zijn hoge concen traties PFAS in vissen gevonden. Wat het lozen van FBSA betekent voor de Westerschelde is nog on duidelijk. bouwstelling trok het zomerse Zeeuwse leven als een film voor bij. Ringrijders op stoere paarden naar een officieuze wedstrijd, toe risten fietsten elektrisch gerade aus naar de pittoreske dorpsring en de Syrische families togen vrolijk zwaaiend naar het voetbalveldje, salaam aleikum. Zeeuwen stopten voor -tijdro vende- praatjes. Kunstenaar Mo hammed Abo Zarraa uit Aleppo had wel een muurschildering wil len maken op mijn zwarte pot dekselplanken. Een boekenver- slindster bekende het toepasse lijke Zwarte Schuur van Oek de Jong nog niet gelezen te hebben. Zij, een 76-jarige, is, net als velen, ook erg boos dat 'Zandvoort' wel doorgaat en haar geliefde rockfes tival Hrieps niet. Anderen zijn on- stemd dat de dorpsraad, die uit 'al lemaal buitenlanders' zou bestaan, voor een rondweg om het ver keersdrukke dorp pleit. Dat een van de kerken, ja die bunker, plaatsmaakt voor woningbouw wordt dan weer wel alom toege juicht. Toen buurman en alleskun- ner Job, wiens zwarte schuur zelfs glimt, passeerde, zei hij ,,mooi werk en ook nog binnen de lijn tjes''. Hierna pas durfde ik de bok- kenpootkwast neer te leggen. Ik ben zelden in de stemming om te klussen JL an het klussen? Goed be zig, hahaha, voor een jour nalist dan. Pas je op voor druipers?' Aan aanmoedigingen geen gebrek. Alsof de voorbijgan gers weten dat ik zelden in de stemming ben voor klussen. Niet dat ik het haat, maar waarom ama teuristisch aanklooien als het barst van de vaklieden. Onhandig ben ik niet echt, want ik leerde onder an dere op Munnikenhof melken, ploegen, paarden mennen en trek ker rijden, maar tuinieren, dakgo ten ontstoppen, schilderen, pffffttt. Zelfs niet voor vriendin nen. Toch kwam het er pas van, ter wijl we juist geen opknaphuis hadden gekocht. Een verklaring voor deze dadendrang heb ik niet. Misschien een kwestie van geur vlaggen plaatsen in een door ande ren verduurzaamd huis. Verras sende conclusie: het was bevredi gend om te doen. En ook leuk want vanaf de vijf meter hoge vrijdag 20 augustus 2021 Reageer op pzc.nl Gisteren: Stijgende hore- caprijzen: ik eet en drink wel thuis 941 reacties HOEK Een 23-jarige man uit Biervliet is in de nacht van woensdag op don derdag zijn auto kwijtge raakt aan de politie. Agenten namen zijn voer tuig in beslag, omdat de man rondreed zonder rij bewijs, omdat dat eerder al was ingevorderd. Ze waarschuwden hem dat hij niet meer mocht rijdne, maar dat deed hij desondanks toch. Agen ten betrapten hem rond 02.30 uur op de Grootte- weg in Hoek. Ze hielden hem aan en namen in overleg met de officier van justitie zijn auto in beslag. nMhit. i'_ WILHELMINADORP De hulpdiensten hebben gistermiddag op de Oos- terschelde tussen Kats en Wilhelminadorp di verse mensen gered die te water waren geraakt nadat hun bootje was omgeslagen. De water sporters kwamen rond 11.40 uur door nog onbe kende oorzaak in de pro blemen ter hoogte van de kruising Oosterschelde- dijk - Oude Veerweg. De reddings- en bergings boot Mistral bracht de opvarenden naar het slui- zencomplex bij Kats. Met de kraan van de RWS84 van Rijkswaterstaat is de boot, die op zijn kop dreef overeind gezet. Het aantal laadpunten voor elektrische auto's is in Zeeland fors ge groeid. Per 1000 Zeeuwse huishoudens zijn er 2,4 publieke laad punten, ruim de helft meer dan een jaar gele den. Dat blijkt uit een analyse van vergelij kingssite Independer. Daarmee neemt de druk op laadpalen toe, aldus Independer. Daarbij moet wel worden opge merkt dat laadpunten bij mensen thuis niet zijn meegerekend. De groot ste groei van laadpun- ten is in de gemeenten Terneuzen, Goes en Veere. Op verzoek van de rechtbank in Middelburg herhaalde advocaat Pieter van de Kerkhof het giste ren nog maar eens: tijdens de in houdelijke behandeling gaat Sandra H. uitgebreid verklaren. Hij gaat ervan uit dat de Aarden- burgse (45), die verdacht wordt van de moord op Ichelle van de Velde (29), dan zelf ook aanwe zig is. Wendy de Jong, Eldridge Pentury Middelburg -Pieter van de Kerkhof, advocaat 3M, het chemiebedrijf in Zwijn- drecht (bij Antwerpen) dat al een paar maanden onder vuur ligt door de vervuiling met PFOS, blijkt nu ook illegaal een andere giftige stof te lozen in Schelde. Het gaat om FBSA, een stof die zich opstapelt in de lon gen. 3M loost het afvalwater, maar heeft daar helemaal geen vergunning voor. Bas Bareman Zwijndrecht (B) Sommige nieuwe en oude

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2